XP się wiesza, restartuje, wywala różne błędy


(Nessto) #1

Zacznę może od tego, że mam niewielkie pojęcie o "grzebaniu" w kompie, więc jeśli ktokolwiek by się podjął pomocy, proszę o "łopatologiczne" wyjaśnienie sprawy :wink: Przyszłam tu, bo nie bardzo wiem, co jest grane, a osoba, do której mogłabym się zwrócić, najpewniej by mi zrobiła format, a tego wolę uniknąć, jeśli da się załatwić to w inny sposób.

Jeśli chodzi o dane kompa, to nie bardzo wiem, co podać, więc przejdę do problemu. Właściwie od samego początku mam z kompem jakieś problemy, przy czym z czasem się zmieniają lub narastają. Komp się sam restartuje, ot tak bez przyczyny (na początku więcej, teraz już rzadko). Czasem się zawiesza, wtedy ja muszę mu reset zrobić. Czasem zmula (nic nie działa po kliknięciu, a kursor myszy bardzo wolno przemieszcza się po ekranie). Czasem przestaje mi działać mysz i klawiatura. Wywala mi Firefoxa (czasem i tu muszę restart zrobić, żeby przeglądarka w końcu zaczęła działać), Media Player się zacina (przy czym wydaje niezbyt przyjemny dźwięk) i tu również restart tylko, bo potem komp pada (zależy jak szybko zareaguję, mogę go normalnie zrestartować albo tylko reset pozostaje). Błąd paska zadań (dzisiaj błąd się powtarzał tak długo, aż uruchomiłam kompa na nowo). Kiedy włączam kompa czasem mi wyskakuje powiadomienie "wystąpił błąd krytyczny przy uruchamianiu systemu", przy czym nie wiem, czego konkretnie dotyczy. Takich informacji jest więcej, z różnych programów (coś jak exe albo dll), ale ja nawet nie wiem, czym one są. Poza tym co jakiś czas przy uruchamianiu wyskakuje mi niebieski ekran i jakieś skanowanie (CHDSK?), co nigdy (w poprzednim kompie) się nie działo, więc nie wiem, z czym jest związane. Znika mi tapeta i zamiast niej jest informacja "przywracanie aktywnego pulpitu", którego to nie da się przywrócić bez ponownego uruchomienia kompa (a jakże). Pewnie bym mogła dalej wymieniać, ale więcej w tej chwili nie pamiętam :wink: Póki co, w miarę działające lekarstwo było jedno - włączyć kompa i zostawić na 5, 10 i więcej minut. Wtedy jest mniejsze ryzyko, że coś zaś pójdzie nie tak. Ale przecież tak się nie da cały czas funkcjonować. Ostatnio musiałam go zrestartować (na różne sposoby) 8 razy, żeby w końcu działał w miarę poprawnie. Przed oczami stanęła mi wizja formatu (założyłam, że po prostu system ma błędy), ale pomyślałam, że może jest jakieś inne wyjście, a jeśli jest, to chciałabym spróbować z niego skorzystać.

Rozpisałam się, wybaczcie. Z góry dziękuję za wszelką pomoc i cierpliwość (choć podobno jestem całkiem kumata w tych sprawach :slight_smile: )


(stalesz) #2

http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro ... 12177.html Przetestuj dysk twardy .Przeczyść system Ccleanerem,Malwarebytes antimalware..jeśli coś znajdzie narazie nie usuwaj.Podaj wyniki na forum.


(Nessto) #3

Po pierwsze, dzięki za zainteresowanie :slight_smile:

Po drugie, CCleanera mam i używam co jakiś czas.

Po trzecie... HD Tune:

Transfer Rate:

Min 29.8 MB/sec

Max 59.1 MB/sec

Average 46.9 MB/sec

Access Time 13.8 ms

Burst Rate 72.0 MB/sec

CPU Usage 8.6%

Zrobiłam też Error Scan i mam jedną czerwoną kropkę.

Po czwarte Malwarebytes:

Wykryte wpisy rejestru systemowego: 3

HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced|Start_ShowMyDocs (PUM.Hijack.StartMenu) -> Złe: (0) Dobre: (1) -> Nie wykonano akcji.

HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced|Start_ShowHelp (PUM.Hijack.StartMenu) -> Złe: (0) Dobre: (1) -> Nie wykonano akcji.

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Security Center|UpdatesDisableNotify (PUM.Disabled.SecurityCenter) -> Złe: (1) Dobre: (0) -> Nie wykonano akcji.

Poza tym nic więcej.


(roobal) #4

nessto , Zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałaś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem, w przeciwnym razie temat wyląduje w koszu.


(Andrzejswit) #5

To co znalazł Malwarebytes - usuń (napraw).

