Zabezpieczenia przed hakerami?

Cóż, wybaczcie wstęp, ale muszę napisać o co dokładnie mi chodzi: mianowicie, mam kolegę, który przyznał się do zainteresowania informatyką, komputerami a także i hakerstwem (nie szkodliwym, mówi, że tego nie praktykuje). Natomiast mimo wszystko, trochę się zaniepokoiłam, zwłaszcza gdy zapytał mnie o rzecz, nad którą aktualnie pracowałam na komputerze, a on raczej nie wiedział w ogóle o tym. Wyglądało to bynajmniej dziwnie, ale nie osądzam go o nic - na 99% był to strzał i zbieg okoliczności. Co prawda, była to rzecz, którą mógł zgadnąć, nie było to aż tak trudne, ale wyglądało dziwnie. Zarzeka się, że zrobiłby coś takiego, zwłaszcza że nic do mnie nie ma, ale wolałabym być ostrożna - pojawia się więc moje pytanie - czy są jakieś programy, ustawienia w systemie, które mogłyby zapobiec ewentualnym włamaniom? Zaznaczam, iż ten znajomy nie jest jakiś wybitnym informatykiem, można wręcz powiedzieć że to jeszcze dziecko, więc jakikolwiek program blokujący takie działania byłby dobry. Jeżeli chodzi o komputer to system operacyjny to Windows 7, a moim programem antywirusowym jest Avast. Mam też zmienne IP. Jestem w tej dziedzinie raczej laikiem, wiem tyle, że nie należy podawać danych, wysyłać plików systemowych, haseł, ani odbierać dziwnych plików - ale to oczywiste i tego trzymam się od zawsze. Czy jest więc jakaś zapora, program, opcja, aby ubezpieczyć się troche pewniej? Proszę wybaczyć ewentualne braki w wiedzy na ten temat, ale tak jak wyżej napisałam - jestem laikiem, dodatkowo kobietą ;), więc dlatego proszę o pomoc.

Płeć niema znaczenia - chcesz Blue Pill? ;p

Jeśli system jest aktualny, używasz antywirusa, zapory sieciowej (nawet tej systemowej) i nie masz na komputerze w obecnym momencie żadnego syfu to jesteś bezpieczna przed domorosłymi hakerami.

Chociaż z definicji haker nie szkodzi:)

@down: osobiście mam dość niskie mniemanie o produktach PC Tools:)

Witaj

PC Tools Firewall Plus. Darmowa zapora sieciowa po polsku i prosta w obsłudze. Nie wymagająca ustawień ponieważ jest już ona gotowa do pracy zaras po zainstalowaniu.

Link —> http://www.dobreprogramy.pl/PC-Tools-Firewall-Plus,Program,Windows,12601.html

_ Pozdrawiam _

Zapora nawet najlepsza i AV nawet najlepsze, jeśli nie oferują pewnych opcji, nie chronią przed człowiekiem, który po prostu grzebie w naszym komputerze. Mało kto zwraca uwagę na ten aspekt, ale w są statystyki dotyczące głównie firm i korporacji, gdzie ten rodzaj zagrożenia-wycieku danych jest powszechny.

Avast AV i zapora PCToolsów to dobre programy, ale chronią głównie przed atakami/zagrożeniami z sieci… przed wścibskim użytkownikiem nie. Myślę, że przydałoby się Ci się coś do “ukrywania” lub szyfrowania własnych wrażliwych danych. Do szyfrowania danych bardzo dobrze sprawdza się TrueCrypt

http://www.dobreprogramy.pl/TrueCrypt,P … 12856.html

do ukrywania folderów z danymi np. Free Hide Folder 2.6

http://www.cleanersoft.com/hidefolder/f … folder.htm

lub Hide Folders

http://www.hidefolders.org/

Wszystkie 3 są darmowe.

imho, zgadł, albo dowiedział się od kogoś znajomego, chciał Ci zaimponować… :wink:

