XUBUNTU 14.04: jak scalić starą partycję home z nową partycją home?

Witam. Może tu znajdę pomoc… Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu:

Mogłeś podczas partycjonowania przypisać punkt montowania w home i odznaczyć opcję formatowania. Skopiuj wszustko z nowego home do starego i dodaj wpis w /etc/fstab, aby system wiedział jak zamontować partycję.

jeśli chcesz mieć dane z /media/maciej/ w /home/maciej/ to wykonaj polecenie

mv /media/maciej/ home/maciej/

potem wyedytuj plik /etc/fstab usuwając wpis dotyczący partycji "3744f38a-3b1b-4157-ad3f-9a7cd429a80d - 966 GB zamontowany w katalogu “/media/maciej”

jeśli nie będziesz mógł sobie poradzić z usunięciem tego wpisu to podaj wynik polecenia

parted -l

less /etc/fstab

pocolog

 

Chyba nie doradzas autorowi wątku zrobienie tego “pod” działającym systemem?

 

Trzeba się jeszcze upewnić, że właściciel jednego i drugiego /home to 1000:1000.

 

Wszystko w chroot, edycja /etc/fstab i uaktualnienie initramfs:

update-initramfs -u -k WERSJA_JĄDRA_W_DEBIANIE

Faktycznie nie wspomniałem żeby tego nie robić na żywym organiźmie i zapomniałem jednego ukośnika. Tak to jest z tymi długimi weekendami.

Dzięki wielkie: pocolog, nintyfan, marcin82 i roobal za takie zainteresowanie. Czułem, że coś poknociłem ale nie liczyłem, że tak… Panowie za słaby jestem na Linuxa aby zrobić to o czym pisze  pocolog -> czytaj: nie wiem jak się za to zabrać i boję się stracić dane ze starej partycji home.

Roobal, jestem gotów to wszystko przeinstalować -> to nie problem, tylko powiedz czy dobrze dedukuję:

  • odpalam płytę

  • partycjonowanie: użyj innego rozwiązania

  • pierwsza partycja “/” 30 GB -> punkt montowania “/” , zaznaczam do formatu, ext4 i tu instaluję xubuntu

  • SWAP: pozostawiam bez zmian 4 GB a instalator i tak wyczyści SWAP

  • trzecia partycja (ta pod ubuntu była “/ home”) 966 GB -> to stary home z danymi macieja ->  tu mam zostawić ext4, dać punkt montowania “/home” i nie zaznaczać formatowania

  • puszczam w ruch instalator i już

Po tej operacji rozumiem, że będzie ten układ o jaki mi chodzi, Czy tak?

Tak, jako /home wskaż “stary home” - nie formatuj. Załóż takiego samego użytkownika i nadaj mu takie samo hasło jak było dla tej partycji.

Ok. Rozumiem.

Mam tylko wątpliwość co zrobić z zapisanymi tam plikami ukrytymi: mam je przed instalacją po prostu usunąć? A zostawić tylko te, na których mi zależy tzn. foldery z plikami o nazwach: Dokumenty+Muzyka+Obrazy+Pobrane+Publiczny+Pulpit+Szablony+Wideo ?

Pytam bo nie wiem.

Jak otwieram “stary home” to mam foldery:

  • dom: tam Dokumenty+Muzyka+Obrazy+Pobrane+Publiczny+Pulpit+Szablony+Wideo + masa ukrytych, które teoretycznie da się usunąć z prawokliku

  • hex2hcd: tam pliki -> z prawokliku nie da się usunąć tych plików ani całego katalogu hex2hcd

  • lost+found:  z prawokliku nie da się usunąć katalogu

  • .directory:  z prawokliku nie da się usunąć katalogu

 

Czy konieczne jest nadanie takiej samej nazwy użytkownika i hasła?

W skrócie tak - nie będę tu wchodził w UID / GID, ale tak po prostu będzie najwygodniej. Zresztą wszystko można potem zmienić.

 

Ukrytych plików narazie nie ruszaj. Jeśli będą jakieś problemy z logowaniem to będziemy myśleć dalej.

Pliki możesz przenieść za pomocą graficznego menadżera plików, korzystając z systemu działającego w trybie live-cd. Następnie musisz na partycji z zainstalowanym systemem ręcznie zedytować /etc/fstab.

No dobra koledzy, z Waszą pomocą dałem radę i wszystko działa dobrze: założyłem takiego samego użytkownika i nadałem mu takie samo hasło.

Tych parę ukrytych folderów z plikami po poprzednim systemie narazie sobie daruję.

Jeszcze raz dzięki za pomoc i wyjaśnienia.