Yamaha MusicCast - R - N303D / MusicCast 20, a Spotify Connect i jakość dźwięku

Zacznę od tego, ze powinien być dxiał Audio o sprzecie audio, a nie tylko do komputerów.

Ciekawi mnie Spotify i funkcja Spotify Connect. Chodzi o jakość dźwięku. Czy mając spotify Premium i korzystając z Spotify Connect Amplituner wspomniany w tytule wątku i głośnik Wi-Fi będą dawać najlepsza jakość AAC do 320 kbps? Rozumiem, ze to jest AAC ze zmiennym bitreatem, a nie stałe 320 kbps w najlepszej jakości Spotify? Ciężko na Spotify support cokolwiek na ten temat znaleźć i w ogóle w Googlach.

Kolejna sprawa w Googlach można znaleźć jakieś informacje o Spotify HiFi czyli FLAC 44.1khz/16 bit. Czy to wymysły w internecie czy Spotify coś takiego planuje i można coś prawdziwego znaleźć na ten temat?

Obecnie korzystam z Tidal HiFi z BlackFriday za 1,99 na 3 miesiące, ale aby leciało przez amplituner lub głośnik Yamahy trzeba przypisac konto Tidal do aplikacji MusicCast Controller Yamahy i aplikacja ta działa jak działa. Potrafi się zawieszać, a co gorsza potrafi dublować albumy z TIDAL i mimo, ze w aplikacji TIDAL jest jeden Album aplikacja robi dwa i jeden jest w HiFi/Master, a drugi AAC. Nie wiem po co i jak to Yamaha wyczynia, ale bez sensu i wkurza. Dlatego myśle o Spotify bo i tak HiFi zrezygnuję potem.

Mam 803d, ale spotify i tidal działają samo. Tidal faktycznie tylko przez aplikacje yamahy, co jest bardzo słabe, ale raczej z działaniem nie ma problemu. Obsluga spotify jest wygodniejsza, ale bardzo często zdarza się, że aplilacja traci synchronizacje z amplitunerem i zwyczajnie nie działa, trzeba ją zabijać ręcznie i jeszcze raz podłączac. Najlepiej przejdź się do salonu i zobacz jak to działa.

Ja mam już ten amplituner i głosnik Yamahy i Spotify Connect nie przerywa na Huawei B525. Jak miałem D-Linka DWR-960 z LTE cat.6 to tam WiFi okropnie świrowało i wszystko przerywało.

Ja się chciałem zapytać tutaj czy Spotify Connect na koncie Premium działa z Najwyższa jakością czy auto czy jak na amplitenerze Yamaha i głośniku.

Nie czytasz co pisze, muszę stwierdzić.

Włączyłem Spotify Connect i Yamaha musicCast pokazuje “PCM, 44.1”. Nie idzie żaden AAC, 44.1 jak pokazywało przy TIDAL, do którego logowałem sie przez aplikacje Yamahy, przy utworach, które nie były HiFi.

Tylko dalej nie wiem PCM to jaka jakość ile kbps itd?

PCM 44,1 kHz / 16 bit - standardowa wartość próbkowania dla standardu CD-Audio.

Czemu Spotify tego nie podaje, tylko pisze na swojej stronie AAC do 320 kbps? To znaczy, że AAC idzie jak odtwarzam przez aplikację ich, a jak odtwarza amplituner, sam pobierając z serwera Spotify właśnie przez Spotify Connect idzie analogowa jakość CD? W Tidal jest HiFi (FLAC 44.1khz/16bit) podawana jako jakość CD. To FLAC jest skompresowane, a PCM nie? Może to głupie, ale sie pogubiłem w tym na maksa i jakby miał ktoś ochotę to wyjaśnić konkretnie to będę wdzięczny? :slight_smile:

Przez Bluetooth idzie AAC 44,1.
To w końcu Spotify ma jakość CD czy to tylko amplituner tak twierdzi to PCM? Ciężko po polsku coś na ten temat wyGooglować.

Zrzut przez Bluetooth

Ja mam R-N402D i przy bluetooth jest AAC 44,1 KHz, a przy Spotify Connect - PCM 44,1 KHz. Na moje ucho BT ma lepszą jakość, ale to może przez to, że ja mam moduł Magiska “Viper4Android” i “James DSP”.

Trochę sam oszukujesz siebie. Bluetooth do wersji 5 maks dźwięk to 128 kbps. Chodź byś nie wiem co podłączał to i tak tak będzie bo to standard PCM to 44,1khz 16 bit jakości CD CZYLI 1400 kbps i tu różnicę słychać.

Ja tylko chciałbym wiedzieć czy ten PCM idzie z serwera Spotify bezpośrednio czy robią scieme i konwertują w locie AAC do PCM? Bo na ich stronie Pomocy nie ma żadnej informacji.

Nie odpowiem Ci na Twoje pytanie ale trochę sprostam. Też mam Tidal za 2 złote na 4 miesiące. Wersja Hi czyli flac działa tylko z aplikacji zainstalowanej na PC. Z poziomu przeglądarki słuchasz tylko po kompresji mało stratnej. Miałem na teście Pioneer N-30ae jak i N-50ae. Jest między nimi przepaść. Jednak to inna półka cenowa w porównaniu do Twojej Yamahy. Zastanawiam się czy w ogóle jesteś w stanie rozróżnić tą jakość. Możesz posłuchać Tidal kilku utworów i porównać je do tych ze Spoti. Jeśli będzie różnica to możesz kombinować dalej ale jeśli nie, to pozostaje tylko teoria. Jest jeszcze rozwiązanie inne, przejść się do salonu i posłuchać co nic nie kosztuje. Zapewne też odpowiedzą na kilka pytań. Takie moje zdanie.

