Zabezpieczenie routera ASMAX 1004g

Witam, mam dość prostą sieć na ruterze Netii Asmax AR 1004g.

kablem: PC i dekoder (IPLA)

wifi: Netbook

Mam kilka pytań, mianowicie:

  1. Widziałem, że WIFI mam zabezpieczone przez WPA. Czy mogę śmiało zmienić na WPA2-PSK?

  2. Czy warto ograniczyć moc nadawania WIFI np do 60% ?

  3. Zmieniłem nazwę SSID. A czy warto ukryć SSID dla otoczenia?

  4. Aby widzieć pliki z komputera stacjonarnego na lapku muszę podać hasło, którego na stacjonarnym nie posiadam. Czy konieczne jest ustalenie hasła, albo przynajmniej zasadne (dla bezpieczeństwa).

1.Jeśli twoja karta to obsługuje, to oczywiście.

2.To zależy tylko od tego, gdzie będziesz korzystał z routera i czy tam jest zasięg.

3.Możesz, jeśli chcesz się dodatkowo zabezpieczyć, aczkolwiek nie jest to obowiązkowe.

4.A próbowałeś zostawiać puste hasło i dać ok?

  1. Juz to ustawiłem i laptop sobie z tym poradził :slight_smile:

  2. Przetestuję w mieszkaniu i zmniejszę do potrzebnej wartości.

  3. To z tym raczej odpuszczę.

  4. Tu poradziłem sobie inaczej. Utworzyłem grupę domową na hasło. Wprowadziłem je na lapku i widzę pliki :slight_smile:

Jak najbardziej i koniecznie z algorytmem szyfrowania AES.

Jeśli masz zasięg w otoczeniu, w którym korzystasz z sieci, to warto. Ja np. mieszkam w bloku, wiec daleko od routera nie jest, więc ograniczam zasięg. Jak potrzebuję mieć zasięg przed blokiem, zwiększam go i tyle.

Nie ma takiej potrzeby, router i tak rozsyła pakiety beacon, więc pierwszy lepszy sniffer i tak będzie widział tę sieć. Ukrywanie SSID to żadne zabezpieczenie.

Możesz jeszcze zainteresować się tym tematem http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Doda … 29501.html

Typ zabezpieczenia już zmieniłem na WPA2-PSK, A czy warto zmienić również hasło? To z naklejki na routerze nie jest najgorsze (13 znaków z cyfr i liter).

Co do mocy nadawania (transmit power) to zmniejszyłem już do 20% - mam małe mieszkanie i net dociera wszędzie, jedynie gdzieniegdzie jest kreseczka mniej, co w niczym nie przeszkadza. Poza mieszkaniem nie łącze się.

A to ukrycie SSID sobie daruję. Rozumiem, że nazwa (SSID) może być dowolna, ale niekojarząca się z dostawcą i producentem routera.

Zawsze lepiej zmienić. Hasła powinno się ogólnie zmieniać co jakiś czas.

Może być dowolna.

Ok, fajnie, teraz mogę być spokojny o swoje WIFI. Mam nadzieję, że inny też skorzystają na zamieszczonych tu poradach :slight_smile: