Zabezpieczenie komputera przed osobami

Znajomy poprosił mnie, abym zabezpieczył mu komputer w jego małej firmie. Chodzi o to, że z komputera korzysta księgowa i robi przelewy, różne ważne informacje tam też ma. Są też inne osoby które korzystają z internetu w celu znalezienia czegoś w internecie, poczytania informacji, posłuchania muzy itp. I chciałby aby mu zabezpieczyć komputer. Macie pomysł jak zabezpieczyć taki komputer? Dodam, że wszyscy mają mieć dostęp do internetu, z tego co się orientuje jest tam Neostrada.

Jeżeli chodzi o virusy to:

Darmowe:

Avast + ZoneAlarm + Ad-aware + Firefox/Opera

Płatne:

Kaspersky Internet Security 2009

Nic prostszego.

Trzeba tylko pozakładać poszczególnym użytkownikom oddzielne konta. Powinny to być konta z ograniczeniami, każde powinno mieć swoje hasło i być uznane za “prywatne” (pyta przy zakładaniu hasła). Wtedy użytkownicy nie będą mieć dostępu do danych innych użytkowników, tylko do swojego folderu i “Dokumenty udostępnione” - to tam mogą zostawiać pliki dostępne dla innych (oczywiście tylko przy systemie plików NTFS, bo FAT nie obsługuje uprawnień).

Można też dobrać prawa dostępu do każdego pliku z osobna (w XP Pro jest w zakładce “Właściwości”, w XP Home tylko w trybie awaryjnym). XP Pro ma też możliwość zaszyfrowania konkretnych plików i folderów, po zalogowaniu się jest do nich bezproblemowy dostęp, z innych kont to niemożliwe.

Nie wiem jak to jest pod Windowsem, ale może też być opcja grup użytkowników - każdego nowego użytkownika przydziela się do konkretnej grupy mającej wymagane uprawnienia.

Oczywiście powinien też być zakaz instalacji czegokolwiek przez użytkowników i może lepiej używać innej przeglądarki niż Internet Explorer, chociaż ostatnio wersja 8 jest już w miarę bezpieczna.

Jeśli komputer ma być do pracy, to nie powinno się go używać również do rozrywki. A w szczególności do łażenia sobie po internecie, grania i instalacji niepotrzebnych programów - można łatwo przez przypadek uszkodzić system operacyjny, więc jeśli na komputerze są ważne dane lub nie może być przez kilka godzin wyłączony z użytku, to będzie problem.

Mam nadzieję, że robione są także kopie zapasowe.

Jeśli chodzi o użytkowników to ta demonstracja mi wystarczy?

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ofessional