Xpress Recovery- pytanie o bootsector

Witam. Czesto niestety spotyka mnie format. W najbliższym czasie chciałem zrobić sobie kopię partycji systemowej za pomocą Xpress Recovery ( moja płyta główna Gigabyte’a ma taką opcję) tylko mam pytanie. W pewnym poradniku wyczytałem, że potrzebny jest główny bootloader- jednak ja mam GRUBA ponieważ mam też ubuntu na dysku. Czy to nie przeszkodzi przy backupie? Pozatym, program podobno pomniejsza ostatnią partycję ostatniego dysku o tylko GB ile trzeba na kopię danych. Jednak ta ostatnia partycja jest największa, zawiera najwięcej ważnych danych sporo zajmujących ( ok. 250 GB) i nie mam jak i gdzie ich skopiować :smiley: więc kolejne moje pytanie: nie stanie się nic nie przyjemnego z tą partycją podczas tego gdy program będzie ją pomniejszał o tyle GB ile trzeba?

Sam program partycji raczej nie zmniejszy tylko wykorzysta jej wolne miejsce i to oznacza właśnie to pomniejszenie, zapewne jest to wykorzystanie tymczasowe i po wypaleniu obrazu na płytę miejsce się zwolni, przynajmniej u mojej Mamy w laptopie Acera tak jest, program na czas tworzenia obrazu zapisuje w katalogu tymczasowym co trzeba a potem to usuwa po nagraniu. Wydaję mi się, że możesz śmiało wykonać obraz partycji.

Może to Ci się jeszcze przyda, przy pomocy tych narzędzi masz większą kontrolę nad procesem tworzenia kopii zapasowej :arrow: tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html

Pozdrawiam!

To Xpress Recovery 1 czy XpressRecovery 2 :?:

Różnią się nieco i moim zdaniem lepszy jest starszy.

W przypadku starszego pomniejszy on ostatnią partycję o wielkość zajmowanej kopii. Nowszy potrzebuje zostawienia pustego miejsca na dysku.

Nie wiem jak z kilkoma partycjami, ale z partycją z linuksem to chyba sobie nie poradzi.

mam xpress recovery 2- z tego, co wiem :slight_smile:

Dodane 25.09.2009 (Pt) 7:18

a to w tym linku co podał roobal to trzeba robić? B. duuużo tego-czy program sam nie przygotuje mi partycji/ etc.?

Tam są opisane dwa programy, do wyboru Partimage prosty i nieskomplikowany do szybkiej archiwizacji danych drugi, w sumie do minidystrybucja Linuksa, która również korzysta z Partimage i kilku innych narzędzi do klonowania dla bardziej wymagających użytkowników, którzy oprócz samego klonowania potrzebują innych opcji :slight_smile: Możesz wybrać Partimage do klonowania partycji, ten pierwszy opis, nie ma z tym dużo roboty :slight_smile:

Pozdrawiam!

a program sam tego nie zrobi? :smiley:

Oczywiście, że sam zrobi tylko musisz mu jedynie wskazać partycję, którą chcesz klonować. Ten program, który Ty masz sam sobie też nie zgadnie chyba, którą partycję chcesz klonować :slight_smile:

Pozdrawiam!

hmmm czytałem że zawsze klonuje dysk C:\ partycja 0 dysku 0 ( nie mam innego dysku) i tam znajduje się windows 7 i chyba program sam domyślnie sklonuje ten system z partycją :slight_smile:

To w takim razie nie pozostało Ci nic innego jak brać się do roboty :slight_smile:

Pozdrawiam!

i na pewno program zrobi mi obraz partycji C:\ gdzie jest około 20 GB danych a nie tej ostatniej gdzie jest 250 GB danych? :smiley:

Ile będzie zajmował obraz partycji C:\ z zajętym miejscem 20 GB ( Windows 7)??? Co z obrazem partycji robi program? Nagrywa na nośnik wymienny czy też kopiuje na dysk?

To jak to jest, piszesz że program automatycznie klonuje partycję C a teraz się pytasz nas czy program na pewno klonują tą a nie inną partycję? Najlepiej sprawdź w instrukcji i tyle, ja tego programu nie mam, więc nie wiem jak on działa. Na 99% on sklonuje Ci partycję C automatycznie albo będziesz miał wybór, którą partycję chcesz klonować.

To zależy czy program tylko i wyłącznie klonuje partycję czy dodatkowo kompresuje obraz partycji, w przypadku narzędzia od Acera nie kompresuje obrazu partycji, jak chcę zrobić obraz partycji, na której mam system to obraz jest wielkości ok. 20 GB, bo tyle zajmuje Vista na dysku. U Ciebie na 99% obraz partycji będzie wielkości ok. tych 20GB, program powinien oferować nagranie obrazu na płytę a raczej kilka płyt DVD lub jak masz to na Blu-Ray :stuck_out_tongue: Dlatego proponuję użyć sobie Partimage lub CloneZilla, tam masz możliwość kompresji obrazu, u mnie obraz partycji 10GB zajmuje ledwo 2,5GB a partycji z Windowsem o wielkości 20GB ok. 5GB, samo przywracanie systemu trwa u mnie od 5 do 10 minut. Dwa dni temu instalowałem w Debianie z repo experimental Kde4 i mi rozwaliło Dbus i Hal, przywracanie Debiana do stanu sprzed awarii zajęło mi 5 minut 20 sekund :slight_smile:

Pozdrawiam!