Z XP na Vistę - wymagania systemowe

Witam, do tej pory na moim komputerze był zainstalowany XP. Chciałabym zainstalować na nim Vista Home Premium lub Vista Home Basic, tylko nie wiem czy mam wystarczające wymagania systemowe:

Procesor: Athlon 2500+ Barton

Pamięć: 1Gb DDR

Płyta główna: Gigabte Technology GA-7VT600-RZ

Grafika: Gigabyte Radeon 9200SE SERIES

VIA AC’Enhanced Audio Controller 

80GB (podzielone na: 60/20)

 

Z góry dzięki za pomoc

Cześć,

 

Zostań na XP, na Vistę nie ma sensu przechodzić.

 

Przy takiej ilości RAM, lepiej nie instaluj Visty. Ja kiedyś zainstalowałem i podczas nagrywania płyty cięła się myszka :smiley:  Dla Visty dobrze jest mieć 3GB RAM, wtedy jakoś działa. Lepiej od Visty poradzi sobie Windows 7, potrzebuje on mniej pamięci niż Vista, bądź zostań przy XP.

przy takiej konfiguracji nie ma sensu pakować się w nowszy system, bo tylko zmarnujesz Sobie licencje, jeśli kupisz system w wersji oem (wersje oem są przypisywane do podzespołów komputera, a zmiana podzespołów często kończy się brakiem możliwości ponownej aktywacji systemu, by był legalny). jeśli “się nie pali” lepiej uzbierać pieniądze, na coś bardziej “współczesnego” i do tego kupić nowy system.prawda jest taka, że nawet najsłabsze nowe podzespoły będą dużo lepsze od tego co masz teraz. sam miałem podobny zestaw (też athlon xp 2500 na bartonie+1gb ramu), i niestety nie dało się na nim komfortowo pracować na viscie, 7 działał lepiej, ale też nie do końca. jeśli jest to komputer do netu czy pracy biurowej, to może rozważ “przesiadkę” na linuxa. jest kilka lekkich dystrybucji, które na tym sprzęcie spokojnie będą działać z dużą płynnością

Sprzęt za słaby na każdy nowszy system od MS plus brak sterowników. Vista SP2 = Seven w kwestii wymagań.

A gdybym dodała więcej pamięć RAM? Vistę miałabym w “spadku” po laptopie, więc nie wiążę sie to ż żadnym wydatkiem.

W wymaganiach systemowych na stronie Microsoftu jest coś o karcie graficznej obsługującej interfejs Windows Aero. Nie wiem co to jest i chyba mojej grafiki to nie dotyczy…

I jeszcze jedno, przy obecnych moich podzespołach systemowych i zainstalowaniu Visty jakie mogę mieć problemy? Czy w ogóle nie uruchomi sie system, będzie mi się zacinał?

Dodać możesz, nawet do 3 GB, czyli np. 3x1 GB. Vista może i się uruchomi, ale prawdopodobnie bez możliwości znalezienia i zainstalowania sterowników. Trudno powiedzieć których, a bez nich system jest praktycznie bezużyteczny. Zaeksperymentować - w ramach zabawy - z Vistą możesz. Komputerowi nic się nie stanie, ale w pozytywny rezultat co do sprawności systemu, dla tak starej płyty głównej, nie wierzę. Zaraz po zainstalowaniu (jeśli się uda?) otwórz systemowy Menadżer Urządzeń i sprawdź braki w sterownikach.

Jeśli ten system był wgrany na laptopie fabrycznie to na twoim komputerze najpewniej już nie zaaktywuje się, jest przypisany tylko do tego laptopa na którym był początkowo wgrany.

Co do instalacji na twoim PC, spróbować możesz ale nie zdziw się jak przy wyświetlaniu reklam we flashu czy filmików na youtube będzie się nawet wskaźnik myszki zacinał.

Aero, to interfejs systemu, który został wprowadzony w Windows Vista. To jest ten ładniejszy wygląd systemu (różne efekty graficzne, animacje, podgląd okien itd.). Gdy karta nie jest obsługiwana/ma za małą wydajność, to wtedy aktywny jest schemat klasyczny Windows w celu zwiększenia wydajności. Akurat Twoja karta z tym sobie poradzi. Swoją drogą oprócz wydajności procesora pomyśl też o dysku. Vista zajmuje więcej niż XP.