YT rekomendacje: możliwość personalizacji?

Czy da się usunąć na stałe niektóre sekcje ze strony głównej, gdzie są m.in. “Wybrane dla ciebie” itd.? Nie wiem dlaczego zawsze mam tam sekcję “Gry dla ciebie” i “Sport”, skoro ani jedno, ani drugie w najmniejszym stopniu mnie nie interesuje i nigdy takich filmików nie oglądam. Wolałabym, aby na to miejsce polecano mi coś, czym będę zainteresowana. Nie mam pojęcia czy te sekcje są stałe i jednakowe dla każdego, czy jednak są dobierane wg zainteresowań. Kiedy zamykam np. te “Gry dla ciebie”, to widzę komunikat “OK. Odpowiednio dopasujemy rekomendacje.” , jednak po odświeżeniu sekcja Gry znów powraca i tak w kółko. W ustawieniach nie udało mi się znaleźć nic na temat personalizacji :frowning:

Ale jak to na moim koncie?? To by się przecież ktoś musiał mi włamać… Jak mam to sprawdzić? W historii YT mam tylko te filmy, które sama obejrzałam

Przecież napisałam w dziale “na luzie”. Mam tak już od długiego czasu, więc trochę mnie irytuje. Zwłaszcza, że w tych rekomendacjach rzadko pojawia się coś, co naprawdę chciałabym obejrzeć. Dlatego pomyślałam, że może dałoby się to jakoś spersonalizować.

Nie logowałam się na żadnym innym urządzeniu. Poza mną nikt inny nie ma fizycznego dostępu do mojego laptopa. Także jedyna opcja, to przejęcie konta zdalnie, ale wtedy pewnie ktoś by zmienił hasło i sama nie miałabym do niego dostępu. No i gdyby ktoś coś oglądał na moim koncie, to czy nie byłoby tego w historii obejrzanych filmików?
Ale przede wszystkim chciałam zapytać, czy w ogóle istnieje możliwość personalizacji, czy może te sekcje tam są stałe i dla każdego takie same?

Wstępną personalizację zrobiłaś podczas zakładania swojego konta, zaznaczając zainteresowania. Nie ma to jednak większego wpływu na rekomendowane treści w YT, ponieważ w wersji bezpłatnej działają inne mechanizmy. W efekcie to system wyznacza Tobie treści do skonsumowania, a bardziej konkretnie - reklamy w nich zawarte, po części uwzględniając personalizację.

Masz oczywiście możliwość blokowania ich na desktopie, trochę gorzej to wygląda na urządzeniach mobilnych. Nasuwa się pytanie - w co możesz ingerować?
Jak wiadomo, YT jest połączone z całym ekosystemem Google i dozwolone zmiany wykonujesz na swoim głównym koncie.

Na koniec taki krótki przykład. Zalogowana byłam na koncie, gdzie niby mam wyłączony monitoring aktywności i nie zapisuje mi historii tego, co daje się wyłączyć. Ba! Na YT też byłam wylogowana. Szukałam patelni z przykrywką i paru innych bzdetów. Między innymi byłam też w fizycznym sklepie. Tam zrobiłam fotki kilku przedmiotów i skorzystałam z google lens. W domku małe zdziwko - nie dość że wszędzie w reklamach pełno patelni i tych rzeczy, które analizowałam, to jeszcze w YT na liście prześladowały mnie te patelnie. Tragedia normalnie. Potem nawet mi się przyśniły. Ustało dopiero wtedy gdy wszystko wyczyściłam. Za tydzień patrzę - znowu patelnie i gary, poważnie.

1 polubienie

Personalizację reklam mam wyłączoną. Nie wiem, czy włączenie jej ma sens, bo i tak żadnych reklam nigdy nie widuję - wszystkie mam poblokowane.
Jeśli chodzi o aktywność, to mam tylko historię oglądanych filmów na YT. Wszystko inne wyłączone od dawna. Historię oglądanych filmów mam włączoną świadomie, bo jest mi potrzebna. I miałam nadzieję, że to na jej podstawie i na podstawie subskrypcji będą się opierać owe rekomendacje, ale widzę, że nie do końca tak jest :frowning: Niektóre propozycje są naprawdę dziwne, bo absolutnie nie kojarzę, żebym mogła robić cokolwiek, co dawałoby podstawę do wyboru takich tematów. Rozumiałabym, gdyby mi się pokazywało cokolwiek związanego z moją aktywnością, ale co u diabła mogę mieć wspólnego ze sportem czy grami?? Nigdy nic na ten temat nie oglądam ani nie wyszukuję, więc skąd by się to miało wziąć?
Byłabym całkiem zadowolona, gdyby mi w rekomendacjach proponowali filmiki związane z moją aktywnością i zainteresowaniami, ale takich tam niestety za wiele nie ma :frowning:
Widzę, że chyba nic z tym już się zrobić nie da… No trudno, dziękuję za odzew :slight_smile:

Przy zamykaniu pojedynczych filmów owszem, ale ja pisałam o całej sekcji “Gry dla ciebie”. Zastanawiam się przez cały czas, czy ta sekcja po prostu nie jest tam na stałe i może wszyscy ją mają? Tylko po co wtedy jest przy niej ten x do zamykania? Jeśli zamknę pojedynczy film z tej grupy i kliknę na “Powiedz nam dlaczego” to się okazuje, że został mi zaproponowany na podstawie innego filmu, który oglądałam i który nic wspólnego z grami nie ma… Inny film o grach był wybrany na podstawie zasubskrybowanego kanału, na którym też nie ma nic o grach :confused: Kompletnie tego nie kumam…
W ogóle te rekomendacje są do bani, np. po co jest sekcja “Obejrzyj ponownie”? Po kiego grzyba mam drugi raz oglądać filmy, które już widziałam? Kto to wymyślił?

W takim razie już całkiem zgłupiałam. To dlaczego ja taką mam?

Jakiś czas temu portal YT z samymi tylko grami komputerowymi i innymi został połączony z głównym serwisem. Od tamtego czasu pojawia się niekasowalna sekcja “Gry dla ciebie”. Niekasowalna w sensie, że wraca jak bumerang. Kiedy dokładnie się pojawia? Na przykład gdy klikniesz/tapniesz jakiś klip, który w tagach ma wyrażenie, związane właśnie z grami i sportem. Nie musi być to stricte materiał o jakiejś grze. Nie uchronisz się przed tym, jeśli oglądasz coś będąc zalogowaną. Po wylogowaniu się pokazuje tylko na górze sekcję “Gry” w ikonie. Chcąc jednak zachować historię, musisz się zalogować. I tak kółko się zamyka.

Dziękuję za wyjaśnienie :slight_smile: