Xubuntu, problem z instalacją Windowsa XP

Witam. Przepraszam jeśli był już taki wątek, ale czytałem sporo podobnych na ten temat i ciągle nie moge sobie poradzić z problemem. Zacznę od początku. Kupiłem komputer z zainstalowanym xubuntu. Niestety jestem za głupi na linuxa, więc chciałem zmienić system na windows XP. Płyta instalacyjna nie chciała jednak bootować mimo iż zmieniłem ustawienia w biosie. Na jakimś forum wyczytałem, że wystarczy usunąć wszystkie partycje za pomocą programu gparted. Nie myśląc długo tak też zrobiłem. Wywaliłem wszystkie partycje i dodałem jedną z NTFS. Rezultat? Płytka windowsowa nadal nie rusza, a przy starcie wyskakuje mi Error 17.

Odpaliłem jeszcze raz gparted, pogrzebałem trochę z partycjami i po ponownym uruchomieniu wyskoczył Error 2. Nie mam już pomysłu jak zainstalować windowsa na tamtym kompie. Prosiłbym o jakieś rady. Posiadam płytę instalacyjną win XP oraz wersję na pendrive. Pewnie dla wielu będzie to banalna sprawa, ale dla mnie to prawdziwa ciemność, dlatego proszę o wyroumiałość.

Error 17 oznacza w GRUBie brak partycji bootowalnej. Ale sprawa jest ciekawa. Sam jestem ciekawy jak to się skończy. Na początek proponuję:

  1. Sprawdzić, czy płyta WinXP działa na innych kompach.

  2. Czy Windows XP jest legalny? :wink:

  3. Dlaczego jest Xubuntu a nie Ubuntu? Czyżby komp był takim rupieciem???

  4. Proponuję i tak nauczyć się Linuksa - prosta sprawa, jbc służę pomocą. :wink:

A pochwalisz się skąd masz wersję instalacyjną Windowsa na pendriva? Bo nie słyszałem o takch.

Był kiedyś problem z Fedorą/Auroxem, że instalka Windowsa nie startowała. Ja poradziłem sobie uruchamiając z płyty z Windowsem 2003 trial i usunąłem partycje.

Ale Xubuntu nie powinno robić takich problemów.

Najwyraźniej komputer nie jest uruchamiany z płyty, tylko z dysku. Czy napęd płyt jest ustawiony w BIOS-ie jako pierwszy? Może jest jakaś sekwencja klawiszy do wybierania napędu podczas startu (np. F12)? Może BIOS ma hasło - inne do uruchomienia komputera, inne do konfiguracji, przy uruchomieniu z pierwszego hasła nie startuje z płyty (ja tak mam w laptopie).

Może komputer za nowoczesny dla Windowsa XP? :slight_smile: Może tak być, gdy napędy (dysk i DVD) podpięte są pod SerialATA i instalka ich nie wykrywa. XP nie zawiera sterowników do SerialATA, po uruchomieniu instalki trzeba dać sterowniki …na dyskietce :x . Ale jeśli napęd optyczny to też SerialATA, to instalka głupieje, bo sama nie wie z czego się uruchomiła. Można w BIOSie ustawić, by dyski SATA były wykrywane jako ATA (opcja “legacy” czy podobna). Ewentualnie można zainstalować Vistę lub czekać na Windows 7 ![-o<

Albo to problem z nośnikiem instalacyjnym.

Xubuntu nie jest takie złe, wystarczy doinstalować pakiet xubuntu-restricted-extras, później w konsoli wpisać " sudo /usr/share/doc/libdvdread3/install-css.sh " i już mamy w pełni multimedialny komputer. Obawiam się, że XP wymaga dużo wyższej inteligencji by go nie rozwalić po kilku dniach.