Za niskie zużycie cpu?

Pytanie do znawcy . Dlaczego dość wymagająca jak na mój sprzęt gra Oblivion wykorzystuje tylko 50-60 % CPU ?

CPU - Prescott 3 Ghz

Grafika trochę się krztusi X1300 .

Czy ma to może związek z synchronizacją monitora czy czymś takim ? konfig karty graficznej ?

Po prostu gra nie potrzebuje całego procesora a bardziej przyda się mocniejsza grafika która jest wąskim gardłem całego zestawu.

To mogę samemu wywnioskować . Pytałem się czy nie za wcześnie na taki wniosek . Bo tu trzeba sprawdzić i wykazać że nie potrzebuje . A wiesz jak zachowują się programy na linuxie w zależności od konfiguracjii sterowników ? W ten sposób że czasami wykorzystują całą moc a czasami nie.

Podam kilka przesłanek na pdst których nie dopuszczam takiego zdania “że poprostu”

Oblivion System Requirements 

3 Ghz Intel Pentium 4 or equivalent processor

http://www.anandtech.com/show/1997/3

Chodzi o to, że gdyby procesor był by w 100% wykorzystywany, to gra by się Tobie strasznie cięła.

Wiadomo, że grafika przydała by mu się lepsza, ale karta graficzna nijak ma się do użycia CPU.

  • Jeśli chodzi zaś o synchronizację monitora, albo ustawienia karty grafiki to według mnie, nie ma to żadnego związku.

synchronizacja pionowa może mieć duży związek z fpsami w zależności od konfiguracjii sprzetowej i programowej.

Zmienilem sprzet ,takze tamten watek raczej nieaktualny.

Tutaj przydalabysie jakas analiza co sie dzieje z danymi w komunikacjii CPU-GRAFIKA -RAM .

Wogole to pamiec nie ma tak duzego znaczenia w Oblivionie jak grafika. Na DDR1 chodzi duzo lepiej na lepszej karcie (na max detalach). Na Athlonie 3500+ 939 ktory posiada wbudowany kontroler pamieci co przyspiesza bezposrednia komunikacje .

Aha na procek maja ponoc wplyw niektore detale ,cieniowanie czy liczba obiektow …