Z Windows 7 na XP

Witam, chcę zmienić na laptopie 7 na XP(nie pytajcie dlaczego), ale jest problem, ponieważ nie mogę go wgrać na dysk, na którym obecnie jest 7 ponieważ jest to dysk zastrzeżony OEM(“Partycja jest zarezerwowana przez producenta oryginalnego sprzętu komputera”)… jak to obejść?

Próbowałem też inną 7, bezskutecznie, komunikat ten sam.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/852a2cd1ab83b925.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7bf5fd1656dd771c.html

Usuń partycję serwisową (wczesniej sobie zrób z Windows7 płytki instalacyjne), utwórz nową partycję FAT32. Czasem może być konieczność zmiany w BIOSie z SATA/AHCI  na IDE, lub integracja sterowników kontrolera dysku z płytą XP.

p.s. czemu potrzebujesz XP? :wink:

W jaki sposób można taką partycję usunąć?

Po co robić partycje w FAT, a nie NTFS?

W czasie instalacji XP najłatwiej jest sformatiować cały dysk, a pózniej go podzielic na dowolnej wielkości partycje. Do tej pory tak robiłem bezproblemowo. 

Tak, NTFS (odpowiadając myślałem o DOSie). Zrozumiałem, że chcesz zostawić obok Win7. Nic nadal nie piszesz, co do za sprzęt, co za BIOS itd.

napisz co to za model laptopa bo może nie być do niego sterowników pod XP

XPekiem robię dowolne partycje, następnie wgrywam inną 7.

Proszę o pomoc we wgraniu systemu, na zablokowaną(patrz fotka wyzej) partycję.

Robię CAŁKOWITĄ formatkę dysku.

ale po co taka kombinacja z XP ?

ściągnij i nagraj na płytę Gparted nim zrobisz co chcesz

Cześć,

zwiezak sprawdzałeś czy do tego laptopa producent oferuje sterowniki dla systemu Windows XP? Jeżeli nie, instalacja tego systemu nie ma sensu, chyba że chcesz narobić sobie problemów.

Panowie… tu nie chodzi o XP, tym bardziej o stery do niego… lecz tylko i wyłacznie problem, w usunieciu partycji z systemem. 

Sprawdzcie na zalinkowanych fotkach o co chodzi.

Wyjaśniałem już powód wgrywania XP.

Czytaj to co pisał @bart86. Nie zainstalujesz nic na tej partycji póki jej nie usuniesz np. Gparted z bootowalnej płyty. Usuń tą partycję w gparted a następnie z poziomu instalacji wxp utworzysz nową. Pamiętaj sprawdź czy będą sterowniki dla tego laptopa dla XP-ka.

… i podaj model laptopa, zmień z AHCI/SATA na IDE.

Przecież wyżej dostałeś podpowiedź jakiego narzędzie użyć. Z czym jeszcze masz problem? Ściągnąłeś, użyłeś? Jak to zrobisz i będziesz miał problem - wtedy napisz.

Odpowiedz?

“ściągnij i nagraj na płytę Gparted nim zrobisz co chcesz”

No tak… tylko że to ma być płyta botowalna to już chyba telepatycznie.

Za to sterami do XPeka wszyscy się zainteresowali, choć trąbiłem, ze nie o to chodzi.

Problem?

No problem.

Bynajmniej dla mnie.

A w czym masz problem z pobraniem programu?

@Zwiezak,

Pbierz narzędzie do nagrania takiej płyty: http://www.dobreprogramy.pl/Free-ISO-Burner,Program,Windows,30102.html

Pobierz obraz .iso Grml (też zawiera GParted): http://download.grml.org/grml96-full_2013.09.iso

Pobrany obraz nagrywasz za pomocą pierwszego narzędzia na płytę CD/DVD i uruchamiasz z niej komputer. Następnie uruchamiasz narzędzie o nazwie “GParted”.

 

A po co ci informacja, że płyta ma być botowalna lub nie? Ściągasz iso, nagrywasz ma plytę i jest ona taka jak producent ustawił przy tworzeniu tego iso (czyli będzie botowalna), nie musisz tym sobie głowy zaprzątać.

Dzieki.

Odpowiedz jasna i wyrażna. 

Jak widać, można… choć innych taki sposób pomocy najwidoczniej przerasta, z sobie tylko wiadomych powodów.

Zadawaj pytania po ludzku, szanuj odpowiadających - to, że otrzymujesz pomoc to jest Twój przywilej a nie nasz obowiązek udzielać Ci odpowiedzi.

No tak… tylko że to ma być płyta botowalna to już chyba telepatycznie.” - skąd mamy wiedzieć w czym masz problem i czego nie rozumiesz. Dostajesz dokładnie takie odpowiedzi jak zadajesz pytania.

nie wiedziałem że nie umiesz sam znaleźć w google Gparted, i nagrać pliku ISO na płytę, Gparted sam w sobie jest już bootowalny

jak czegoś nie wiesz to po prostu starczy zapytać, nie będę kogoś z góry traktował tak jakby kompletnie nic nie wiedział, a jak nie wie to pomogę