Za pomocą jakich narzędzi stworzyć stronę WWW

Dawno temu robiłem jakieś proste stronki w pajączku i notatniku. Chciałbym znowu się tym zająć z tym, że przeglądając google kupę jest kursów a nie znalazłem nic sensownego. Strona, którą będę chciał zrobić będzie to wizytówka firmy. Robić za pomocą czystego HTMLa i CSS do tego jquery czy tak już się nie tworzy stron? Tylko jakieś gotowe strony się ściąga i grafikę z tekstem podmienia? Nie chciałbym też robić w jakimś kreatorze, bo w tamtych czasach było to źle postrzegane, bo kreatory dodawały zbędny kod i zaburzały semantykę. Także co byście polecili, jakie kursy aby powrócić do tematyki?

Tutaj się nic nie zmieniło

jQuery już się nie używa bo nowe standardy JS (ES6 i wyżej) są na tyle przyjazne, że nie ma po co używać tej biblioteki.

Robisz tak jak umiesz i tak jak Ci najwygodniej, jeśli potrzebujesz CMSa to najlepiej w WP, jeśli nie to czysty HTML+CSS i JS.

Warto jednak zapoznać się z nowymi toolami takimi jak babel.js i webpack (chociaż tego nie polecam i wolę ręcznie skonfigurować wszystko w Grunt, ale ta droga ma wyższy próg wejścia i dla jednej prostej strony to będzie niepotrzebne komplikowanie problemu).

Na pewno kursy zajmą ci kilka godzin. Do tego jeszcze zależy czy czysty front-end(treść mocno statyczna), czy dochodzi backend(np. system logowania lub zaawansowane zegary). Na każdą dodatkową technologie będziesz potrzebował kilku godzin. Jakiś czas temu gdzieś usłyszałem o kanale pasja informatyki. Podobno pomimo kilku programistycznych byków w pierwszych odcinkach(ale popełnionych celowo dla uproszczenia) jest to całkiem dobry kurs. Polecam zajrzeć też na takie strony jak w3shools czy developer.mozilla.org.

Czyli kod w notatniku, dreamweaver?

Czyli do ożywienia strony jave? czy HTML 5 ma w sobie animacje?

CMS to chyba do rozbudowanej strony aby zarządzać treścią? Przy wizytówce o firmie chyba czysty kod.

A bootstrap jest jeszcze aktualny czy to już przeżytek?

Przeglądałem kursy na strefiekursów ale jest tam 4 strony i nie wiem co wybrać. Kiedyś wydawało się to prostsze HTML czy PHP do tego CSS jakieś skrypty, jakaś animacja we flashu a teraz.

W dzisiejszych czasach wynajdywanie koła na nowo jest bez sensu. Jeśli ktoś jest uparty to owszem tworzy sobie tam jakiegoś cms, ale tak jak Fizyda wspomniał sam wordpress jest tak elastyczny, że czytając trochę szukając funkcji i używając głowy, można robić cuda tak naprawdę. Pisanie czegoś od podstaw, to kopanie się z koniem jeśli nie istnieją ku temu jakieś wyższe wytyczne. Bootstrap to dalej świetny framework, który jest stosowany. Co do flasha odchodzi się od jego używania na stronach www. Strony teraz to nie tak jak kiedyś, pliki img, tabelki , itp. Jeśli już mówimy o grafice na stronę dochodzi svg, czyli grafika wektorowa. Co do innej formy grafiki to, font awesome jak i icon awesome , wszystko już jest tylko trzeba nauczyć się tego używać i dostosowywać do swoich potrzeb.

Znalazłem promocję, - też dobre narzędzie.

Pobierz z bezpłatnym licencji

Plan Website X5 start ma cenę detaliczną $ 29, który można teraz pobrać bezpłatnie. Nie trzeba wprowadzić kod licencji po instalacji, ale trzeba aktywować aplikację przy pomocy ważnego e-maila.

