XP vs. Vista/7 a leciwy sprzęt

Mam laptopa: FS v5515, DualCore 2GHz 2MB L2, 896MB ram, 128MB grafika, 120GB dysk.

Czy jest jakiś sens instalować 7 lub Vistę na tym 3 letnim już komputerze? Od początku pracuję na XP, jednak ten prawie 10 letni system jest już trochę za stary, chciałbym coś nowszego. [Nie chcę dokupywać ramu.] Jakie jest zużycie ramu “gołego” systemu (bez włączonych efektów graficznych), bo jak na starcie zajmie mi te 600MB, to chyba wolę zostać przy XP, który z AV zajmuje ~250MB?

PS. Linuksa nie mam zamiaru instalować, bo jest problem z sterownikami do grafiki i z każdą nową wersją systemu muszę pracować na 800x600 bo znowu coś nie działa (ogólnie chodzi o sprzęt np. karta DVB-T).

ponoć 800 ramu sam system bierze… ja ci nie polecam… mam lepszy lapek troche i sam sie boje ;d

fakt masz mało ramu,a zwiększyć nie możesz??? :slight_smile:

gdybyś miał 2 gb ramu to możesz testowac… grafika zintegrowana? bo jeśli tak to z aero nie wiem czy da rade ;p

Może i bierze, ale zawsze można odchudzić i będzie brał 450-500MB :slight_smile: Ale tak czy siak przy tej ilości ramu, nie polecam instalacji visty/7 bo to będzie męczarnia.

896 MB pamięci RAM to niestety trochę przymało jak na systemy Windows Vista/Seven. Ruszyć być może ruszy, ale praca będzię bardzo uciążliwa.

Jakbyś dorzucił RAMu tak żeby było conajmniej 1,5 Gb to byłoby dobrze. Jak masz licencje na Windows 7 to po dorzucenie tego RAMu powinno to chodzić (nie jak marzenie ale będzie według mnie chodzić). Miałem na komputerze stacjonarnym podobną kartę graficzną, trochę ponad 1 GB RAMu i Celeronka 1-rdzeniowego 2,4 Ghz (ty masz 2-rdzeniowy) i zainstalowałem wersję RC Windows 7. I działał znośnie. Jesli chcesz instalowac Vistę to sobie odpuść. Nie będzie działać albo będzie działać nędznie.

Jesli nie masz licencji na Windowsa 7 to według mnie nie warto w nią inwestować, żeby zainstalowac na tej maszynie. Pozostań wtedy przy Windows XP. Doinstaluj tylko jeśli nie masz SP3 bo tracisz wtedy wsparcie techniczne(jesli oczywiście nie masz).

Nie ma 10-rdzeniowych Celeronów.

Wszystko zależy od tego, czy grafika obsługuje sprzętowo DirectX 9, bez tego nie ma szans (Intel od 945G wzwyż, 915G i starsze nie zadziałają). 1GB (-128MB na kartę graficzną) powinno wystarczyć siódemce, choć dla niektórych programów to może być zbyt mało. System zawsze pobierze 30-50%, nie ma absolutnie znaczenia ile jest pamięci, może być i 4GB, też zajmie ponad 30%. O Viście nie ma co myśleć, bo to system celowo spowolniony (np. instalacja aktualizacji czy defragmentacja dysku trwają wieki).

Jeśli jest tylko jedna kość pamięci, warto dokupić drugą. Jeśli dwie, to trzeba wymienić te co są, mniej się opłaca. 2x1GB to koszt do ok. 180zł, 1GB do ok. 90zł.

Ruszy. Mnie ruszył na 512mb(akurat mam włożone 2x256mb i 2x1gb, tak więc te 1gb wyjąłem z ciekawości, czy ruszy), ale tak cholernie wolno się uruchamiał, że po 1,5 minuty wkurzyłem się i go na chama wyłączyłem i z powrotem dołożyłem mu 2gb. W sumie wystarczyłoby rozbudować go do 1gb, wyłączyć parę usług i już by nie było tak źle. Ja miałem Sevena na 1gb ramu zainstalowanego i nie narzekałem, poza tym, że Wiedźmin mi masakrycznie lagował… :lol: :stuck_out_tongue:

Windows Vista kategorycznie na tej konfiguracji odradzam. Jednak Windows 7 będzie dobrze chodził, niekoniecznie z efektami Aero, itp. jednak ja z niego długo korzystałem na 512 MB RAM i grafice 64 MB.