xUbuntu 14.10 - brak dzwięku po HDMI - oraz tryb turbo procesora

Witam,

 

temat miałem napisać już 2 tygodnie temu po instalacji 14.04 ale miałem nadzieję ,że update rozwiąże problem sam.

Niestety , brak dzwięku po HDMI w monitorze - muszę być cały czas na słuchawkach :slight_smile:

AMD fx 6300, 16 g ramu płyta gigabyte ( nie pamiętam oznaczenia ),gf 750 ti.

 

Jeszcze mam pytanie odnośnie trybu Turbo procesora - jak go uruchomić na xUbuntu - czy może on sam się załącza :slight_smile: ???

 

dziękuję za pomoc

Turbo procesora nie jest zależne od systemu ustawia się to w bios.

tu sprawdzałeś?

tak tu sprawdziłem - dokładnie 1 linki - nie podziałało - albo to ,że jest po angielsku pomimo oczywistosci słów, niektóre słowa mogą oznaczać coś innego niż mi się wydaje.

Dlatego proszę o pomoc Tu .

:slight_smile:

Zacznijmy od początku.

Co to za monitor, jesteś pewny że obsługuje on dźwięk po HDMI (testowałeś to już na nim)?

Niektóre monitory/tv mają coś w rodzaju profili HDMI utóre się ustawia w samym monitorze/tv (czasem jest ta funkcja oznaczona np. jako nazwa urządzenia podłączonego pod dane złącze wybierazna z listy predefiniowanych jak w Samsungach) i na przy niektórych profilach nie działa dźwięk (lub są inne problemy np. przycięty lekko obraz na brzegach) a na innych profilach jest ok, sprawdź czy u ciebie tak nie jest.

Inny trop to czy masz w systemie ustawione właściwe wyjście dźwięku.

Nie wiem jak u ciebie ale u mnie na OpenSUSE mam na liście kart dźwiękowych do wyboru 3 lub nawet 4 razy HDMI i chyba tylko na jednej z tych opcji działa mi dźwięk po HDMI a na pozostałych nie.

Jeszcze inna kwestia to jak masz podłączony ten monitor, masz z obu stron (w karcie graficznej i w monitorze) podłączone do złącza HDMI?

Bo jeśli masz z jednej strony podpięte pod złącze DVI to najprawdopodobniej dzięku tak nie uzyskasz.

Dźwięk po hdmi byl w windows 8.1 , byl w linux mint . Przestawialem Wszystkie opcje :wink: hdmi do monitora mini do grafiki . Ale dźwięk był , w xubuntu tylko nie mam .

Raczej brak sterownika, który mint ma szukaj wiatru w polu albo przestaw się na minta tak w sumie to też Ubuntu.

nie bardzo rozumie tz ,że jakiś podstawowy brak dźwięku na najbardziej liczącej się dystrybucji jest nie do rozwiązania ?

Jest jak znajdziesz brakujący sterownik i co tu dystrybucja ma do rzeczy. Liczący się jest też Debian ale tam w większości sprzętów sterowniki trzeba instalować samemu.

Mint ma bogatszą bazę sterowników już w sobie co jest wiadome od zawsze i taki był jeden z celów twórców tej dystrybucji.

bardzo dziwne - ponieważ jakiś czas temu na innej instalce Xubuntu 14.04 na mym pc takowy dźwięk był

No to zmienia postać rzeczy hmmm

alsamixer -> F6 Wybierz odpowiednią kartę -> Sprawdź czy nie jest wyciszona

Jeśli masz tylko jedną brakuje Ci najprawdopodobniej sterownika

Witam ponownie kolegów - odinstalowałem sterownik Nvidia - zainstalowałem ponownie i dzwięk się magicznie pojawił :slight_smile:

 

Prosiłbym o informację gdzie ustawić tryg turbo w biosie - Gigabyte xa ud3 - takie oznaczenie płyty głównej.