XP, Vista i Ubuntu na jednym komputerze, co i jak?

Witam

Obecnie mam na komputerze Windows XP Pro (licencja komercyjna OEM).

Zainstalowany jest na partycji C, która jest jedną z 3 partycji stworzonych na macierzy RAID0 (2 dyski Seagate 250GB).

Chciałbym jednak mieć jeszcze inne systemy do wyboru, tylko jak je zainstalować, aby nie “uszkodzić” w żaden sposób obecnego XP (nie chcę robić reinstalki).

Systemy operacyjne jakie chciałbym zainstalować na innych partycjach to Windows Vista Business 64bit PL (na licencji MSDAA mam ją) oraz Ubuntu 8.10

Do dyspozycji mam jeszcze 2 dyski inne podzielone na kilka partycji, więc z miejscem i partycjami problemu nie będzie.

Tylko jak to zrobić aby mieć te 3 systemy i przy starcie komputera mieć wybór który załadować.

Z góy dzięki za pomoc.

Witam

Na pewno nie postawisz Ubuntu na partycjach raid (jądro z serii 2.6 nie obsługuje tych raidów co są na płytach głównych). Jedyną możliwością jest postawienie Ubuntu na osobnym dysku (ale w twoim przypadku akurat takie posiadasz).

Kolejność instalowania systemów powinna być taka:

1- Windows XP - już postawiony

2- Windows Vista - utworzy menu do uruchamiania XP i Visty, domyślnie będzie uruchamiana Vista (później możesz to zmienić)

3- Ubuntu - utworzysz menu w programie rozruchowym do uruchamiania Windows i Ubuntu.

Proces uruchamiania będzie taki że najpierw będziesz mieć wybór między Windows a Ubuntu i po wybraniu Windows będziesz mieć wybór między XP i Vistą.

Sprawdzałem taką konfigurację z tym że zamiast Ubuntu był SuSe.

Pozdrawiam

v4pilot

Aha, czyli będę miał coś jak podwójne Boot Menu…

A Grub z Ubuntu nie wykryje czasem obu windowsów?

Mogę mieć i 2 boot menu, byleby to wszystko działało poprawnie i bez reinstalki XP.

Edit: teraz mi przyszło kolejne pytanie związane z posiadaniem wielu systemów na jednym komputerze… jak wygląda sprawa z licencjami programów?

Jeśli kupuję licencję na 1 stanowisko czyli mój komputer to mogę legalnie go używać zarówno na XP jak i Viście na tym samym komputerze?

Oczywiste jest że jednocześnie XP i VIsta nie będą uruchomione bo to niemożliwe

Zainstalowałem Vistę, ok, jest wybór pomiędzy XP a Vistą.

Następnie zainstalowałem Ubuntu, instalacja przebiegła pomyślnie, restart komputera i… opcja wyboru systemu z Visty czyli pomiędzy XP a Vistą…

ani śladu po Ubuntu, podejrzewam, że wybrałem złą lokalizację jako plik rozruchowy.

Jako miejsce instalacji Gruba mam wybrać macierz RAID? Skoro Ubuntu nie działa prawidłowo z RAIDem to po istalacji GRUBa na macierzy RAID nie bedzie problemu z wyborem systemu?

Chyba, że da się jakoś zmodyfikować plik startowy Visty, aby dorzucic tam jeszcze opcje wyboru Ubuntu?

Jako miejsce graba, wybierz inną, czwartą partycję