Przyszło mi na myśl w sumie najprostsze rozwiązanie…czy logujesz się do komputera automatycznie (bez wpisywania hasła) czy system tego hasła wymaga? Prawdopodobnie masz automatyczne logowanie, więc rada podstawowa…loguj się do systemu własnym unikalnym hasłem…nie żadne tam imiona Twoje, rodziny, piesków, kotków czy innych stworzeń domowych…żadne tam “iloveyou”, “123456” czy podobne…ma to być w miarę mocne i unikalne hasło złożone najlepiej z dużych i małych liter, znaków specjalnych (np. =_@#$%^&*) i dobrze jeśli ma w sumie z 8 znaków.

Jak to zrobić?..cytat z pomocy Windowsa

"Aby żądać od użytkowników naciśnięcia klawiszy CTRL+ALT+DELETE przed zalogowaniem

Poniższą procedurę może wykonać tylko użytkownik zalogowany jako administrator lub członek grupy Administratorzy na komputerze, który należy do domeny w sieci. W jej zakończeniu mogą przeszkodzić ustawione zasady sieci.

Otwórz aplet Konta użytkowników w Panelu sterowania.

Kliknij kartę Zaawansowane.

W obszarze Bezpieczne logowanie zaznacz pole wyboru Żądaj od użytkowników naciśnięcia klawiszy Ctrl+Alt+Delete.

Uwagi

Aby otworzyć aplet Konta użytkowników, kliknij przycisk Start, wskaż polecenie Ustawienia, kliknij polecenie Panel sterowania, a następnie kliknij dwukrotnie ikonę Konta użytkowników.

Naciśnięcie klawiszy CTRL+ALT+DELETE przed zalogowaniem gwarantuje, że pojawi się oryginalny monit logowania do sytemu Windows. Żądanie, by użytkownicy korzystali z klawiszy CTRL+ALT+DELETE zwiększa bezpieczeństwo i pomaga bronić się przed programami typu koń trojański."

Jeśli masz komputer i od niego musisz odejść na jakiś czas to wystarczy wtedy użyć klawiszy Win+L (klawisz z okienkami Windowsa plus klawisz litery “l”) i automatycznie blokujesz dostęp do komputera…żeby do niego wejść trzeba poprawnie wpisać hasło logowania do systemu. To najprostszy i wystarczająco czasem skuteczny sposób, jeśli hasło masz naprawdę “swoje”.

Jeśli nie ma fizycznie dostępu do komputera, wystarczy nawet zapora systemowa (ustawiona na “sieć publiczną” jeśli komputer jest połączony bezpośrednio z Internetem, nie za pomocą routera).

Jeśli może skorzystać z tego komputera, to żadne zabezpieczenia nie pomogą.

Przepraszam za ewentualne marudzenie, ale jest jeszcze jeden aspekt - od czasu rozpoczęcia z nim znajomości, zmieniłam komputer - ze stacjonarnego, na laptopa. Kiedy jeszcze miałam stacjonarny, zdarzyło mi się przyjąć od niego plik, ale było to dawno, i od tamtego czasu wiele razy skanowałam komputer Spybotem, ewentualne zagrożenia usuwałam, ale nie zauważyłam wtedy aby działo się coś dziwnego. Od czasu kiedy mam laptopa, praktycznie nie używam tamtego komputera, wchodzę tam tylko czasem, aby sprawdzić co się dzieje, uaktualnić program antywirusowy lub zrobić skan, czy wszystko jest okej. Komputer nadal ma dostęp do internetu, ale praktycznie cały czas stoi wyłączony, i również internet podłączam tylko wtedy, gdy chcę z niego skorzystać. Od kiedy mam laptopa, jestem pewna że żadnych plików od niego nie przyjmowałam.

A przed czym to hasło windowsowe ma zabezpieczyć?

Przy fizycznym dostępie do komputera opóźnia dostanie się do systemu o kilka sekund i na tym jego rola się kończy.

Wyłączony komputer i zaszyfrowany dysk… :stuck_out_tongue: