Z XP na Linuksa

Cześć.

Osobiście nie znam się na Linuxie ale kiedyś trzeba zacząć, i tu mam parę pytań.

Mój tata nie jest osobą która gra w gry itp. Głównie ogląda filmy oraz czasami używa skype oraz GG.

Tu moje pytanie.

Czy na linuxa ( po przejrzeniu Googli najlepszy chyba będzie ubuntu. ) są programu typu :

GG ( kadu? )

Skype

Mozilla

Office ( na linuxa chyba open office )

oraz czy można odtwarzać pliki typu:

Rmvb, Mkv, (<-- z napisami txt ) mp4, mov ?

Czy opłaca się przesiąść na Ubuntu oraz czy wyżej wymienione działają?

Po drugie czy 36 letnia osoba która nigdy nie miała doświadczenia z Linuxem poradzi sobie? ( zna się na kompach ponad przeciętnie ale tylko jeżeli chodzi o Windowsy )

Z góry dzięki za pomoc.

Kadu - jak najbardziej linuksowy program :slight_smile:

Skype - z tego co wiem też jest na Pingwinka

Mozilla Firefox to domyślna przeglądarka :wink:

OpenOffice, zgadza się, jest już po instalacji

Kodeki - gdy spróbujesz otworzyć jakiś film system zapyta czy chcesz dociągnąć niewolne kodeki - zgadzasz się i po chwili cieszysz się filmem / muzyką

Każdemu będzie trzeba dać trochę czasu żeby zmienił podejście, o ile się nie uprzedzi spokojnie obsłuży ten system :smiley:

tak

jak moja babcia sobie poradziała to odpowiedz sobie sam

Ok a czy o czymś jeszcze powinienem wiedzieć?

Zapomniałem dodać, system będzie działać na :

AMD Athlon 4200+ 2.2GHz

4 GB ram 800MHz

Geforce 8500GT

Oraz płyta główna asroka ( później sprawdzę jaka dokładnie )

Jak będzie ze sterownikami, z tego co wiem na grafe nie będzie problemu ale jak będzie ze sterami do płyty? Wiem że nie podałem modelu ale jak ogólnie asrock ma ze sterami pod linuxa?

( BTW: zawsze mogę tam wymienić płytę na Gigabyte )

z chipsetami nie ma problemów, gorzej z kartami graficznymi, ale widzę że nvidia więc nie powinno być problemów

nie czekaj tylko instaluj :), początki mogą być trudne, troszkę to wszystko inaczej wygląda, ale jeśli ja sobie poradziłam… :lol: nawet nie zauważysz kiedy będziesz 100% Linux User

ja to nie bo ja gram ale mój tata…

Dla GG jest standardowo w ubuntu pidgin, nic nie trzeba instalować, co do skype to zajrzyj tu viewtopic.php?f=14&t=298877&hilit=+skype

Z obsługą RMVB mogą być małe problemy(brak napisów). Nie oglądam filmów w tym formacie. Podałeś dobrą listę programów(wszystko się zgadza, lecz z małymi zastrzeżeniami). Open Office, to nie jest Linuksowy MS Office(choć interfejsem ze starszą wersją MS Office Open Office jest prawie identyczny). Skype w wersji na Linuksa jest pozbawiony niektórych opcji. Kadu, to killer w porównaniu z możliwościami Gadu Gadu.

Czy ktoś taki sobie poradzi? Zależy, co chce robić z komputerem. Z obsługą systemu, jako użytkownik, nie będzie mieć żadnych problemów. Linuksowe dystrybucje, jak Ubuntu, dostarczają wiele ułatwień dla użytkowników. Jednak w Ubuntu niektóre opcje mogą wydawać się ukryte. Są to jednak opcje administracyjne. Do nich przeciętny użytkownik raczej nie zagląda.

Z napisami z RMVB nie ma żadnych problemów, używam do tego smplayer i wszystko jest w porządku.

Ze swoich doświadczeń wiem że KDE lubi dosyć często sypać błędami. Proponuję środowisko graficzne GNOME.

Mandrivę również używałem i sypała błędami częściej niż KDE. Na początki z Pingwinem polecam Ubuntu jest dosyć stabilny i domyślnie instaluje środowisko GNOME.

Nawet Linus Torvalds Uważa że KDE jest kiepskie.

Polecałbym na początek pobierać specjalną wersję ubuntu ze strony ubuntu.pl, która ma już wszystko dograne co potrzeba. To dla najbardziej leniwych, ale jak chcesz sie czegoś nauczyć to albo gołe ubuntu albo inna dystrybucja jaka Ci się podoba i dużo czytania :twisted:

KDE

3.xx Nie

4.xx Tak

Kodeki standardowo występują w pclinuxos2007 pl

Albo weź sobie 3betę pclinuxos2009

dlaczego PCLOS? - bo jest bardzo podobny do windowsa XP.

W ubuntu trzeba metodą kopiuj/wklej w konsoli (po wcześniejszym czytaniu googli i forów) dodawać niezbędną wręcz czcionkę TAHOMA, w pclos masz graficzny instalator czcionek windowsowych- wystarczy kliknąć na Control Panel (Centrum Sterowania) - Control Panel plus Synaptic rozwiązuje wszystko :slight_smile: - polecam pclos’a.

PClinuxOS jest rzeczywiście dobry, ale nie przesadzajmy z trudnością instalacji czcionek w Ubuntu. Wystarczy wybrać paczkę ubuntu-restricted-extras, a instalator pociągnie nam javę, flasha, wszystkie kodeki i windowsowe czcionki.

Oj zapewniam cię, że najbardziej potrzebną czcionkę - tahoma, trzeba w ubuntu wprowadzać na pieszo, metodą terminal, google, fora internetowe. A każda przeglądarka internetowa dobrze wyświetla się własnie na tahoma (16).

Taki mankament, zainstalujcie Ubuntu z gnome a potem Debiana z gnome i porównajcie szybkość…

Bardzo duża różnica? Mam debiana netinstall z kde4.2, i nie chce zasmiecac go gnomem ;p