Od windows 7 do windows 10. Program ma 142MB i można spróbować tworzenia własnej strony.
https://www.buzz99.com/website-x5/

Możesz stworzyć stronę internetową, która zawiera do 25 stron, co jest trochę niskie w porównaniu do innych zastosowań strona budynku, ale jeśli wziąć pod uwagę uaktualnienie do ewolucji lub Professional, będzie wolny od tej granicy. W ciągu zaledwie pięciu krokach można zbudować interaktywny i estetyczne strony internetowej. Oto co trzeba zrobić:

Tworzenie projektu.
Wybierz szablon graficzny.
Dodaj strony.
Dodaj tekst i obrazy.
Opublikować w Internecie.

Ja takimi programami nie gardzę. :smiley:

Kto co lubi, DW dla mnie był i jest słaby. Wolę SublimeText 3 + odpowiednia konfiguracja. Takie własne małe IDE bardziej mi odpowiada niż coś pokroju DW albo surowego notepad++.

Jaką jave? Większość animacji zrobisz w CSS3, a resztę zaanimujesz przy pomocy czystego JS w wersji ES6.

To nie jest tak, że strona firmowa musi być prosta. Więc nie typ strony określa jakie technologie warto używać, a wymagania względem niej. Ja osobiście nawet jeśli strona ma być edytowana dwa razy do roku to i tak wolałbym WP, oszczędza to pracy przy edycji i zmianach. Wydajnościowo dla użytkownika końcowego nie będzie to robiło różnicy względem czystego HTMLa z CSSem, a jeśli jesteś purystą to zawsze możesz wygenerować sobie z WP podstrony w postaci czystego HTML+CSS.
Oczywiście jeśli zainstalujesz masę wtyczek to WP spowolni, a dodatkowo jeśli będą one kiepskiej jakości to będzie łatwiej taką stronę zhakować niż w przypadku czystego html i cssa.

Nie wiem, nigdy za nim nie przepadałem. Dla mnie jedyne zastosowanie ma on przy prototypowaniu, na studiach i ewentualnie jakiś panelach wewnętrznych. Strony robione przy pomocy bootstrapa są dla mnie takie same, mało które się wyróżniają, bo mało komu chciało się dostosować bootstrapa pod projekt, raczej jest odwrotnie to projekt dostosowywany jest do bootsrapa.

Do czego to narzędzie jest dobre? Jakaś jedna jego zaleta? Oczywiście poza tym, że się (chyba) włącza.

Sorki, ale ja mam wrażenie, że Ty to masz u siebie na dysku pokaźniejszą bazę programów niż dobreprogramy. Jestem ciekaw ile z tego typu programów wykorzystujesz do czegoś więcej niż zainstalowania, pobawienia się i usunięcia. Pomijam już tutaj jakby sensowność tego, bo każdy ma inne hobby i wolny czas może pożytkować w dowolny sposób. Jeden pójdzie na imprezę narąbać się do nieprzytomności, a inny zarwie nockę na sprawdzaniu programu, który był za darmo i może kiedyś użyje.

Aby zrobić funkcjonalną stronę wystarczy html i css z odrobiną jQuery, jak ma być to strona aktualizowana sporadycznie (np. raz w roku) jak częściej to własny motyw na WP. Nie polecam gotowców i żadnych edytorów wizualnych. Ja używam darmowego Visual Studio Code z kilkoma wtyczkami funkcjonalnymi. CO do kursów to wejdź na udemy i znajdź Samuraj Programowania - przejdziesz jego ścieżkę i nabędziesz sporo umiejętności.

Tak jak Fizyda napisał, bootstrap to narzędzie dla leniwych o małych wymaganiach. Tu potwierdzam większość stron wygląda podobnie.

Przyznam, że z wiekiem coraz bardziej podobają mi się np. strony wielu wykładowców, czy naukowców. HTML4, żadnego JS, CSSów i innego gówna. Maksimum czytelności. Takie strony renderują się nawet na kuchence mikrofalowej i nie potrzebują 1GB na każdą otwartą kartę :stuck_out_tongue_winking_eye:

W edytorze z kolorowaniem składni, jak np. vs code, atom, notepad++ itd.
Windowsowy notatnik tylko do sporządzania notatek się nadaje, linuksowe odpowiedniki są trochę bardziej funkcjonalne.

