Xubuntu 14.10 - po restarcie włącza się dopiero za drugim razem

Około rok temu zainstalowałem na laptopie Xubuntu 13.10, wszystko było fajnie, nawet upgrade do 14.04 przebiegło bezboleśnie. Wczoraj zrobiłem upgrade z 14.04 do 14.10 i system działa niby w porządku, ale nie chce się włączyć, problem pojawił się już przy pierwszym koniecznym reboocie po aktualizacji. Lapek się wyłączył, włączył i po POST zamiast prośby o podanie hasła do odszyfrowania dysku wyświetla się czarny ekran. Pomyślałem, że może coś z grafiką, więc wpisałem swoje hasło i wcisnąłem Enter. Niestety, nic. Próbowałem się przełączyć na tty1 (jest to w ogóle możliwe przed włączeniem się systemu?), również cisza. No to wyłączam laptopa “na chama” i włączam ponownie. Tym razem włącza się GRUB i już mogę wybrać z jego poziomu Xubuntu lub jakieś inne tryby - i jak wybiorę Xubuntu, to ten się włącza już poprawnie, tak jest za każdym razem. Da się to naprawić? Nie bardzo mi się chce od nowa system ustawiać, a problem leży ewidentnie gdzieś w /boot.

wklej na pastebin wynik

dmesg

Zauważyłem, że problem występuje tylko na wersji 3.16 jądra, na starszej 3.13 już Xubuntu się włącza. http://pastebin.com/NRaS2aa2