Za wysoka tempateratura procesora

Witam,

mój procesor to : Celeron M 1.6 (laptop).

Od jakiegoś czasu zauważyłem “grzanie się” komputera, z ciekawości sprawdziłem temp. programem Everst.

Program pokazał 92 stop.

Od razu sprawdziłem temp. programem SpeedFan, który również pokazał taka temperature… (ok 90 stopni).

Wyłączyłem komputer i po chwili włączyłem - temperatura spadła do 60 stopni…

Możliwe, by tak grzał sie procesor ??

Kiedy ostatnio czyściłeś komputer z kurzu i zmieniałeś pastę termoprzewodzącą na procesorze? Może czas to zrobić?

EDIT:

wigrus , sorry, Masz rację :wink: , ale czyszczenie mogłoby się przydać.

cosik_ktosik , to jest laptop :wink:

więc to odpada…

Arizona , na czym trzymasz laptopa? Masz gwarancje na niego? Idź z lapkiem, powiedz, że się wyłącza i tyle. Bo Ty to za wiele nie zrobisz. A temp. no może taka być. Nie blokuj otworów wysysających powietrze z wewnątrz lapka. Możesz też kupić podstawki pod lapka

http://allegro.pl/45931_wentylatory_i_r … nge_view=1

@Cosik, w jakim sensie czyszczenie bez rozkręcania? :smiley: dmuchnąć na niego powietrzem czy jak? :smiley:

Jako, że nie znam sie na rozkręcaniu laptopów to ominęła mnie ta część.

Będzie z 2,5 roku od czasu jak zakupiłem sprzęt. A nikt do tej pory nie “otwierał” go.

wigrus Dotychczas (czyli prawie przez 3 latka) zwyczajnie na biurku był. Temperatura zawsze była w normie, zarówno procesor jak i Hdd nie przekraczał 50 stopni. Tylko od niedawna zaczęło mu sie grzać.

Z gwarancji nici bo okres 12 miesięcy dawno minął.

Co do tego stawiania to teraz podstawiłem pod lapka kawałek drewienka, tak by była jakaś przestrzeń między spodem lapka a biurkiem. Temperatura utrzymuje się i wynosi “tylko 60 stopni”.

Kiedyś na allegro widziałem tanie ( niecałe 20zl) podstawki pod lapka ale teraz nie mogę ich znaleźć. Obniżyłoby to temp. ale z tym kurzem to pewnie też jest. Przez 3 lata pewnie sie uzbierało.

Masz pewnie zepsute chłodzenie wiec zanies go do serwisu.Miałem tak na swoim kompie jak wentylator sie zacinał to procesor do 80 stopni C dochodził :o

krzysiek.l , chyba będe musiał zawitać do serwisu…Załóżmy, że chłodzenie siadło. Ile wymiana taka może kosztować ??

Arizona , podlinkowałem aukcje na allegro. Tam coś wybierzesz co do chłodzenia,

aa czyli tak jak mówisz, jakaś przestrzeń musi być. Ja myślę, że warto by kupić taką podstawkę.

A co do tego serwisu to ja mam złe wspomnienia z zanoszeniem kompa do wszelakiej maści serwisantów… i pewno tanio tego nie zrobią.

wigrus , dzięki za link, napewno coś wybiore.

Nie wiem, może sprobuje sam rozkręcić lapka i chociaż z kurzu oczyszcić.

Mam nadzieje, ze zwykłe odkręcenie lapka i zajrzenie do środka nie będzie problem.

Trudno powiedziec ile to moze kosztowac,najpierw odkręc spód i zobacz co sie tam dzieje moze wystarczy oczyscic z kurzu? I lepiej sam niczego nie naprawiaj jak nie jestes pewny tego co robisz bo mozesz tylko pogorszyc sprawe :slight_smile: