Zabezpieczenie dysku zewnętrznego hasłem, bez szyfrowania


(happypiotr) #1

Dzień dobry

Da się w Win10 zabezpieczyć dysk zewnętrzny podłączanym przez USB hasłem w sposób taki, aby po podłączeniu należałoby je podać, aby zobaczyć cokolwiek? Ale bez szyfrowania całego dysku.

Z góry dziękuje.


(Pablo_Wawa) #2

A zastanawiałeś się jak to technicznie miałoby być zrealizowane? Przecież takie “zwykłe” pytanie o hasło dałoby się jakoś obejść, jeśli nie miałoby ono żadnego wpływu na dane zawarte na chronionym dysku? Tak samo jak hasło do Windows (do konta) można bez problemu obejść i dostać się do danych użytkownika. Więc albo udawane, pozorne zabezpieczenie, albo porządne - a wtedy to tylko szyfrowanie.


(Domker) #3

Dyski podłączone przez SATA można jeszcze jakoś zabezpieczyć w BIOS hasłem bez ich szyfrowania.
Z zewnętrznymi już jest inaczej. Weź zrób sobie chociaż kontener na dane na dysku i najsłabsze szyfrowanie programem VeraCrypt. Jeżeli masz słaby sprzęt to nawet nie odczujesz, że zawartość jest szyfrowana.


(happypiotr) #4

Dziękuję za odpowiedź. Nie mam pojęcia jak to mogłoby wyglądać. A właśnie chodzi mi o takie proste zabezpieczenie, ktoś podłącza HDD, a tu krzyczy o hasło.
No, ale jak się tak nie da, to chyba użyję BitLocker, chyba najprościej…


(Pablo_Wawa) #5

Ale pamiętaj, że nie każdy system Windows ma wbudowaną obsługę BitLockera (to a propos podłączania takiego dysku do innego komputera) - mają ją systemy w wersji Pro, ale nie Home.


(happypiotr) #6

No właśnie :frowning:
dlatego zależy mi na takim prostym rozwiązaniu do każdego systemu, czy podłączeniu USB do smartfona czy tabletu, czy TV i innego routera… (w sumie nie wiem czy HDD po USB można podłączyć do smartfona i tabletu, (raczej brak energii?)
A przecież można byłoby to rozwiązać w prosty sposób.
Soft zapisany w kościach HDD.
Ale takich prostych rzeczy jeszcze nie ma, to szkoda, aby po podpięciu HDD do dowolnego urządzenia z dowolnym systemem trzeba było hasło wpisywać.


(pocolog) #7

Zrób na dysku jedną małą partycję na VeraCrypt w wersji portable i ew. instalkę, resztę dysku przeznacz na zaszyfrowaną partycję i po problemie.


(przybylas) #8

najlepszym rozwiązaniem będzie VeraCrypt, w pracy i w domu z niego kożystam


(happypiotr) #9

Dziękuję wszystkim i mam pytanie

Co lepiej (lub wygodniej) na dysku zewnętrznym - zrobić dwie partycje, jedną na VeraCrypt, a drugą na zaszyfrowaną partycję? Czy wrzucić VeraCrypt portable i utworzyć kontener na dane do zaszyfrowania?

I przy okazji, chciałbym zaszyfrować kilka folderów w laptopie. Ale one są synchronizowane z ownCloud. Da się to pogodzić?

I już ostatnie, szyfrowanie całej partycji w laptopie wpływa na żywotność SSD?

Dziękuje.


(happypiotr) #11

Dodam, że można utworzyć wolumen w VeraCrypt i go synchronizować z ownCloudem czy Dropboxem,.
Lecz po odłączeniu wolumenu i załączeniu ponownie, niestety automatycznej synchronizacji nie ma :frowning:
Trzeba ręcznie kliknąć aby zsynchronizował i dalej już idzie z automatu.