XUBUNTU 14.04: jak utworzyć partycję-magazyn plików?

Resztę pochłania pewnie miejsce zarezerwowane na system. Linux domyślnie pewien procent partycji zachowuje na pliki systemowe. Ten limit można jakoś znieść, ale nie pamiętam, jak.

Chcę aby to się zachowywało w taki sposób, że utworzona partycja z danymi o pojemności 700 GB ma być niezależna od każdej ewentualnej reinstalacji linuxa. Albo prościej:

  • układ taki jak w windows

  • gdzie jeśli stworzę dwie partycje-dyski C i D

  • to na C będzie system, programy, wszelkie ustawienia, pliki tymczasowe, etc

  • to na D umieszczę jakieś dane prywatne

  • to mogę co chwilę reinstalować system na C: zmieniać użytkownika, ustawienia, programy, etc,

A partycja D pozostaje nienaruszona, dane tam leżą i po każdym formacie C i reinstalacji systemu ma się do nich natychmiastowy i pełny dostęp.

O to cały czas mi chodzi.

Tutaj masz wszystko opisane:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Ext4

Sekcja: Remove reserved blocks

 

Zmiana tych ustawień może spowolnić szybkość zapisu/odczytu tej partycji.

Zmniejszenie tego zarezerwowanego rozmiaru chyba mija się z celem. To miejsce na metadane i inne potrzebne rzeczy z tego co pamiętam. W innych systemach plików to miejsce przypisywane jest na bieżąco przy zapisie poszczególnych plików tutaj jest zarezerwowane z góry więc nie traci się miejsca - ale mogę się mylić :wink:

 

 

Jeśli wszyscy zawsze mają mieć dostęp do tej partycji to zrób chmod -R 777 /media/magazyn/

Dzięki za wyrozumiałość.

Co do pierwszego: nie będę zmieniał tych wartości. Skoro system tego potrzebuje to niech tak zostanie

 

Co do polecenia chmod:  już chyba zaczynam jarzyć.

Z tego co wyczytałem na Wiki (i co zrozumiałem) to parametr 755 określa, że bieżący użytkownik(dajmy stiff) ma wszystkie prawa a reszta tylko odczyt i uruchomienie.

Więc jak później nastąpi reinstalacja systemu i będzie nowy użytkownik: dajmy był stiff a obecnie jest dom, to trzeba będzie użytkownikowi dom nadać uprawnienia do wszystkiego co na tej partycji (a innym ograniczyć) czyli komenda:  sudo chmod -R ** 755  **/media/magazyn/

Dobrze myślę???

Czyli nie do końca moje pragnienie aby było jak w windows to dobre rozwiązanie, bo pozbawiaam się kontroli nad tym co dzieje się z moimi plikami i każdy nowy użytkownik będzie mógł z nimi zrobić co chce. Na wiki właśnie piszą, że parametr 777 jest niezalecany i to chyba o to chodzi.

 

Naprowadziliście mnie wydaje mi się, że uprawnienia na podstawie   sudo chmod -R ** 755  **/media/magazyn/

to te uprawnienia, które będą OK.

Prawie dobrze.

Chmod informuje co mogą inni użytkownicy poza właścicielem (właściciel może wszystko), czyli jeśli w systemie jest stiff i dom a właścicielem stiff, to chmod 755 pozwoli domowi odczytywać i przeglądać pliki stiffa w tym katalogu.

Natomiast gdyby dom chciał przejąć te pliki na własność to musiał byś użyć komendy np (change owner) chown dom:dom -R /media/magazyn - czyli po zmianie systemu czy użytkownika będziesz musiał prawdopodobnie przejąć te pliki na własność.

 

Za wyrozumiałość nie masz co dziękować. Po to wchodzę na forum żeby pomóc jeśli potrafię, a szczególnie dużo satysfakcji sprawia kiedy trafia się na chłonnego odbiorce, miast rzucać grochem o ścianę i pisać gotowe skrypty do wklejenia w terminalu na doraźny problem.

Widać że będzie z ciebie wartościowy użytkownik skoro z takim zaangażowaniem poznajesz Linuksa. Każdy kiedyś zaczynał i z podstawami kulał więc się nie zniechęcaj :wink:

Pozdrawiam

Nie. http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux-40-hdd&num=4

Przecież te wykresy dotyczą plików 1MB czyli relatywnie małych i w takich testach prawdopodobnie raiserfs albo jfs zmiażdżył by reszte, a nintyfan pisał o plikach po kilka GB które w przedstawionym teście nie były brane pod uwagę.