Za mały zasięg Wi-Fi, jak polepszyć?

Dzień dobry!

 

Mam problem z zasięgiem Wi-Fi. Posiadam domki letniskowe które są rozrzucone w promieniu ~300m.

Na środku działki znajduje się router. Antena zainstalowana jest za oknem, podłączona 2m kablem.

Dodam, że w pobliżu ~5km nie ma żadnych zabudowań, więc nie powinno być żadnych zakłóceń.

 

 

 

Antena P6901-3 Pentagram (podobno 12dBi)

Router Ovislink AirLive N.Power (podobno 30dBi)

 

Co zrobić by polepszyć zasięg?

Zmiana anteny pomoże?

Jeśli tak, to na jaką?

 

Pozdrawiam!

Z tego co piszesz na środku ośrodka z domkami masz router. Skoro domki są rozłożone w takiej odległości to zastosował bym normalny router do użytku domowego powiedzmy w recepcji (gdzieś na początku ośrodka z domkami). Mniej więcej w środku terenu zastosowałbym urządzenie, które nazywa się repeater i dobrą antenę. To że jest długi kabel do anteny akurat wg. mnie przeszkadza. Najlepiej dać antenę wkręcaną w gniazdo, gdyż długi kabel powoduje pogorszenie sygnału. Piszesz też, że nie ma zabudowań, ale trzeba pamiętać, że drzewa, wzniesienia i obniżenia terenu to też są przeszkody dla działania sieci wifi. Kupuj sprzęt markowy, a dla mnie Pentagram to nie jest raczej dobry sprzęt. Widziałem kilka modeli i stwarzają problemy konfiguracyjne, mają przestarzały interfejs. Dużo lepszy będzie sprzęt marki D-Link, Edimax, Linksys.

jw

 

http://technowinki.onet.pl/artykuly/w-jaki-sposob-rozszerzyc-zasieg-sieci-wifi/9flx64