Z tego co zauważyłem to wordpress to taki kreator tylko online. Czyli nie muszę znać ani HTMLa ani CSS. On nie dodaje zbędnego kodu do strony? Zauważyłem też, że nie potrzebuję żadnego FTP do wysyłania plików na serwer tylko wszystko w wordpresie się załatwia.
Jaka jest różnica między stroną zrobioną przez firmę w kodzie HTML a wordpresem? Taka, że wordpress skierowany jest dla laików, którzy chcą mieć swoją stronę i w kodzie by nie podołali czy wordpressa wykorzystują też firmy zajmujące się stronami, bo to zaoszczędza czas?
Z tego co pamiętam to kodowanie może być czasochłonne.

Oglądałem kawałek tutoriala samuraja jak kodował stronę w HTML, CSSi jQuery ale najpierw na urządzenie mobilne. Ale chyba to stara technologia skoro używa jQuery?

są do tego nawet fajne cms, tzw. flatpressy, największe sięgają 10 mb, najmniejsze 1.
W obsłudze nie rózni się to nawet od WordPressa, jest kokpit, dodawanie tekstów, moderacja komentarzy…

fiku:

Z tego co zauważyłem to wordpress to taki kreator tylko online. Czyli nie muszę znać ani HTMLa ani CSS.

Musisz, czasami np. trzeba coś zmienić, kodować nie musisz umieć, ale rozumieć kod owszem.

fiku:

Zauważyłem też, że nie potrzebuję żadnego FTP do wysyłania plików na serwer tylko wszystko w wordpresie się załatwia.

Zależy Czasami trzeba WP nawet wgrać przez FTP na serwer lub by zmienić niezmienialne pliki szablonów. :wink:

fiku:

Jaka jest różnica między stroną zrobioną przez firmę w kodzie HTML a wordpresem?

Waga. WP jest cięższy i łatwiejszy w obsłudze od czystego CMS, mini/flat cms są pośrednie.

fiku:

Taka, że wordpress skierowany jest dla laików, którzy chcą mieć swoją stronę i w kodzie by nie podołali czy wordpressa wykorzystują też firmy zajmujące się stronami, bo to zaoszczędza czas?

Jedno i drugie, firmy korzystają z WP “bo szybko, tanio i ładniej” od zamawiania spersonalizowanych rozwiązań. No i Pani Krysia umie dodac tekst na bloga.

@fiku1 pytasz o narzędzia do tworzenia stron WWW. To ja zapytam, w jakich lub w jakim języku chcesz pisać strony? .NET, czy w HTML5+CSS+JS (może być JQuery)? Sam musisz wiedzieć, jakie strony chcesz pisać a programów do tworzenia stron jest sporo. Kiedyś zaczynałem od tworzenia stron z programu Website pro, następnie z EDHtml, nastepnie z Aptana Studio i do dziś używam Notepad++ jest dobry. Też używam ST3 i VSC, ale nie jednocześnie. Generalnie wystarczy jedno dobre oprogramowanie.

Czyli wordpresa używają deweloperzy, bo szybciej klienta załatwiają, bo nie muszą specjalnie projektować tylko sobie wchodzą w szablony i wybierają i klientowi przekazują hasła i sam sobie może aktualizować stronę? Jakie są minusy wordpresa? powtarzalność stron i waga?

Masa tego jest, tych kursów też i musiałem się na coś ukierunkować. Postawiłem na edytor brackets, html, css i js. Chyba, że nie ma sensu pisać kodu w dzisiejszych czasach i na szablony postawić?

Mam już pierwsze problemy. Chciałem sobie ikonę menu podciągnąć z biblioteki https://fontawesome.com/icons/bars?style=solid lecz się nie wyświetla. Umieściłem w head odnośnik https://www.bootstrapcdn.com . Trzeba się na tej stronie awesome logować żeby działały linki?

Nie w taki sposób wordpressa używają pseudo developerzy którzy ledwo znają css i html. Wordpressa używa się ze względu na to, że jest dobrym CMS którego można łatwo dostosować do potrzeb klienta.
Minusów jest sporo, jak choćby wiele automatycznych ataków na ten silnik, wiele słabej jakości motywów i wtyczek przez które przejmowane są głównie strony stojące na wp. Jednak są też plusy. Niestety plus i minusy będą inne zależnie od rodzaju tworzonej strony, bo może się okazać, że nagle WP jest złym wyborem.