Z ubuntu na windows 8

witam

 

mam nowego laptopa na którym jest tylko ubuntu 14.04 i chce zainstalować na nim windows 8, mam tylko plik iso

Jaki pojawia się komunikat przy tym nieuruchamiającym się Linuksie?

suchy85  na forum piszemy w języku polskim, czyli korzystamy z polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).

już poprawiłem, po 5h walki z laptopem pisałem w pośpiechu i tak wyszło

 

a więc co zrobiłem

włożyłem dysk do drugiego laptopa, zrobiłem format na NTFS i zainstalowałem na nim win 8

następnie włożyłem go zpowrotem i niestety laptop twierdzi, że niema systemu na tym dysku

włożyłem drugi dysk na którym też jest system i działa bez problemu a z tego dysku co trzeba to systemu nie widzi ( a na drugim laptopie działa system z obu dysków)

jakiś pomysł jak to rozwiązać?

Windowsa musisz instalować na tym komputerze na którym ma pracować inaczej nie wstanie.

Jeśli koniecznie musisz zainstalować na innym komputerze to możesz spróbować trick, aby przerwać instalację kiedy skończy się kopiowanie plików. Następnie przepinasz dysk do komputera docelowego i tam następuje właściwa konfiguracja - ale pewny czy zadziała nie jestem :wink:

to dlaczego windows z drugiego dysku działa?

Można spokojnie instalować, ale niektóre sterowniki trzeba doinstalować. Miałem instalowany ten system na dysku laptopa totalnie różniącego się specyfikacją, od obecnej stacjonarki i system wstawał i walczył dzielnie. Podobnie jest w prawie w każdym przypadku. Nie jest to zalecane, bo system zwolni i będzie ogólnie cięższy do wyprowadzenia na prostą, ale da się to zrobić.

W sumie od rodzaju biosu też nie powinno to zależeć, bo we wspomnianym wyżej przypadku miałem różne rodzaje i system normalnie był wykrywany.

Jestem ciekawy, czy na tym dysku lapek wykryłby zainstalowanego Linuxa, wtedy to by dużo wyjaśniło, zwłaszcza specjalistom/znawcom tego systemu. W teorii GRUB2 jest instalowany na dysku, więc po formacie powinno normalnie wykrywać system, bo zainstalowany zostaje domyślnie “wykrywacz” Windowsa. Jak nikt nie wpadnie na dobre rozwiązanie, spróbuj ponownie wgrać tam jakiegoś Linuxa, jak nie odpali, to znaczy, że coś pokręciłeś w ustawieniach BIOSu, bo to chyba jedyne miejsce, w którym można namieszać.

dysk na którym był linux został sformatowant więc już nie mam linuxa ani jego instalki

 

jak wkładam dysku z mojego drugiego laptopa gdzie jest windows zainstalowany to bez problemu się uruchamia więc wątpię, że to przez ustawienia biosa ale próbowałem wszystkich możliwych ustawień i nic 

system zainstalowany na drugim komputerze nie będzie działał na pierwszym, musisz zainstalować go bez przekładania dysku, poprawnie nagrana płyta instalacyjna win8 powinna się uruchomić, albo niepoprawnie nagrałeś płyte albo w biosie nie zmieniłeś bootowania na CD/DVD jako pierwsze

będzie działał bo z drugiego dysku działa  bez problemu

nie mam cd w laptopie

 

 

nie jestem pewny, gdyż nie mam teraz tych laptopów dysków przy sobie

czy może być tak, że po prostu laptop nie wykrywa tego dysku po formacie?  co zrobić aby go wykrywał jeśli to jest przyczyną, dodam, że jest to laptop dell insiron

Jeśli laptop nie ma cd-rom to musisz użyć pendrive (minimum 4gb). Umieść płytę instalacyjną w napędzie innego komputer podłącz pendrive, pobierz ten program http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=510815 i postępuj zgodnie z instrukcją programu

wiem jak to się robi, robiłem instalke systemu na pendrivie (na ipod’zie bo niestety innego nie mam) niestety nie miałem opcji aby instalować z pendriv’a na nowym laptopie :confused:

Podczas ładowania bios wciśnij [F12] pojawi ci się jednorazowe menu wyboru napędu do bootowania. Jeśli w tym menu nie będzie usb to daj znać, bo trzeba będzie zmienić opcje w biosie.

Ten laptop jak wszystkie inne ma możliwość ładowania systemu z usb

no w biosie nie ma takiej opcji

Spróbuj przełączyć “boot list options” z uefi na legancy.

próbowałem na wszystkich ustawieniach

są 2 ustawienia UEFI i 2 legancy

Pendrive jest niewidoczny czy nie ładuje z niego systemu?

nie widzi pendriva

 

próbowałem pod portem usb 2.0 i 3.0

Jeśli użyłeś ipod zamiast pendrive to może być problem, sam nigdy nie próbowałem takiej ekwilibrystyki i nie mam pojęcia jak się może zachować. Może np. nie udostępniać biosowi sektorów startowych tak jak bezpośrednie podłączenie pamięci flash. Najlepiej użyj pendrive tak jak wszyscy :wink:

a co myślisz o tym co napisałem wcześniej

nie sprawdzałem czy dysk jest wykrywany przez laptopa, może być tak, że po formacie dysku laptop go nie widzi?

jeśli tak jest to co zrobić?