Z czego utrzymuje się Blue Systems?

Temat trochę nietypowy ale myślę, że w odpowiednim dziale. Ciekawi mnie na czym zarabia firma Blue Systems, opiekun Kubuntu, Netrunnera i patron KDE. Z tego co widziałem na ich stronie to niczego nie sprzedają. Nie sądzicie, że dla takiej firmy może być pokusą np. zrobienie big data z naszych danych? :slight_smile:

 

Oczywiście wiem, że tą firmę sponsoruję jakiś bogaty Niemiec, no ale każde pieniądze kiedyś się kończą a przecież firma zatrudnia kilku/kilkunastu developerów min. tych, którzy odeszli z Cannonical.

Nasze dane sprzedają NSA a z naszych komputerów robią botnet :slight_smile:

Aha to oznaczam jako rozwiązany :>

Może z datków? lub ich programy moją jakieś płatne funkcje?

No z tego co pamiętam, to bluesystems to był kaprys jakiegoś niemieckiego potentata i to on wciskał własne pieniądze w firmę, coś jak Mareczek od Ubuntu. Teraz nie wiem na czym zarabiają.

Zdaje się, że w ogóle nie zarabiają. Canonical amortyzuje topienie pieniędzy, oferując płatną pomoc wdrożeniową, integracyjną itd., Novell ze swoim SUSE potrafi tak wyjść na swoje, a Red Hat zbija ogromne kokosy (chociaż tam Linuks to tylko jedna odnoga działalności). Na stronach BS o takiej działalności informacji nie znalazłem.

Red Hat zarabia nie tyle na samym systemie co na tym co dzieje się w około niego. Ze sprzedaży systemu można by opłacić developerów, ale trzeba na tym jeszcze zarobić. Red Hat oferuje wsparcie techniczne co dla firm jest ważne, a skoro ktoś wdraża ich system, to potrzebuje specjalistów do zarządzania nim i tu pojawiają się kursy i certyfikaty, które sporo kosztują. Jednak jak pisałeś, Red Hat nie żyje tylko i wyłącznie z systemu.

Ubuntu zarabia na datkach oraz na swoim Ubuntu Centrum. a SUSE stara się zarobić na czym się da. Jak wspomniał roobal to RedHat

zarabia duże sumy na oprogramowaniu biznesowym oraz na wdrażaniu swoich rozwiązań, ewentualnie też na płatnym wparciu IT.

Podobne:

https://www.gnu.org/philosophy/selling.pl.html
http://surething.pl/co-sadzimy-o-zarabianie-na-wolnym-programowaniu/#.VSlr8-SfFC0
http://www.dobreprogramy.pl/GPL-platne-czy-bezplatne,News,11361.ht

Dla zwykłych userów oprogramowanie jest zazwyczaj darmowe, ale dla komercyjnych celów już nie zawsze :-/

Z tego, co gdzieś wyczytałem, to Blue Systems zarabia na wsparciu technicznym  dla KDE.