Zaawansowany hover po najechaniu na obrazek a w nim tekst

Witajcie. Nie wiem jak to dokładnie nazwać. Chciałbym uzyskać coś takiego, że mam obrazki, jeden obok drugiego, jeden pod drugim itd. Taka jakby ściana z obrazków. Chciałbym by po najechaniu na obrazek obok (na miejscu obrazka obok tego, na który najechaliśmy) pokazywał się nazwijmy to bo, a w nim wpisany przez mnie tekst. Gdy najadę na drugi, taki sam efekt i tak na każdym. Gdy nie najadę na żaden widoczne są tylko obrazki. Znalazłem podobny efekt, ale za pomocą CSS, i w tym szkopuł. Ważne jest dla mnie, by nie wymuszało to przesuwania strony. O co mi chodzi, już tłumaczę. Otóż chciałbym by opis ten przy obrazku wyświetlał się z prawej jego strony, ale gdy najadę na obrazek przy skrajnie prawej krawędzi przeglądarki, by wyświetlił się z lewej. mam nadzieję, ze jasno wytłumaczyłem. Ciekawiłoby mnie jakieś rozwiązanie z jQuery. Dzięki za pomoc.

document.getElmentById('id elementu')

zmienna.style.display = "block"/"none";

zdarzenia

onmouseover, onmouseout,

by wyświetlać po prawej i po lewej poprostu dodaj identyfikatory boxa prawego i lewego

jeżeli strona ma stać bez ruchu to określ w modelu DOM rodzicom szerokość i wysokość

… to tylko jedyne z wielu rozwiązań

Nie bardzo rozumiem, ponadto wolałbym by strona “sama” wiedziała kiedy wyświetlać po lewej, a kiedy po prawej. Nie chciałbym też zdarzeń onmouseout itp. Myślałem, ze jest może jakiś skrypt na to.