XP + Ubuntu na jednym PC

kiedyś już tak miałem ale niepamiętanym jak to robiłem,

który system najpierw instalujemy? aby było później menu wyboru (który system załadować)

W tym wypadku najpierw XP później Ubuntu (wówczas podczas uruchamiania komputera będziesz miał możliwość wyboru systemu z którego chcesz skorzystać)

rgabrysiak dzięki

przypomni mi ktoś jeszcze jakie są zalecane rozmiary SWAP ? bo ext3 to taki ustawić jaka duża ma być partycja?

czy coś jeszcze z partycjami kombinować?

Jeśli masz 512 i więcej ram to wystarczy 512 dla swap. Jeśli mniej zaleca się dwukrotność fizycznej pamięci ram. Jeśli zaś ten komputer to laptop i będziesz korzystał z hibernacji, ile ramu by nie było, swap musi mieć taką samą wielkość.

Góra 10 GB powinno starczyć na oprogramowanie i cały system opracyjny.

Odnośnie partycji SWAP kolega wyżej się wypowiedział.

10 GB na system i system?? Mi Ubuntu pod zainstalowaniu całego oprogramowania i zaktualizowaniu systemu na partycji / zajmował ponad 11 GB. Na system radzę dać przynajmniej 16 GB, zalecane 20-25 GB, swap daj 1 GB, jeżeli masz więcej niż 2 GB RAM, 2 GB, jeżeli mniej. Na /home daj 10-15 GB, na dysk osobny /mnt/twoja_nazwa daj resztę.

Całość daj na ext4, bo jest szybszy i lepszy, jak dla mnie :slight_smile:

Ale nie jest takie pewne i stabilne jak ext3.

Hmmm… Dziwne… Mi cały system, konkretnie Debian Lenny zajmuje ~ 5 GB :wink: I powiem, że mam nie mało oprogramowania + gry takie jak Tremulous, Wesnoth, OpenArena, Regnum etc.

Daj w takim razie 20 GB, 10 w te, czy we wte.

no dziękuje wszystkim,

wszystko już działa Ubuntu zajmuje mi ok 5 Gb a partycje dałem SWAP 2 Gb a EXT3 15 Gb

Dodane 12.08.2009 (Śr) 16:30

mam jeszcze jedno pytanko:

muszę zrobić format C:/ będę stawiał na nowo XP, partycji z Ubuntu nie usunę, jak ustawić aby bootloader (GRand Unified Bootloader) z wyborem systemu został?