Zabezpieczanie dysku przed wirusami/Szyfrowanie jak?

Witam. Dzisiaj jakimś cudem usunąłem partycje z dysku zewnętrznego, straciłem ponad 300 GB danych. Pomyślałem że jest to dobra okazja aby coś na nim zmienić i nie bawić się w przenoszenie plików. Czy jest jakaś możliwość zabezpieczenia plików na dysku przed zarażeniem wirusami? Wcześniej przy sality też poszło ładne 100GB, wolałbym tego unikać w przyszłości. Kiedyś słyszałem o szyfrowaniu ale nie wiem jak to dokładnie działa i czy spełnia mój cel.

Pozdrawiam

Szyfrowanie nie zabezpiecza przed wirusami ani użytkownikiem - system, aby się do plików dostać, musi je (pliki/partycje) zdeszyfrować. Więc i wirus będzie miał dostęp do tych plików, bo będą zdeszyfrowane. Szyfrowanie zapewnia jedynie, że aby odczytać dane niezbędne jest hasło/klucz. Więc jeśli znasz hasło, podasz je, zostanie uzyskany dostęp, a system ma wirusa, to wirus będzie mógł dostać się do tych danych.

Szyfrowanie zabezpiecza jedynie przed odczytem przez niepowołane osoby.

Rozwiązaniem jest zapewne “nie baw się partycjami” oraz podstawowa zasada pracy z komputerem - rób kopie zapasowe.

Dla mnie niepojęte jest “jakimś cudem usunąłem”. Znaczy co? Może da się odzyskać, z użyciem EasyRecovery lub podobnego oprogramowania?

Skoro znikła partycja to wystarczy ją odzyskać / przywrócić usuniętą partycję / zamontować odmontowaną partycję. jeżeli nic więcej z tym dyskiem nie robiłeś. Ja używam do tego celu Paragon Parition manager, niestety płatny ale są inne programy, niestety nie wiem jaki jeszcze program odzyskuje partycje.

W uproszczeniu, z dysku nic nie znikło, zniknął tylko wpis od którego do którego sektora dysku była partycja i trzeba go odtworzyć, wszystkie dane są tam nadal tak jak były.

Po prostu chciałem trochę zmniejszyć dysk, i zamista partycji Windowsa wybrałem dysk, i tak cudem usunąłem, a najlepsze jest to że myślałem że nie da rady już przywrócić niczego więc sformatowałem dysk aby użyć go do przeniesienia sterowników, taki mały fail :slight_smile:

Zdarza się, ja kiedyś wyczyściłem sobie dysk USB, na którym miałem wszystkie gry bo wybrałem niewłaściwy :slight_smile:

Jeżeli zrobiłeś szybki format, a nie pełny to też wszystko nadal jest na dysku bo został wymazany tylko “spis treści” tego dysku ale przez odzyskiwanie partycji już raczej tego nie odzyskasz, chociaż pewności nie mam.