Zablokowany dysk twardy

Cześć, tydzień temu instalowałem koleżance Windowsa 8(64 bit) i po kilku dniach, po restarcie komputera nagle włączyło się Narzędzie naprawy systemu Windows, a potem, po jakiejkolwiek akcji (czy też próbie instalacji systemu) wyskakiwał komunikat że “Dysk jest zablokowany bla bla bla”. Kilka osób powiedziało że padł dysk, więc koleżanka znalazła jakiś dysk zewnętrzny, wypatroszyła :stuck_out_tongue: i wsadziła do lapka. Zainstalowała 8kę, dzisiaj jest czwarty dzień, i nagle, po restarcie w celu zainstalowania aktualizacji - to samo. Z czym może być to związane? Czy faktycznie dyski są uwalone? Może jakieś złe ustawienia biosu? Co zrobić żeby dosyć szybko uzyskać dostęp do komputera? Dodam że laptop to Samsung R530 i z Windowsem 7 nie było żadnych problemów. Dodam że u mnie na lapku z tej samej kopii Windowsa wszystko śmiga jak należy.

Witam, tak się akurat składa że dzisiaj rano wystąpił u mnie ten sam problem więc nie chcąc zakładać nowego tematu podpinam się pod ten. Problem wydaje się być ten sam, zainstalowałem wczoraj system windows 8 (na nowym komputerze stacjonarnym) na dysku SSD 30GB. Przez cały dzień nie było problemów, a dzisiaj rano po odpaleniu komputera rano po pół godziny pojawił się jakiś komunikat o problemie systemu windows, po resecie wyświetlało komunikat o tym że nie można odnaleść pliku “ntdr”, a przy próbie naprawy systemu wywala komunikat że “dysk został zablokowany”. Dodam jeszcze że nie bawiłem się żadnymi programami do zakładania haseł na dysk twardy ani niczym podobnym. Narazie nie próbowałem żadnego formatowania ani traktowania dysku programami do usuwania haseł. Na danych mi nie zależy w każdym razie, jakieś pomysły co z tym zrobić.

PS. Aha, dysk jest z drugiej ręki ale wedle zapewnień sprzedjącego nie było wcześniej żadnych problemów z nim i umnie też dziłał do póki nie wystąpił problem z tym zablokowaniem

“The River” - Moim zdaniem, należy ponownie zainstalować system na dysku SSD, jednak po fizycznym odłączeniu (oba przewody!) innego (innych) twardych dysków HDD oraz oczywiście, wszelkich innych urządzeń magazynujących na USB. Dopiero po zainstalowaniu systemu na SSD podłączyłbym pozostałe(y) dyski HDD i USB.

Jak narazie mam tylko jeden dysk, ten SSD 30GB a drugiego Samsunga 300GB na usb używam jakiego przenośnego między stacnjonarką a netbookiem. Napędu DVD też nie mam bo dopiero kompletuje sprzęt ale system instalowałem z pendriva i sprawa wygląda tak że po wystąpieniu tego problemu, miałem jeszcze pliki na pendrivie więc spróbowałem dać naprawę systemu ale nie powiodło się ze względu na komunikat że dysk jeste zablokowany, a teraz bo zbootowaniu z pendriva odpala się tylko jakiś ekran z komunikatem że tam jest problem, nie pamiętam dokładnie już co tam pisało a nie ma mnie teraz w domu ale generalnie chodzi o to że nie włącza się ekran instalacyjny, wieć nie dam rady z powrotem zainstalować “ósemki” ale spróbuję może “siódemka” i jeszcze spróbuję z tym odłączaniem dysku.

Wosso - czy instalowałeś Windows 8 na dysku SSD?

The River, Czy problem dotyczy tego samego modelu laptopa co posiada uzytkownik wosso? Samsung R530.

Ten laptop wg fabrycznej specyfikacji technicznej nie posiada fabrycznie wbudowanego napędu SSD.

Może testdisk pomoże?

Więcej tu dostep-dysku-zablokowany-t273025.html,

post o testdisku na samym dole strony

Ja stawiałem Windowsa 8 na SSD ale w stacjonarnym komputerze. Ale co ważniejsze, wróciłem przed chwilą do domu i odpaliłem komputer i ku mojemu zdziwieniu pojawił się ekran logowania, takie gały mi wyszły :o Nie wiem co jest grane ale system teraz wstał bez problemu. Kompletnie nic nie robiłem z nim , nic nie podłączałem. Wcześniej nawet w biosie dysk nie był wyświetlany. Nie wiem wosso co ci poradzić, zobaczymy jak długo mi to będzie działać. Spróbuję może zrobić update’a póki system jeszcze działa bo ewidentnie to nie jest wina mojego czy twojego dysku a windowsa.

W anlojęzycznych forach są podobne posty typu Window 8 - dysk ssd zablokowany.

Czyli wina tkwi w biosie. Tryb AHCI w biosie jest wyłączony? Dla ssd powinien być włączony.

Nie, nie mam dysku SSD. Potem coś pobrobuje w biosioe poszperac, ew jakies testy dysku.

edit: kolezanka zrobila dzisiaj naprawe systemu( ktora trwala z 1,5h) i co? Nagle komputer zaczal dzialac. O co chodzi? A wiec i ja, i The River mamy rozwiazany problem, tylko pytanie co sie stalo, ze dysk byl rzekomo zablokowany. Jakies rady co zrobic, zeby w przyszlosci sie to nie powtarzalo?

Hmm, tylko w moim przypadku w BIOSie w zakładce “Integrated Peripherals” mam tylko opcję “On-Chip ATA Devices” a powinna być opcja “On-chip SATA Devices” bo na płycie (MSI 760GM-P21) mam tylko złącza SATA. Co jest grane. A jak zmieniłem ( w tym “On-Chip ATA Devices” ) tryb z IDE na AHCI to przy starcie system zatrzymuje się na okienku z błędem. Ponowne ustawienie IDE pozwoliło na włączenie systemu.

Więc wygląda na to że problem nie jest w dysku, a przynajmniej nie jego rodzaju.