Zabbix - usuwanie historycznych danych

Możecie podpowiedzieć w jaki sposób mogę z zabbixa usunąć historyczne dane (wykresy) mam 80% zajętego dysku a logi są co najmniej z przed 6 miesięcy i czy można ustawić w zabbixie aby sam usuwał dane starsze niż 30dni. ?

Jakie logi? W /var/log? Dane zabbixowe? Trendy?
Jak długo dane mają być przechowywane ustalane jest w każdym Itemie.

Można to nadpisać housekeeperem, ale lepiej zmodyfikować konfiguracje:
https://www.zabbix.com/documentation/current/manual/web_interface/frontend_sections/administration/general#housekeeper

Zbieram logi na zabbixa w postaci wykresów hostów w sieci lokalnej.
Właśnie ustawiłem już wcześniej tak jak w instrukcji linku poniżej ale dalej dostaję komunikat

/: Disk space is low (used > 80%)

Może te dane które już zostały zapisane (przed ustawieniem czasu, domyślnie było 365d) trzeba jakoś ręcznie z bazy usunąć?

a ile to 80% jest dokładnie w gigabajtach?

wychodzi 30GB

To dużo. Możesz wejść do bazy i zobaczyć ile co zajmuje. Trendy na podstawie których robione są wykresy nie powinny zajmować dużo miejsca.

Szczerze? nie chce mi sie wnikać co ile zajmuje, chce z poziomu nakładki albo za pomocą jakiejś komendy usunąć te dane które są zbierane od kilku miesięcy, miejsce się zwolni i tyle. :smiley:

No bo w chwili obecnej nie wiesz, co ci tyle zajmuje na dysku.
Albo masz przekombinowane zbieranie danych (za często). Albo coś innego się dzieje - puchną logi czy coś. Trendy nie zajmują dużo.

Tu masz wyliczenia:
https://www.zabbix.com/documentation/current/manual/installation/requirements#database_size

Kłania się rotacja logów. Do zrobienia w powłoce; ewentualnie do wyklikania w Web panelu typu webmin

Domyślny port webmina to 10000
Po zalogowaniu, kieruj się do System > Log Files Rotation.

Ukaże się dimer /var/log ( wszystkie pliki logów ). Usuń je wszystkie. Kliknij na Add a new log file to rotate

Wypełnij formatkę, zapisz, wróć do listy rotacji, teraz kliknij Edit global options. Zapisz.

Jakimś cudem zadziałał interfejs zabbixa z przegladarki.
Dalej komunikat … 33%20PM

Mimo że ustawiłem aby usuwał dane :

Tracę już cierpliwość do tego zabbixa