Zabezpieczenie & optymalizacja win XP

Witam, mam 2 pytania :

  1. Czy istnieje jakiś program do zabezpieczenia niektórych elementów windows xp przed użytkownikami bez admina?

Tzn. chodzi mi o to, że mogę zablokować dostęp do cmd, panelu sterowania i mogę np. decydować które programy mogą być włączane . Chodzi mi o to, aby użytkownik nie mógł włączyć żadnego programu wykraczającego poza windows bez mojego potwierdzenia .

2.Da się jakoś zmniejszyć pożeranie zasobów systemowych ? Chodzi o to, że kupuję vps i on będzie dla kilku osób i chcę aby nie była zamulony .

  1. nie instalować programów które są niepotrzebnie system sam dobiera ile chce ramu więc tu nie ma co kombinować bo przez obcinanie może gorzej chodzić albo nawet wywalać błędy i nie działać

a co do pierwszego to wystarczy konto ograniczone

W XP Pro jest narzędzie gpedit.msc, które może cię zainteresować. Tu masz opis jak ono działa:

http://www.dobreprogramy.pl/Uprawnienia … 11284.html

Dodatkowo do XP jest fajne narzędzie o nazwie Windows SteadyState, którego nie ma już dla nowszych wersji Windowsa (nad czym trochę ubolewam). Link do narzędzia:

http://www.centrumxp.pl/Microsoft/1321, … State.aspx

Da się. Zastanowić się 3 razy jakie programy są KONIECZNE do pracy i tylko takie instalować. Dodatkowo nie należy podczas instalacji bezmyślnie klikać w przycisk “Dalej”, ale czytać co się instaluje. Często do instalatorów dodawane są śmieci np. w postaci toolbarów oraz funkcje, których w przyszłości po prostu nigdy nie będzie się używać.

Można spróbować powyłączać niewykorzystywane usługi, ale nie ma gwarancji, że dana usługa nie będzie w przyszłości wymagana do prawidłowego funkcjonowania jakiejś aplikacji, tak więc jeśli nie orientujesz się z usługach systemowych nie ruszaj ich.

Zainstalowałem http://www.centrumxp.pl/Microsoft/1321, … State.aspx i teraz zalogować się nie mogę .

Tylko zainstalowałeś, czy może też coś już tam konfigurowałeś? To, że są takie programy nie oznacza, że każdy użytkownik komputera będzie umiał je skonfigurować.

Zainstalowałem i postanowiłem, że skonfiguruje później ale później już nie działało . Dodam, że logowanie nie działa na wszystkich kontach .

PS Można się jakoś podłączyć do windows xp ? Tzn. łączyłem się normalnie przez pulpit zdalny a teraz tak nie działa . Więc może da się jakoś inaczej zalogować .

Nie wiem co zrobiłeś. Nauczka na przyszłość. Zawsze jak robisz coś z systemem po raz pierwszy - zrób wcześniej kopię zapasową partycji systemowej.

Ginter007, a próbowałeś z menu systemu (klawisz f8) wybrać ostatnia dobra znana konfiguracja? Wiele razy mi to pomogło przy problemach z systemem.