Za duzo partycji , jak zmienić ilość?

Witam .

Być może dla nie których to pytanie wyda sie śmieszne , ale licze na Waszą pomoc. Kilka miesięcy temu zakupiłem uzywanego , PC z zainstalowanym systemem XP. Nie jest to żaden “wypasiony” komputer. Służy dziecku , do zapoznania się z podstawami przy komputerze.

Zauważyłem od pewnego czasu , że system informuje mnie o małej ilości miejscu na dysku. Zagłębiłem sie dalej i zauważyłem ( z czym przyzaję sie , spotkałem sie pierwszy raz ) , że ktoś podzielił dysk twardy na 4 partycje : C, D,Q , i jeszcze jedną nie pamiętam oznaczenia.

Partycja C jest prawie w 100 % zapełniona przez system i aplikacje , dwie partycje są zupełnie puste.

Moje pytanie : Czy można , zrobić jakoś z tym porządek , czy czeka mnie reinstalacja systemu? Bo chyba nie jest możliwa zmiana ilości partycji , bez ponownego zainstalowania systemu .

Bardzo prosze o proste , wyjaśnienie. Nie oczekuję cudów po tym komputerze , a chciałbym po prostu zrobić podstawy porządkowania. I nie wiem jak sie do tego zabrać. Wiem że najlepiej byłoby zrobić ponowną reinstalacje , ale dziecko ma tam jakieś gry , itp , itd …

jak zrobic porzadek z tymi partycjami ?

dziękuję za odpowiedz oraz wyrozumiałość … pozdrawiam.

Możesz skorzystać z narzędzia Easeus Partition Manager. Zanim jednak zaczniesz coś robić postaraj się zrobić backup danych i pokaż zrzut ekranu z oknem uruchomionego programu.

Zanim jednak zaczniesz kombinować z partycjami wykonaj :

  • czyszczenie systemu z niepotrzebnych plików za pomocą programu CCleaner (korzystając z ustawień domyślnych):

http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Pr … 13061.html .

  • defragmentację systemu plików na dysku C:\ za pomocą programu np. Defragller:

http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler, … 13314.html .

Sprawdź jak duża została ustawiona przestrzeń wymiany (Mój komputer => Zaawansowane -> Wydajność - znajdzisez na pewno) i podaj ile komputer ma pamięci RAM.

Na sam koniec pokaż zrzut ekranu z widokiem partycji z programu Easeus.

Jest to możliwe, dostępne jest wiele programów do tego służących, polecam EASEUS Partition Master

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Uważaj przy użytkowaniu tego typów programów - w czasie zmiany rozmiaru partycji, która może trwać nawet kilkadziesiąt minut wyłączenie prądu/zawieszenie komputera kończy się najczęściej utratą większości danych z dysku

Poczytaj: http://traxter-online.net/easeus-partit … artycjach/

PS. Sprawdź czy na pulpicie nie masz zbędnych plików, np. filmów, bo wiele osób je zapisuje na pulpit a on też zajmuje partycje systemową