W jakim miejscu jest ta czerwona kropka?

Jak na początku, to może być źle, a jak gdzieś na końcu lub po środku, to wykonaj defragmentacje dysku Defragglerem.

Odinstaluj Firefoxa, zainstaluj na nowo. Jeżeli będzie się powtarzać - wykonaj diagnostykę. Przeinstaluj kodeki. Co do paska zadań pobaw się programem Taskbar Repair Tool Plus!.

Panel Sterowania > Narzędzia Administracyjne > Podgląd Zdarzeń.

Zlokalizuj tam ten błąd i podaj jego kod. [Albo machnij screenshota z Właściwości błędu czy Szczegóły, już nie pamiętam :P]

Daj screenshoty z BlueScreenViewer.

Może coś się przegrzewa?

I jeszcze z HD Tune daj screenshota z zakładki Health


(stalesz) #6

Podaj temperatury Komputer /Czujnik z tego trialowego programu.. http://www.dobreprogramy.pl/AIDA64-Extr ... 22112.html oraz napięcia.Czy masz wszystkie Service Pack..t.j 2 i 3 ? Dysk nie jest zbyt wydajny pewnie to ATA.Zrób pełny Error Scan..bez odznaczania 'Quick".Uważaj ..w czasie testu może wzrosnąć jego temperatura a sam test może trwać długo,zależnie od parametrów komputera.


(Andrzejswit) #7

Jest też coś bezpłatnego.


(Nessto) #8

Kropka pojawiła się właśnie na pełnym skanie, quick nic nie wykazał.

image_id: 4380

Kodeki mam K-Lite Codec Pack i wcześniej nie miałam żadnego problemu. MP dopiero niedawno zaczął fiksować (mniej więcej wtedy odkryłam, że muszę odczekać jakiś czas po włączeniu kompa, żeby wszystko działało jak należy). A pasek zadań pierwszy raz mi się nie chciał ponownie uruchomić. Zwykle sam od siebie robił restart.

Błędów jest kilka (jeśli chodzi o system), więc jak już tu jestem to wrzucę wszystkie (tylko z ostatniego tygodnia):

  • Urządzenie \Device\Scsi\nvidesm1 nie odpowiedziało w ramach ustalonego limitu czasu.

  • W urządzeniu \Device\Harddisk0\D wystąpił zły blok.

  • Struktura systemu plików na dysku jest uszkodzona i nie do użytku. Uruchom narzędzie chkdsk na woluminie C:.

  • Kod błędu 0000004e, parametr 1 00000099, parametr 2 000fc4d8, parametr 3 00000000, parametr 4 00000000. (to pewnie ten "krytyczny" zaraz po uruchomieniu)

  • Serwer {0002DF01-0000-0000-C000-000000000046} nie zarejestrował się w modelu DCOM w wymaganym czasie.

  • Usługa Usługa bramy warstwy aplikacji niespodziewanie zakończyła pracę. Wystąpiło to razy: 1.

To może potrwać, bo raczej nie mam wpływu na to, ale... Wygląda to mniej więcej tak (tyle, że po polsku oczywiście):

chkdsk.png

Tam zupełnie nic nie ma :?

Miałam SP3, ale musiałam go "zdegradować" do 2, bo nie współpracował z internetem.

Właściwości czujnika

Typ czujnika Winbond W83627HF (ISA 290h)

Stwierdzono otwieranie obudowy Nie

Temperatury

Płyta główna 31 °C (88 °F)

Procesor 58 °C (136 °F)

Wentylatory

Procesor 2220 RPM

Obudowa 2637 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.632 V

Aux 1.520 V

+3.3 V 3.296 V

+5 V 4.677 V

+12 V [TRIAL VERSION]

-12 V -13.104 V

-5 V -5.602 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.873 V

VBAT baterii CMOS 3.280 V


(stalesz) #9

Tłumacz google http://translate.google.pl/?hl=pl&tab=XT# i podobny temat http://forum.pclab.pl/topic/712078-Brak ... -SP3-w-XP/ Uruchom Menadżera zadań..sprawdż który z procesów używa najwięcej procesora i RAM.Świaddczy o tym jego dość wysoka temperatura i obroty wentylatora.


(Nessto) #10

Najwięcej to Firefox, potem długo, długo nic i Avast, pasek zadań, svchost.exe - jeśli chodzi o pamięć. Jeśli chodzi o procesor to prawie wszystko jest na 0 przez cały czas.

Co do internetu, dzięki... Trochę z nim walczyłam, ale stwierdziłam, że łatwiej mi odinstalować SP3, niż dojść z nim do ładu. Mam teraz nowy router, to mogę znowu spróbować z tym powalczyć.