Za niska częstotliwość RAMu

Cześć,
mam pytanko, po włożeniu do komputera RAMu (3x8GB 3000MHz) on wykrywa go jako 2400MHz. Zarówno BIOS jak i sam Windows:

Próbowałem zmienić w biosie XMP z auto na 3000MHz, ale niestety po ponownym uruchomieniu wywala błąd nieudanego OC.

Jakieś pomysły? Czy tak powinno być?

Sprzęt:
Ram: HyperX Savage DDR4 8GB 3000MHz CL15 x3 ( https://www.morele.net/pamiec-hyperx-savage-ddr4-16gb-2x8gb-3000mhz-cl15-hx430c15sbk2-16-771735/ )
Płyta główna: Asus X99-DELUXE

Pamięć 8 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 3200(O.C.)/3000(O.C.)/2800(O.C.)/2666(O.C.)/2400(O.C.)/2133 MHz Non-ECC, niebuforowana
Czterokanałowa architektura pamięci

Taka częstotliwość pamięci bazuje na maksymalnej przepustowości płyty głównej. 3000 MHz uzyskasz po O.C. (napięcie + częstotliwość). [quote=“radiiim, post:1, topic:532357”]
Próbowałem zmienić w biosie XMP z auto na 3000MHz, ale niestety po ponownym uruchomieniu wywala błąd nieudanego OC.
[/quote]

Jeżeli nie masz doświadczenia w OC nie zabieraj się za to :slight_smile: Wyższe częstotliwości = wyższa temp. podzespołów i hipotetyczna niestabilność działania.

Ok, czyli bios wybrał dla mnie optymalne ustawienie (bo 2400 też jest OC wg. opisu). Dobrze rozumiem? I co w wypadku OC się grzeje? Płyta? Bo te 3000 nie jest powyżej możliwości fabrycznych samych kości.

I gdybyś był w stanie wyjaśnić mi pojęcie czterokanałowej architektury pamięci. W biosie faktycznie sloty rozbite są na a,b,c,d. Aktualnie ustawienie RAMu to:
A1 - pusto
A2 - pusto
B1 - pusto
B2 - pusto
C1 - pusto
C2 - kość
D1 - kość
D2 - kość

Jestem dosyć ciemnym w temacie hardware stąd może głupie te pytania.

edit:
dodam jeszcze że próbowałem wsadzić kość do A albo B ale komp jej nie widział (możliwe, że źle ją wpiąłem bo nie chciałem się tam mocno szarpać)

Masz 8 slotów na kości pamięci RAM. Działają one w trybie Quad-channel
Porównanie wydajności Dual vs Quad channel:

W skrócie: jest szybciej :slight_smile: >> 4 kanały po dwie kości (czyli w sumie powinieneś wpiąć kości do
A1
B1
C1

i w przyszłości do D1 (4x8GB)

Ok super, wszystko jasne :slight_smile: Dzięki wielkie za sprawną pomoc