Z wirtualnej maszyny na realną

Witam

Ostatnio zacząłem się bawić z Wirtualnymi maszynami sprawdzając różne dystrybucje Linuksa . Korzystam z Sun xVM VirtualBox. I zastanawia mnie czy jest możliwość przeniesienia systemu z wirtualnej maszyny na dysk komputera i normalnego korzystania z niego jako podstawowego systemu? Sprawdzam parę wersji Linuksa więc jest to zrozumiałe, że nie będę instalował każdego systemu na dysku, ale znowu jak się zdecyduje na konkretny system to nie chce się bawić z nim w jakieś aktualizacje i instalacje na nowo tego samego.

Tak jak ty byś chciał, to się nie da. Nie przeniesiesz obrazu z wirtuala na reala, tak samo, jak nie przeniesiesz systemu z jednego koma na drugi, ale możesz sobie utworzyś partycje systemowe i robić obrazy tych partycji (np programem Acronis True Image, albo Norton Ghost itp itd). W ten sposób instalujesz dystrybucje linuxa obok windy i jak ci się któraś spodoba, to odtwarzasz partycje linuxowe z tym distrem, które ci przypadło do gustu. tak chyba będzie najlatwiej.

Z tym że trzeba to robić ostrożnie, bo mogą wyniknąć kłopoty. Takie Ubuntu (także w wersji Ultimate Edition) ma instalator Wubi, który pozwala zainstalować system w wolnym miejscu na dysku z Windowsa, sam sobie dodaje wpis i łatwo go odinstalować, albo używać jako systemu realnego (przy niewielkim spadku wydajności operacji dyskowych, aczkolwiek ja nie zauważyłem spadku wydajności).