XP, Vista czy W7

Witajcie poratujcie laika. Kupuje kompa pod gry bez systemu. Mam sporo starych gier typu Heros III, IV, Sims, Harry Potter.

Pytanie1

Słyszałem, że jak mam starsze gry to mi te gry nie pójdą na Windows 7 czy to prawda?

Pytanie2

czy na XP pójdą mi najnowsze gry bo chcę kupić kompa za 1800 zł 4 rdzeniowego z kartą graf 1gb i 4gb RAM

Dzięki za odp i odnośniki do podobnych tematów

XP nie obsługuje DirectX 10 i 11. A Vista to porażka pod względem wydajności (kilka godzin trwa defragmentacja dysku, pod xp kilkanaście minut)

xp - jeżeli masz wiele starych gier… ale osobiście polecam Win7 - nie zdarzyło mi się żeby stare gry nie chodziły (no chyba że z win98:P)

Jeżeli 4GB ramu to albo Vista x64 lub 7 x64. Na twoim miejscu wybrałbym 7 x64 Professional lub Ultimate gdyż na tych edycjach można zainstalować XP Mode (czyli jakby nie patrzeć dostaje się licencje także na Windows XP). Sam używam 7x64Pro i do tej pory nie uruchomiły mi się 2 gierki na tym systemie Unreal II oraz Sims: Wakacje (reszta dodatków do The Sims 1 jak i samo The Sims 1 chodzi bez zarzutów). Heroes III z Extra Klasyki chodzi. Zalecam także zapoznanie się z moim wpisem na blogu. Dodam jeszcze, że na moim już nie najnowszym sprzęcie (AMD Athlon X2 4800+, Radeon HD 3850, 4GB ram) wydajność emulowanej grafiki to coś w stylu Radeona 9800XT.

4 rdzenie + 4 GB RAM = Windows 7 64 bit :slight_smile:

Jest szybszy i lepszy od Visty, a Xp nie wykorzysta w pełni takiego sprzętu.

Niedługo zaczną częściej wychodzić gry tylko na Viste i Win 7 z obsługą DX 11.

Jedyną alternatywą dla W7 na tym sprzęcie jest Linux, ale nie do gier :slight_smile:

Dokładnie. Powinno się zabronić instalacji Windowsów starszych od Visty na tak mocnym sprzęcie :wink:

Powinno się także zabronić instslacji Visty na tak mocnym sprzęcie bo dzięki temu z mocnego sprzętu robi się niezbyt mocny sprzęt.

Co do gier się nie martw - pójdą starsze bez problemu a i nowsze jeszcze lepiej pójda zdecydowanie. Siódemka da się lubić, wydajna jest.

Widać, że nigdy nie pracowałeś na Viście na podobnej konfiguracji. Vista z Service Packiem 2 jest minimalnie wolniejsza od Windows 7, także nie rozumiem, co miałoby spowolnić?

A i owszem, pracowałem na Viście, zarówno kiedy tylko weszła, jak i kiedy pojawił się SP1 a potem SP2. I mocno trzeba się nabiedzić, żeby zrobić ją przyjaźniejszą sprzętowi.

Moje zdanie:

XP - OK, ale przestarzały i nie wykorzysta sprzętu

Vista - woolno, dużo problemów, pracowałem to wiem :confused:

7 - Na Twój sprzęt x64, jest w miarę szybki i obsługuje najnowsze technologie. Niektóre [stare] gry nie działają, ale jest na nie sposób :slight_smile: Przykładowo:

Submarine Titans: gra ma 10 lat. Były problemy z grafiką (błędy tekstur). Rozwiązanie proste. Utworzyć plik wsadowy (.bat) o treści:

taskkill /F /IM Explorer.exe

ST.EXE

Start explorer.exe

Gra działa normalnie. Quake III Arena też śmiga bez zarzutu.

A więc polecam Winde 7. Ja śmigam na x84 ponieważ nie mam wyśmienitego sprzętu. (Dostępny w podpisie) Pozwólcie że zapytam czy z moim sprzętem opłaca mi się przerzucać na x64?