Za duzo partycji podstawowych - problem z instalacją ubuntu

Witam.

a więc uruchomiłem ubuntu w bezpiecznym trybie graficznym i kliknąłem ikonę na pulpicie zainstaluj. Mam dwie partycje C oraz D a pomiędzy nimi jest wolna przestrzeń 40 GB. To utworzyłem partycję Ext3 6GB a reszta nadal wolna pozostała. W instalatorze wybieram partycjonowanie z przewodnikiem ale dostaję error - prawdopodobnie masz za duzo partycji podstawowych. No to biorę na ręczne i też się pluje że nie wybrano chyba systemu plików i że nie ma partycji swap. Mam 2 GB ramu - czy mogę nie mieć swap partycji no i jak przejść przez to partycjonowanie. Czy może w XP coś zrobić z partycjami za pomocą Partition Manager 5.6 - wg mnie to dobry program. czekam na odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Złączono Posta : 15.08.2007 (Sro) 18:34

No a poza tym jak tworzę i mi zostaję 20 GB wolnego miejsca to tam niestety juz nie mogę żadnej partycji utworzyć - no chyba że najpierw utworzę partycję rozszerzoną ale zupełnie nie wiem o co z tym chodzi. Bo na tym wolnym miejscu co mam to chciałbym i ubuntu i mandriwa.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21

Już sam sobie odpowiedziałeś. Musisz utworzyć partycję rozszerzoną. Na jednym dysku możesz mieć max 4 partycje. A na tej rozszerzonej chyba z 60 dysków logicznych(partycji). Spod windy>>ppm na mój komp>>zarządzaj>>zarządzaj dyskami- zaznaczasz ta wolną przestrzeń>>utwórz>>partycja rozszerzona. Możesz to zrobić GParted wtedy ta rozszerzona to extended. Potem na rozszerzonej (dalej w GParted) na samym końcu tworzysz swap ( wystarczy 512MB, może być wspólny dla obu dystrybucji; nie wiem czy linux może się obejść bez swapa) Na początku tworzysz dwie partycje np. po 10GB w systemie plików obsługiwanych przez dystrybucję np. ext3. No i zostaje ci 20GB na drugą dystrybucję. Przy instalacji lina po prostu wybierasz aby instalator wykorzystał istniejące partycje linuksowe. Aby instalator nie czepiał się do tych wolnych 20GB możesz je tymczasowo spod windy sformatować na ntfs (dysk logiczny). A później usuniesz i tak jak wyżej zrobisz partycje już bez swapa.