Xubuntu "zjada" wolne miejsce na partycji systemowej

Witam!

Mam problem z Xubuntu. Mianowicie, przeznaczyłem na partycję z xubuntu jakieś 10,5 GB. Nie wiem ile dokładnie zajmuje sam system, ale zainstalowałem dosłownie kilka programów- lIbreoffice 4.0, chrome i qnapi i po dwóch tygodniach użytkowania mam wolne 1,8 GB (!). Pamiętam, że zaraz po instalacji (i po instalacji tych programów) miałem przynajmniej 4 GB wolnego miejsca. Sprawdziłem folder /home i okazało się, że on sam zajmuje 4,7 GB:P. Wszystko spoko, ale w poszczególnych folderach prawie nic nie mam, bodajże łącznie 200 MB:) Więc co zabiera mi te 4,5GB?:stuck_out_tongue: parę dni temu miałem 2,3 GB wolnego więc ta wartość konsekwentnie spada. Próbowałem czyścić system programem Ubuntu Tweak, ale “oddało” mi tylko 200MB. Proszę o pomoc, chciałbym odzyskać te gigabajty. Pamiętam że na Mincie czy Ubuntu tak nie miałem.

Tak dla pewności, bo różni artyści się zdarzają - liczysz razem z ukrytymi katalogami?

Możesz też zbadać, czy /var/cache/apt nie rozrósł ci się ponad miarę.

ok, znalazłem winowajcę- thunderbird zajmuje 4,5 GB xd dzięki za sugestię o ukrytych plikach:) człowiek kmini a tu takie proste rozwiązanie:)

Okresowo trzeba wykonać w konsoli:

sudo apt-get clean

sudo apt-get autoremove

Co do Thunderbirda - PPM na poszczególnych katalogach w mailami => Porządkuj.

Dobre ‘odkurzacze’ systemowe to też BleachBit (jest repozytorium), Ubuntu Tweak. Pierwszy potrafi ładnie posprzątać katalog domowy (uwaga na profile przeglądarek), drugi wywali nadmiarowe kernele, dane z aktualizacji, pozostawione pliki konfiguracyjne usuniętych paczek, itp.