Z Visty na XP nic nie pomaga

Witam kupiłem wczoraj w media markecie komputer stacjonarny Acer 1641 i jest na nim oryginalnie Vista, dyski sata 2 itp.

Po 4 godz zabaw Vistą chciałem już zmienić na XP. Pobrałem nlite dograłem paczkę sterowników do XP i po ładowaniu plików wyskakuje bluescreen.

W Biosie jest opcja “select Sata” i jest wybrane RAID i niemożna tego zmienić ponieważ jest zablokowany (kolor szary).

Macie jeszcze jakieś pomysły na rozgryzienie tego ? ja myśle ze producent zarzucił z góry Viste i zablokował funkcje w Biosie.

DO tego Chipsetu niema dedykowanych sterowników Sata dlatego wrzuciłem paczkę.

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Płyta Główna: Gigabyte GA-G31M-S2L Chipset Intel G31

Jeśli masz XP z SP2 to wydaje mi się, że powinny być już w nim sterowniki do SATA (przynajmniej ja nie miałem żadnych problemów podczas instalacji XP, wszystko zainstalowało się z oryginalnej płyty).

A czym Ci Vista zawiniła?

Sterowniki do SATA oraz SATA 2 są podobno (wg zapewnień Microsoftu) zintegrowane dopiero w nowym oryginalnym Windows XP z oryginalnie zintegrowanym Service Pack 3 na czystym systemie.Aczkolwiek ja instalowałem cioci Windows XP Home Edition Service Pack 2 x86 PL na dysk SATA to bezproblemowo instalator wykrył dysk i dało się zainstalować bez podawania mu zewnętrznych sterowników od SATA.Podobno Windows XP z SP2 ma już jakieś zastępcze uniwersalne sterowniki do SATA (Professional napewno),które zastępują te właściwe podczas instalacji.

Sprubuj pobrać najnowsze sterowniki SATA do swojego dysku twardego zgraj je na płytkę CD-R i przy instalacji systemu gdy instalator będzie miał kłopoty z rozpoznaniem dysku,poprostu włóż do napędu płytkę z sterownikami(możesz też je skopiować na napęd przenośny USB np. pendrive co było by lepszym rozwiązaniem).

Poczytaj też te wskazówki wg nich możesz sprubować np.

"Alternatywne rozwiązanie:

Wchodzimy do biosu, do zakładki Advanced i przestawiamy w AHCI MODE z Enabled na DISABLED po czym restartujemy kompa i instalujemy XP bez żadnych problemów."

lub to

"Proste, najpierw sciagasz program nLite i instalujesz. Nastepnie kopiujesz wszsytkie pliki z plyty instalacyjnej Win Xp do jednego folderu.

Nastepnie uruchom nLite i w pasku “folder instalacji windows” wybierz lokazliacje folderu do ktorego skopiowales plyte winxp.

Poczekaj az wykryje wlasciwosci systemu (build, czy z SP czy bez itp.) klikasz Dalej…

Pozniej ze wszystkich opcji ktore sie pojawia zaznacz tylko Dodaj Sterowniki i Utworz bootowalny obraz ISO.

Na nastepnym ekranie mozesz dodac sterowniki SATA i inne ktorych nie zawiera XP (ale tobie chodzi o SATA wiec na tym sie skupie)"