Z czego wynika wysoka cena za pamięć typu SDRAM

Witam. Zastanawiałem się nad wymianą pamięci. Posiadam starszy sprzęt. Płyta główna k7s5a, do której pasuje pamięć typu

SDRAM. W sklepie internetowym wypatrzyłem kość 512 MB. Niestety z tego co się spodziewałem wcześniej pamięć ta będzie o wiele tańsza a okazuje się, że kosztuje prawie 200 złotych. Dla porównania, pamięć DDR jest o blisko połowę tańsza. Z czego wynika tak wysoka cena pamięci typu SDRAM ?

Dla porównania

512 MB SDRAM

512 MB DDR

Ten rodzaj pamięci nie jest już produkowany stąd taka wysoka cena. Z pamięciami SIMM było dokładnie tak samo.

Pamięci DDR1 też są dość drogie… kostka DDR1 Kingston 1GB PC3200 kosztuje około 170 zł, a DDR2 1GB PC6400 59 zł :wink: za cenę 120 paru zł można mieć zestaw 2x1GB DDR2 PC6400 przeznaczony do pracy w trybie Dual Channel. Jak widać nie opłaca się inwestować w stare pamięci, bo to zbyt drogi interes. Na wydajności zyskasz niewiele, a kasy wydasz sporo. Lepiej dołożyć trochę grosza i zainwestować w jakiegoś nowszego kompa. No chyba, że jesteś jakimś kolekcjonerem starego sprzętu to wtedy inna sprawa.

w tym wypadku lepiej jest kupic tansza pamiec DDR (ktora i tak jest juz dosc droga) a SDRAM sprzedac np. na allegro

jesli chodzi o pamiec DDR polecam zawsze bezkonfliktowe Kingstony - http://www.proline.pl/shop.php?prodid=KINGSTON+512+400+2.5

spearmint Lepiej żeby kupił DDR ale czy ma na nie wejście?? Bo jeśli nie to fryty, choć starsze kompy mają po 2 wejścia na SD i 2 na DDR. pekerer zobacz czy właśnie tak nie masz. Cena jest taka wysoka bo już ich nie produkują, są stare i nisko wydajne. Zauważ czym wydajniejsze RAM tym tańsze :stuck_out_tongue:

DDR3 sa wydajniejsze ale przy tym bardzo drogie, nie sa jeszcze standardem i nie ma masowej produkcji, koszty produkcji sa bardzo wysokie :slight_smile:

DDR2 jest produkcja masowa, dlatego sa tanie + wojna cenowa

DDR nie sa juz produkowane (albo w malych ilosciach), stad ich cena wzrosla

SDRAM glownie jako lezaki magazynowe dla uzupelnienia starych podzespolow, cena ich jest zupelnie nieoplacalna, chyba ze istnieje sytuacja w ktorej faktycznie zachodzi potrzeba ich wymiany lub dolozenia RAMu