1 polubienie

Tidal słuchałem wczesniej bo z yamahą po zarejestrowaniu na audioklan.pl do stałem 3 miesiące od nich Tidal HiFi za darmo i słuchałem. Wzgledem Spotify Connect i Tidal przez aplikację yamahy na smartfonie z obsługa FLAC 55.1khz/16 bit bezpośrednio przez amplituner i teraz Spotify connect PCM 44.1khz/16 bit róznica jest taka, że z Tidal dźwiek we FLAC-u jest taki twardy, jakby stłumiony. W Spotify Connect PCM jest mega szycsty i taki płaski. Może mam coś z uszami :stuck_out_tongue: Nie wiem, w każdym razie różnice słysze dla mnie na korzyść PCM, więcej efektów, czystośc i płaskośc talerzy i perkusji czy samych basów.

Kolumny mam takie:

https://www.pure-acoustics.com/design/v4/speaker.php?id=1402

Byłem ciekaw po prostu jak to jest skoro Spotify podaje, że ma w najlepszej jakości do 320 kbps AAC, a tu nagle okazuje się, ze przez Spotify Connect jest PCM odpowiednik CD-Audio analogowy.

Słuchajcie nie jestem dobry z angielskiego, czy mógłby ktoś tutaj poświecić odrobinę czasu i poszukać w Google coś na temat tego PCM 44,1 w Spotify Connect. Nie wierze, że nic nie ma tylko nie umiem znaleźć, a też nie wierze, że nikt tu by nie chciał wiedzieć jak to jest z tym :slight_smile:

Siema.

Znalazłem coś takiego:

Źródło: https://developer.spotify.com/use-cases/hardware/home-audio/

The binary takes care of all negotiation with backend Spotify services, including digital rights management and decoding. It delivers audio as a PCM stream ready for rendering by your device. To keep integration simple, the binary runs single-threaded.

Po polsku:

Plik binarny zajmuje się wszystkimi negocjacjami z usługami zaplecza Spotify, w tym zarządzaniem prawami cyfrowymi i dekodowaniem. Dostarcza dźwięk jako strumień PCM gotowy do renderowania przez Twoje urządzenie. Aby integracja była prosta, plik binarny działa jednowątkowo.

Czyli ja rozumując to prostym językiem, nie zaawansowanym technicznie jeśli chodzi o kodeki, sprzęt audio, że przy Spotify Connect sprzęt odbiera bezpośrednio z serwera PCM i sam to obrabia.

Natomiast aplikacja dostaje albo prosto z serwera AAC, albo z serwera tez idzie PCM, a aplikacja koduje w locie do AAC.

Co ciekawe znalazłem tez w pomocy TIDAL, ze ich AAC na serwerach jest PCM, a aplikacja w locie koduje do AAC w zależności od jakości wybranej w aplikacji. Nie było zmianki, ze nie robi aplikacja tego samego z FLAC.

Jeżeli tak jest jak podaje Spotify to PCM sam w sobie jest mniej stratny niż już zakodowany AAC i nawet w plikach WAV stosowano źródło z PCM. Co ciekawe pamiętam jak miałem Blu ray, a miałem 2-3 różnych firm nie tylko swoje, ale pożyczane to zawsze przy odtwarzaniu CD pokazywały PCM 16 bit,44.1khz.

Więc teraz ci co twierdza, że są fachowcami od kodeków, sprzętu audio niech się ustosunkują do tego bo wychodzi na to, że dźwięk w Spotify Connect jest lepszy cokolwiek niż w aplikacji gdyż to sprzęt audio czyli Głośniki Wi-Fi, amplituner stereo itp albo ten PCM koduje, albo idzie czysto z serwera Spotify PCM.

Ale nie ma ani słowa o jakości strumienia PCM, a to warunkuje Ci jakie dane dostanie Twoja aplikacja

Niby tak, ale jak w momencie odczytu piosenki przez amplituner z ową aplikacja w sobie, tuner po wejściu na jego stronę konfiguracyjną i na chwile w miarę możliwości nikt więcej nie korzysta z neta pokazuje 1,1Mb/s to raczej nie idzie maks aplikacji Spotify 320 kbps. Oczywiście nie mam gwarancji, ze to akurat amplituner, ale jak wspomniałem za każdym razem kiedy odczytuje piosenkę amplituner Huawei B818 pokazuje na stronie 1,1Mb/s, a wcześniej jak coś innego działało w Kb/s pokazywało.

Może jest jakaś możliwość tego sprawdzenia, ale nie mam pojęcia jak. Jednak skoro do aplikacji na smartfona, desktop Spotify podaje maks AAC 320kbps, a w spotify Connect PCM to ja nawet słyszę różnicę w jakości,.

Widzę, ze na jednym z najpopularniejszych for IT w polskim Internecie nikt nic w tej sprawie nie wie i nawet nie sprawdzi bo FLAC najlepszy i nie ma nic innego, bo Spotify nie podaje. Jakie forum taki portal, see You.

Patrz, a mimo żenującego poziomu nadal coś Cię tu przyciąga :rofl:

Vice Versa. Dla statystyk jak pandemia dzieci tu trzymają.