Xubuntu instalacja programu rozruchowowego

Witam! Instaluje właśnie na komputerze system XUBUNTU, zamieniając WINDOWSA na XUBUNTU. Kończąc instalację pojawia się komunikat że nie został zainstalowany program rozruchowy, wybrałem opcję kontynuuj instalację. Jak teraz ręcznie zainstalować program rozruchowy??

Można spod LiveCD Xubuntu.

Dokładnie. Poniżej mała instrukcja.

  1. Uruchom XUBUNTU LiveCD.

  2. Uruchom terminal.

  3. Wykonuj poniższe polecenia

    sudo fdisk -l

polecenie wylistuje partycje dyskowe, wyszukaj tę na której znajduje się system (potrzebne do dalszego postępowania)

sudo mkdir /mnt/temp

tworzy “tymczasowy” katalog, w którym przeprowadzać będziemy wszystkie czynności

sudo mount -t ext4 /dev/sda1 /mnt/temp

gdzie sda1 jest partycją, na której znajduje się system (u ciebie może znajdować się gdzie indziej)

sudo mount -o bind /dev /mnt/temp/dev

sudo mount proc /mnt/temp/proc -t proc

sudo mount sysfs /mnt/temp/sys -t sysfs

sudo chroot /mnt/temp

znowu montujemy poszczególne katalogi…

sudo grub-install /dev/sda

instalacja gruba na partycji głównej

sudo update-grub2

aktualizacja pliku konfiguracyjnego

dmc

Jak już doradzasz … to rób to chociaż prawidłowo.

Rafalski

Uruchom Ubuntu z poziomu livecd. Wykonuj po kolei takie polecenia:

  1. Logowanie na konto roota:

    sudo su

  2. Montowanie partycji systemowej systemu zainstalowanego na dysku twardym w katalogu /mnt:

    mount /dev/sdaX /mnt

Za X podstawiasz numer partycji z systemem. 3. Przygotowanie środowiska chroot:

mount -o bind /proc /mnt/proc

mount -o bind /sys /mnt/sys

mount -o bind /dev /mnt/dev
  1. Logowanie do Ubuntu z dysku:

    chroot /mnt /bin/bash

  2. Instalacja Grub w MBR dysku twardego:

    grub-install --no-floppy /dev/sda

  3. Wygenerowanie pliku /boot/grub/grub.cfg:

    update-grub

  4. Odmontowanie systemu plików:

    umount /mnt/dev

    umount /mnt/sys

    umount /mnt/proc

    umount /mnt

  5. Zrestartuj komputer.

Jeśli Xubuntu to jedyny system na dysku twardym, aby zobaczyć menu wyboru systemów Grub2, podczas startu wciśnij spację.

Mam jeszcze jeden drobny problem. O tuż udało mi się zainstalować program rozruchowy troszkę inaczej. Ściągnąłem program ubumatic i polecenie:

sudo /home/nazwa_użytkownika/Pobrane/ubumatic.sh --restoregrub

Po tej czynności Xubuntu startowało mi automatycznie (nie wyświetla grub’a), zanim system się włączył pokazywało “Xubuntu 11.10” troszkę coś tam pomieliło i wystartowało środowisko graficzne. Natomiast po zaistalowaniu aktualizacji (podejrzewam że sterownika do karty n-vidia), przy ładowaniu systemu wyświetla się tak jakby “rozmyty tekst” (w miejscu tego “Xubuntu 11.10”) i raz uruchomi się środowisko graficzne, a raz “krzaki” na białym tle, po resecie wyświetla grub’a i jak wybieram z grub’a ubuntu, to system startuje normalnie - nie ma rozmytych napisów. Przepraszam jeśli troszkę namieszałem, ale bym był wdzięczny za pomoc. Może jakoś przeistalować GRUBA?

sudo grub-install --no-floppy /dev/sda

sudo update-grub

Można jeszcze szybciej.

sudo mount /dev/sdaX /mnt

sudo grub-install --root-directory=/mnt

Pozdrawiam!