Zabezpieczenie danych

Cześć,

muszę wysłać laptopa do serwisu i chciałbym zabezpieczyć znajdujące się na nim dane.

Działam na Windows 7 (build 7100), mam dwie partycje ale wrażliwe dane znajdują się tylko na jednej z nich (dane ~60GB na partycji ~200GB).

Myślałem o szyfrowaniu, ale nigdy tego nie robiłem i przyznam, że nie bardzo się orientuję w metodach.

A może jest inny sposób na zabezpieczenie danych? Chodzi mi o blokadę dostępu, tak żeby nie było widać nawet nazw plików czy struktury katalogów, o dostępie do nich nie wspominając.

Cóż mogę w tej sprawie zrobić?

Z tego co ja kojarzę w serwisie nie będą sprawdzali ci co masz na dysku ponieważ maja co robić.

BitLocker może szyfrować partycję. Zaraz sprawdzę na Win7 jak to działa.

w starcie wpisz w wyszukiwaniu BitLocker

Musisz też mieć też urządzenie TPM na kompie.

Mimo wszystko chcę je ochronić.

Z tego co przeczytałem w necie wynika, że trzeba edytować jakiś plik skryptu bo BitLocker standardowo potrafi szyfrować tylko partycję systemową. Nie jestem w tym dobry więc wolałbym nie grzebać w skryptach…

Na Wikipedii znalazłem artykuł o TPM i wynika z niego, że to jakiś standard układu scalonego. Nie mam pojęcia czy w laptopie jest coś takiego :stuck_out_tongue:

Na dobrychprogramach znalazłem TrueCrypt - może to będzie dobre rozwiązanie?

Z tego co widzę po opisie tego programu to spełni Twoje wymagania.

Mam Win7 na VirtualPC więc sprwdzę co do tych partycji systemowych. Może on szyfrować dowolna partycję. Tylko co do dysku c jest wymagane TPM.

W win7 klikasz prawym i tam jest Turn on BitLocker.

Tak TPM to układ scalony :slight_smile: dzięki niemu dysk można odczytać tylko na kompie na którym został zaszyfrowany.

Kilka opisików (może się przydają):

:arrow: TrueCrypt 5 od podstaw - przewodnik po programie

:arrow: TrueCrypt - darmowe szyfrowanie danych na dysku twardym

Skorzystam z TrueCrypta - jest prosty w obsłudze.

Pod linkami z powyższego posta znajdują się cenne wskazówki, z których również skorzystałem i polecam także innym.

A odnośnie zaufania serwisantom, dziś znalazłem bardzo ciekawy materiał: http://pl.engadget.com/2009/07/23/uster … towi-film/