Za wysokie temperatury karty graficznej

Witam. :wink:

Pierwsze co - to podaje mój cały sprzęt jaki posiadam:

Mam problem z kartą graficzną. Po włączeniu komputera i pracy przez godzinę np. na internecie (ogólnie w trybie 2D) standardowa temperatura rdzenia wynosi 58-59°C. Trochę jest to niepokojące, ale nie jestem dokładnie pewny. :roll: Jest to dość wysoka temperatura moim zdaniem podczas trybu 2D. Gdy włączę sobie po tej godzinie pracy grę (np. F.E.A.R) i dam sprawdzanie wydajności (krótkie demo) temperatura w ciągu 5-10 sekund wzrasta do 80-85°C. Czy to nie jest za dużo? Co prawda karty od BFG są podkręcane… I to sporo. Chłodzenie standardowe, cyrkulacja temperatury w obudowie dobra, chłodzenie od karty przeczyściłem.

Jeśli temperatura w grach utrzymuje się na poziomie 80-85 stopni to możesz być spokojny.

Powiem tak miałem bardzo podobny komputer do twojego i taki sam problem z galaxy 7900gs która dochodziła nawet do 95 stopni w parę sekund i nie miała chłodzonych pamięci po czym się spaliła,zaczęła wyświetlać artefakty.Wytrzymałość rdzenia jest na poziomie 135 stopni taka wartość jest w programie monitującym temperaturę i karcie niby nic nie powinno stać ale niema chłodzenia pamięci wiec lepiej dokup radiatorki na pamięci i ściągnij n tune, zwiększ prędkości wentylatora

A może dokupić jakieś całe chłodzenie? Tylko jakie? aby pasowało do tej karty graficznej, dobrze chłodziło, było w miarę ciche i kosztowało ~60zł :wink:

Podobną sytuację miałem u siebie karta GeForce 7600GS. Zamontowałem od dołu wiatraczek ze starego kompa i teraz temperatura utrzymuje się na granicy 40 do 45 stopni. Koszt można powiedzieć zerowy.

Odpal HWMonitor, pograj w jakieś gierki (np. FEARa) pół godziny, i wrzuć zrzut okna HWMonitor.

Ale jeżeli 90*C nie osiąga, to bym w panikę nie wpadał.

Hm pograłem z jakąś godzinę i jednak osiągło 90°C #-o

Screen jak chciałeś:

dty4o8ts05w8rfcgppj3_thumb.jpg

Dyski też gorące :confused:

Rozumiem, że radiator nie był od początku ściągany? Obstawiam, że wymiana pasty termoprzewodzącej by pomogło (bo rozumiem, że wentylator na oko chodzi normalnie).

dokup lepiej wentylator i radiatorki bo 90 to za dużo.

Jak masz znajomego który ma pastę, albo sam kupisz i założysz dobrze, to drogo Cię to nie wyniesie, a efekt powinien być, jeżeli już kilka lat oryginalna pasta.

mnie nie dziwi, że karta ci się przegrzewa zdecydowanie za mało miedzi na gpu (mała powieszania radiatora) już niejedną kartę z uszkodzonym gpu (przegrzanym) z podobnym chłodziwem, ja proponuję zmienić to chłodzenie na coś wydajniejszego.

Nie wiem czy jest sens kupowania wydajnego chłodzenia do w sumie starej karty. Pastę wykorzysta trochę (i jeszcze zostanie na kilka smarowań), temperatura trochę spadnie i będzie wystarczająco dobrze (szczególnie, że przy obecnej paście nie ma widocznych problemów z kartą, tylko temperatura wysoka).

zbyt wysoka temperatura skraca żywotność sprzętu, na początek można próbować wymienić pastę ale ja bym nie oczekiwał tak dużego spadku temp.

Nie będę w takim razie wspominał, że moja karta w laptopie ma podczas przeglądania internetu 80*C. :slight_smile:

a co to za karta graficzna, temp za wysoka chyba, że pracujesz na viście z aero lub win 7

Podpis…

Tyle, że prawdopodobnie tak się grzeje, żeby głośno wentylator nie chodził, bo w stresie temperatura skacze najwyżej kilkanaście stopni, ale wentylator wtedy na maksa się rozkręca.

w podpisie nie ma nic o karcie graficznej jest tylko model laptopa więc można się domyśleć że chodzi o 8600 tudzież 9600 nv. jeśli to xp to sporo nawet jak na rozmiary 15,4.

Czyli na jedno wychodzi i jeśli nie wiesz to nvidia miała kłopot finansowy właśnie z powodu przegrzewajacych się 8600/9600 mobilnych. To jest wina karty… można próbować zdjąć chłodzenie, wyszlifować stopę jeśli nie jest dość dobra i zastosować porządną pastę termoprzerwodzącą, ale cudów nie ma co się spodziewać, jednakże byłoby to wskazane dla jak najdłuższej żywotności jakiejkolwiek elektroniki…

8400/9600 wadliwe sztuki trafiły do hp oraz della, najwięcej do HP - tyle wiem na pewno. tak czy siak 80 stopni to troszkę dużo, średnio powinno być ok 60 stopni C w idle z aero g.

Ten model laptopa występuje tylko i wyłącznie z 9600 więc nie widziałem sensu o tym pisać.

Zakładanie nowej pasty nie przynosi oszałamiających rezultatów (przynajmniej z tego co czytałem), ale z czasem jak nie będę miał co robić to się tym może zajmę.

Dodam, że dysk chodzi koło 40*C, a procesor jest chłodny (40*C przy przeglądaniu internetu).

BTW Compal robi laptopy dla HP, więc i w swoich produktach używa pewnie tych samych części.