Za wysokie taktowanie

Witam,

mam problem związany z procesorem. Posiadam AMD A8-4500m, gdzie jego normalne taktowanie wynosi 1.9Ghz, natomiast u mnie jego taktowanie w programie CPU-Z i OCCT wynosi około 2.3Ghz. Procesor posiada w prawdzie Turbo Core, ale laptop wcale nie jest obciążony, żeby to wykorzystać. Oczywiście nic nie podkręcałem. Zatem skąd się bierze 2.3Ghz?

A laptop to?

A jak wygląda obciążenie CPU przy wskazaniach 2.3 GHz? CPU

Może laptop ma jakiś włącznik Turbo? i jest włączony,poczytaj w instrukcji.

Lub jest dodatkowa aplikacja sterująca Turbo?

Laptop to asus k55n.

W menadżerze zadań zużycie procesora waha się 0-5%, zależy od aplikacji, ale cały czas utrzymuje 2.3GHz, czasem skoczy do 2.8GHz.

Procesor w “normalnych” warunkach powinien mieć taktowanie 1.9GHz (w Turbo Core 2.8GHz), Laptop ustawiony na maksymalną wydajność (minimalny stan procesora 100%), gdy ustawie go na oszczędzanie baterii (minimalny stan procesora 0%) taktowanie spada do około 1.4GHz.

W internecie znalazłem wyniki podobne do mojego, więc to nie jest raczej jednostkowa przypadłość.

Może aktualizacja biosu coś da?

Generalnie to wszystko powinno odbywać się automatycznie, w zależności od obciążenia rdzeni CPU.

Wszystkie wyniki co znalazłem w internecie dotyczące tego procesora są zgodne z moimi.

Jedyne powiązanie co znalazłem dotyczących tych 1.9GHz, to średnie taktowanie procesora tzn. na minimalnym stanie procesora 0%, pracuje przy taktowaniu około 1.4Ghz, natomiast na minimalnym stanie procesora 100% pracuje przy taktowaniu 2.3 Ghz, co daje średnią 1.85GHz, czyli zaokrąglając daje 1.9GHz.

Nie do końca wiem jak działają te procesory i nie wiem czy to co wyżej napisałem ma jakiś najmniejszy sens.

Bios mam najnowszy jaki jest dostępny.

Zadaj pytanie Asusowi i zobacz co odpiszą.

Ta technologia, delikatnie mówiąc, nie za dobrze działa.

Poszukałem trochę w internecie i odnalazłem najprawdopodobniej rozwiązanie.

Wszystko to zawdzięczam technologii “Turbo Core 3.0”.

Wszystko wyjaśnione w tym screenie:

http://www.notebookcheck.pl/fileadmin/_processed_/csm_Trinity_TurboCore_slide_02_1410f10f16.png

W moim procesorze będzie to odpowiednio: 2800MHz, 2300MHz, 1900MHz.

A te 1.4GHz to tylko oszczędzenie energii.

Więc wszystko zależy od CPU i GPU.

Dzięki za poświęcony czas :slight_smile:

[forum fiksuje i nie widziałem posta powyżej]

stąd

Tak jak w prockach od Intel = SpeedStep - przy bezczynności obniżane jest napięcie i mnożnik.

IMO wszystko jest w porządku, może poza jednym - dlaczego masz ustawiony minimalny stan na 100% , po co Ci to ? Ustaw sobie min -5% - max 100% :wink:

I wszystko jasne, trzeba wszystko sprawdzić zanim się odpowie.

Zakres pracy tego CPU, to 1.9 do 2.8 GHz, czyli zachowanie u Ciebie OK,choć pod obciążeniem powinien mieć max 2.8 GHz?

http://www.notebookcheck.pl/AMD-A-Serie … 858.0.html

Ta technologia widać ignoruje ustawienia systemowe, bo mimo ustawienia w planie max CPU, masz tylko 2.3 GHz? widać z tego, że wszystko zależy od obciążenia danych podzespołów i samego CPU.

Czyli, reasumując, włączając obciążenie CPU powinien pracować od 1.9 do 2.8 GHz.

O nowej technologi AMD.

http://laptopy.gadzetomania.pl/2012/05/ … pu-serii-a

Ja rozumiem tę technologie w taki sposób, że mój procesor pracuje w 2 “planach zasilania” - oszczędnym, gdzie procesor pracuje z taktowaniem początkowym 1.4GHz i wydajnym, w którym on pracuje, w aż 3 trybach:

CPU (cztery rdzenie)1.9GHz GPU 685MHz

CPU (cztery rdzenie) 2.3GHZ GPU 486MHz

CPU (jeden rdzeń)2.8GHz GPU 486MHz

Jeżeli potrzebuję więcej “mocy” karty graficznej, procesor zmniejsza taktowanie do 1.9GHz, podwyższając w tym czasie taktowanie w grafice. I na odwrót, kiedy potrzebuje więcej “mocy” procesora, podwyższa się do 2.3 lub do 2.8GHz (zależne od sytuacji), obniżając taktowanie w grafice. Jest to moja pierwsza styczność z taką technologią, widać, że takie są uroki APU.