Z MBR do GPT

Mam prośbę, chcę przejść jak w nagłówku z MBR do GPT i nie bardzo wiem jak się do tego zabrać by czegoś nie … Czy używać Aomei czy w inny sposób. Znalazłem kilka porad w Internecie ale nie mając praktyki w tej zabawie trochę się obawiam. Ponadto mam drugi obraz dysku systemowego (tzw.zapasowy) wykonany Acronis-em oczywiście w MBR i pewnie jak przejdę na GPT i UEFI to tan obraz pewnie ad kosz !

Ja to robię tak że robię obraz tylko partycji systemowej (bez tej małej partycji startowej), instaluję na nowo system w UEFI GPT (podczas instalacji robią się wszystkie potrzebne dodatkowe partycje) i potem przywracam obraz partycji podmieniając nowo zainstalowany system.

To wcześniej miałeś MBR? bo jeżeli w GPT to nie ma problemu a mnie chodzi o konwertowanie tego co jest obecnie zainstalowane

Tak, po to instaluje na czysto system. Sam instalator przystosuje sobie dysk i partycje do systemu GPT. Potem przywracam kopie partycji z systemem w miejsce tej z nowym systemem. Czasami trzeba jeszcze wykonać naprawę systemu przy uruchamianiu (narzędzie dostępne na płycie z instalką WIN)

Stylu partycji (MBR na GPT) w ten sposób nie zmienisz. Pozostaje jedynie reinstalacja systemu z wybraniem UEFI(GPT).

Dokładna instrukcja, krok po kroku konwersji bez utraty danych. Zalecana opcja pierwsza.

Wszystkie wykonuje sie przy pomocy narzędzia windows MBR2GPT.exe

U mnie cofnęło się z UEFI only na legacy (4 pikinięcia po uruchom ponownie).

Użyj Aomei partition. Co się będziesz bawił. Nie stracisz żadych danych (ale kopii i tak nie zaszkodzi zrobić).

Bardzo Panom dziękuję za porady będę próbował może za jakiś czas jak będzie bliski finał tej 11. Jak na razie to mam komunikat że; na laptopie mogę 11 instalować na PC nie, tylko że na laptopie jest GPT a na PC MBR

Tym sobie też sprawdzaj:

U mnie wyklucza niby za stary procesor, brak DX12/WDDM 2.0+ i za niskie TPM (niby rezygnują z wspierania 1.2 nawet w ramach uaktualnienia).