XP vs Vista, który wybrać?

Witam.

Od pewnego czasu mam dylemat nad tym jaki system zainstalować. Obecnie posiadam system XP z SP2 o który dbałem po przez systematyczne skanowanie, czyszczenie rejestru, defragmentacje dysków, usuwanie niepotrzebnych plików itp.

Byłem z niego zadowolony do czasu. W momencie gdy zainstalowałem kilka gierek system stał się niestabilny.

Jak wiadomo na rynku są dwa systemy dla laików, Vista i XP. Miałem przyjemność korzystać z Visty i wbrew powszechnym opiniom uważam, że system ten jest bardzo dobry, aby docenić jego zalety należy umiejętnie z niego korzystać. Ja nie miałem z nim żadnych problemów.

Niedawno do systemu Vista jak i XP wyszły serwis packi. Dla visty serwis pack oznaczony numerkiem 1, a dla xp serwis pack z numerkiem 3.

Zastanawiam się nad zainstalowaniem Visty z SP 1 ew. XP z SP 3.

Chcę mieć pewność, że system będzie stabilny i nie będzie sprawiał problemów. Nie lubię formatować dysku co dwa miesiące.

Zastanawiając się nad tymi dwoma systemami doszedłem do wniosku, że …

Vista:

  • szybkość pracy

  • wizualność

  • DX10

  • 64 bitowa

Vista:

  • wymagania

  • wolniejsze działanie gier

  • pochłaniacz ramu

XP:

  • stabilność

  • wydajność

XP:

  • brak DX10

  • 32 bitowa

Reasumując Viście brakuje tego co ma XP, a XP brakuje tego co ma Vista, dlatego zastanawiam się nad jeszcze jedną opcją. Mam dwa dyski jeden SATA drugi ATA i może dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalować XP na ATA, a na SATA Viste ? Jestem ciekaw, czy nie będzie żadnych problemów jeśli tak zrobię :>

Sprzęt :

Asus P5K deluxe

C2D 2.66

GF 8800 GTS

2 GB ramu

2x160 hdd

Czekam na waszą pomoc.

Pozdrawiam.

P.S adpawl - ostrzeżenia powinny być na czerwono.

Jest jeszcze XP 64. :slight_smile:

Skłaniałbym się do Xp 32bitowego sp3. Efektu 64 bitów nie zauważysz nie mając odpowiednich gier/programów. Z DX10 to bym poczekał, gier wciąż mało, a i DZ9 z max ustawieniami dobrze wygląda (dla mnie nawet tak samo). Co do ładniejszego wyglądu to już sprawa gustu, ale w sieci krąży dużo poradników/ paczek zmieniających wizualnie z XP na Vistę, a nawet na Mac.

Który jest tylko po angielsku

System 64 bitowy przyda się jeśli chcemy wykorzystać 4GB ramu lub więcej, na systemie 32 bitowym nie da się wykorzystać więcej niż 3.5GB ramu.

SP 3 do XP na razie odradzam, coś za dużo problemów on ostatnio powoduje.

Co do propozycji vegossj2 , XP64 - nie ma wersji polskiej, ciężko dostać.

Co do Visty, nie wiem czy warto wydawać na niego pieniądze, mając XP.

Może to też pomoże w wyborze:

http://support.microsoft.com/lifecycle/ … r=FilterNO

http://support.microsoft.com/lifecycle/ … 17&C2=1173

Vista nie jest za bardzo przyszłościowa.

jeśli masz xp i chcesz inwestować w vistę a pozbyć się xpeka to według mnie nie warto kasy wydawać. jeśli to jest instalacja na nowym komputerze na którym nie masz żadnego systemu to warto kupić vistę ale zmieniać xp na vistę według mnie to tak średnio warto

x3rox. ja miedzy XP a VISTOM 64 bit sp1, to bym wybral, VISTE 64 BIT sp1. ladnie chodzi na mocnych maszynach, akurat ja mam viste i bardzo ladnie chodzi nie mam zadnych problemow zniom chodzi miodzio :smiley: :smiley: :smiley:

man_united , popraw pisownię w swoim poście.Pisząc uzywaj polskich znaków diakrytycznych ąęćśńź etc.

Chyba że chcesz zacząć zbierać ostrzeżenia i by twoje posty były kasowane.

Tak się składa, że zainstalowałem SP3 do testów. Zostałem mile zaskoczony szybszym kopiowaniem plików z dysku na dysk oraz ogólnie szybszą pracą systemu. Jednak dzisiaj nie wiem czemu, ale PC zawiesił się podczas grania w Virtua tennis 3. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy. Ogólnie nigdy mi się nie zawieszał komputer.

Jeśli chodzi o procesory 64 bitowe, to wychodzę z założenia, że skoro taki mam, to powinienem korzystać z jego możliwości. To samo tyczy się grafiki i DX10. Gry typu Gears of War, Call of Duty 4, World in Conflikt w ustawieniach mają specjalne opcje tylko pod DX10. Gry te są z 2007 roku, więc najnowsze będą wykorzystywały DX10 w 100 %

Natomiast jeśli chodzi o kwestie wyglądu, to mi to rybka, wygląd visty mi się nie podoba. Od dłuższego czasu bawię się przerabianiem wyglądu XP i wychodzi mi to całkiem nieźle.

Co sądzicie o tym, aby zainstalować oba systemy ?, czy takie rozwiązanie spowolni prace komputera ?

Można instalować, ale na dwóch różnych partycjach (dyskach). Nie zwolni to komputera.

No to chyba takie rozwiązanie jest najlepsze :>

XP SP2 na partycji ATA z racji tego, że jest wolniejszy i Vista z SP1 na partycji SATA, czy wszyscy się z tym zgodzą ? :smiley:

Mnie się podoba :slight_smile: . Sam mam na starym 160GB xp prof sp2, a na nowym 400 vista Business 64bit.

Ale Visty praktycznie nie używam. XP mam, że tak powiem, pod siebie skonfigurowany.

Ja wybrałbym Vistę. XP jest to dość leciwy system, z którym mimo prób niewiele da się już zrobić. Vista odpowiada współczesnym standardom, jakimi są procesory dwurdzeniowe i 2Gb ramu. Kiedy XP wchodził większość ludzi miała 64mb RAM z porywami do 256MB i o XP wówczas tak samo się mówiło, jak dziś o Viście, że 98 SE jest super a ten XP nie chodzi, nie działa itp. Tyle, że w ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny wzrost sprzedaży komputerów, które w większości mają XP i prawda jest taka, że trudno wmówić tylu ludziom mającym XP, żeby wymienili na Vistę. Po co - pytają, skoro im wszystko działa. Ale to problem Microsoft-u.

64bit umożliwią Ci obsługę 4Gb i więcej RAM, jednak trzeba sprawdzić, czy sterowniki dla urządzeń są dostępne w wersji 64bit.

Ja polecam Viste. Jest ładniejsza, ma mniej błędów podczas codziennej pracy, a po zainstalowaniu SP1 chodzą na niej wszystkie gry. Tylko trzeba mieć więcej niż 1 GB ramu do visty, jak się gra w pamięciożerne gry. :slight_smile:

Właśnie ściągam SP1 dla visty. Z pamięcią nie będzie problemu. Na razie mam 2 GB, a z czasem dokupię kolejne 2. Czysty system zabiera mi ~450MB pamięci, więc nie jest tak źle.

Czy tak warto dokupywać te 2 GB ramu? z tego testu wynika że nie wiele to daje jak na razie. Później ramy stanieją i gry będą lepiej wykorzystywać większą ilość ramu.