Zabezpieczenie komputera przed nieuprawnionym dostępem


(lukasz_n) #1

Dzień dobry,

Proszę o pomoc w zabezpieczeniu komputera przed nieuprawnionym dostępem. W firmie mam komputer na którym trzymane są tzw "dane wrażliwe". Chcę go dobrze zabezpieczyć. Zastanawiałem się nad tym i po lekturze kilku artykułów wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem by było zaszyfrowanie wszystkich partycji i skonfigurowanie tego tak by przed uruchomieniem systemu wyświetlał się monit o hasło, dodatkowo fajnym ułatwieniem by było gdyby to hasło dało się jakoś wgrać na pamięć wymienną by go nie wpisywać za każdym razem, tylko po prostu włożyć pendrive. Czytałem o oprogramowaniu TrueCrypt, czy nadaje się ono do takiego typu zabezpieczenia komputera? Jesli tak to serdecznie proszę o jakieś instrukcje, podpowiedzi jak wykonać coś takiego.

Za okazaną pomoc z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Łukasz


(ichito) #2

Szyfrowanie wszystkiego, co jest może być kłopotliwe...wg mnie łatwiejszym sposobem jest stosowanie kontenerów w TrueCrypt. W ten sposób codzienna praca nie jest kłopotliwa, bo przecież niekoniecznie używamy nasze wrażliwe dane każdego dnia. Tworzymy kontenery w sobie znanych miejscach, w ilości dla nas odpowiedniej, a potem w zależności od potrzeb podłączamy ten jeden z konkretnymi rzeczami, które nas interesują. Poradników odnośnie TC jest kilka np.

truecrypt-bezpieczenstwo-poufnych-danych-dla-poczatkujacych-t309862.html

http://pcarena.pl/oprogramowanie/show/t ... -dane.html

http://www.cdrinfo.pl/artykuly/truecrypt/

Odnośnie zaś blokowania dostępu do pulpitu i dalszych zasobów...skuteczny jest sposób prosty, ale wymaga silnego raczej hasła...wystarczy w tym celu wcisnąć na klawiaturze klawisze Win (ten z okienkami)+L...żeby odblokować trzeba wcisnąć kombinację Alt+Ctrl+Del i wpisać hasło. Oczywiście, że są specjalne programy do blokowania dostępu choćby od niedawna goszczący na DP Eusing Maze Lock

http://www.dobreprogramy.pl/Eusing-Maze ... 37715.html

Jeśli masz ochotę poćwiczyć programy do nadzoru plików, dysków, itp. przejrzyj tę listę, rozdz. 22.10-22.12

http://www.techsupportalert.com/content ... ?page=0,21