Z Windowsa 8 na 7

Witam :slight_smile:

Otóż przed kilkoma godzinami zakupiłem nowego laptopa Asusa z Win 8 , i teraz chciałbym zamienić win 8 na 7, lecz jak wkładam płytę z 7 i resetuje laptopa nie odpala mi jak na PC nie znam się na lapkach i ich formatowaniu temu proszę o pomoc.

Oczywiście mam płytę z Win 7.Czy da się całkowicie usunąć Win 8 i wpakować do laptopa Win 7 ? Próbowałem też inaczej jak nie poszło z odpalaniem od reseta , włączyłem go po prostu na setup, i pokazuje mi coś żebym instalował “R2” , proszę o odpowiedź :slight_smile: dziękuje.

Opiszę na własnym przykładzie.

Nowe laptopy w dużej mierze oparte są na systemie UEFI, który blokuje odczyt z płyty innej niż system. Dlatego po uruchomieniu BIOS-a musisz w ustawieniach zmienić system UEFI na ten drugi.

Wówczas dopiero zobaczy on płytę z siódemką.

No ale na tym nie koniec problemów.

Kiedy dojdziesz już do momentu wyboru dysku do instalacji systemu “7” okaże się, że rodzaj plików na dysku (chyba RPF czy jakoś tak) uniemożliwia instalację systemu. Najszybszym rozwiązaniem wówczas jest sformatowanie wszystkich dysków, które są stworzone na potrzeby windowsa 8 oraz samego systemu. Dopóki nie sformatujesz wszystkich dysków ten błąd zablokuje dalszą instalację.

Tak w skrócie opisałem instalację windowsa 7 na laptopie gdzie pierwotnie zainstalowano windows 8. Też miałem ten problem ale w końcu wszystko mi śmiga elegancko :slight_smile:

Z góry dzięki za odpowiedź , sprawdzę Twój sposób, jak mi pójdzie to opisze :slight_smile: Czyli przy uruchomieniu lapka włączam Bios-a i szperam po ustawieniach żeby zmienić system UEFI na tą drugą opcje , o od nowa zrestartować kompa i wtedy zobaczy mi tą płyte ? I będzie tak samo jak na PC że coś w stylu “naduś jakiś klawisz aby uruchomić” czy coś ? I w tedy ukarze się okno instalacji Win 7 i formatu partycji ?

Nie koniecznie od razu zobaczy, musisz poszukać opcję w BIOS dotyczącą kolejności ładowania dysków (jakieś boot options, boot priority, boot order) i ustawić aby DVD był na 1. miejscu.

Samo formatowanie dysku często nie pomoże. Najlepiej całkiem usunąć partycje, i Windows 7 niech od nowa założy partycje i dopiero format. I odwrotnie, kiedy namyślisz się ze wracasz na Windows 8, musisz wybrać uruchomienie system UEFI, i kiedy tez dojdziesz już do momentu wyboru dysku do instalacji systemu. Usunąć partycje, Windows 8 założyć nowe partycje, i dopiero format. I zakładanie systemu. (przerabiałam to na kilku komputerach)

:lol: :lol:

Mój błąd , to był klawisz F2 :slight_smile: To teraz tylko wejść do Biosa i pozmieniać opcje aby DVD było na 1 miejscu :smiley:

Nastał kolejny problem , jak wbiłem do Biosa za pomocą F2 , u góry mam tytuł " Aptio Setup Utility - Copyright ( c ) 2012 American Megatrend, Inc. " i poniżej rubryczki , “Main” , “Advanced” “Boot” “Security” i “Save & Exit” i teraz którą z rubryczek otwórzyć żeby się dostać do tej opcji na której będę mógł zmenić opcje żeby potem mi zobaczyło tą płyte z Win 7 ?

Wszedłem do rubryki “BOOT” i tam mam takie opcje =

Boot Configuration:

FAST BOOT [Enabled]

Launch CSM [Disabled]

Boot Option Priorities:

Boot Option #1 [Windows Boot Manage…]

> Add New Boot Option

>Delete Boot Option

I co teraz ?

Dodane 12.01.2013 (So) 12:33

Cz może zainteresować się opcją “Add New Boot Option” bo jak nie moge znaleść opcje z DVD/CD w Biosie może jej po prostu nie ma ? : O I trzeba ją zrobić ? Jak uważacie ?

To jest podstawowa opcja BIOS-u więc poszukaj dokładnie. Im mniej zabawy w BIOSie tym lepiej :slight_smile: