Zablokowany/odblokowany bootloader - prośba o wyjaśnienie różnicy

Jak w temacie. Jestem w temacie systemów mobilnych laikiem, a mam dylemat. Mianowicie, nie mam możliwości odblokowania bootloadera w swojej Xperii SP. Chciałbym zmienić soft i zastanawiam się więc, czy zainstalować jakiś ROM przeznaczony na zablokowany bootloader, czy lepiej wybrać stockowy soft Android 4.3 i ewentualnie usprawniać działanie telefonu modami. Nie wiem jednak jak jest różnica między zablokownym a odblokowanych bootloaderem i co z niej dla mnie wynika w kwestii zmiany softu.

Odblokowany bootloader pozwala na zmianę kernela (jądra systemu), a to jest wymagane przez wiele customów, ot chociażby przez Cyanogenmod. Na zablokowanym bootloaderze można również wgrywać customy, ale w większości są to systemy oparte o stocka. Po prostu masz mniejszy wybór jeśli chodzi o romy.

Na pewno nie możesz odblokować bootloadera? Telefon z Orange?

Zgadłeś, Orange.

W sumie, to na Xperii SP nawet z zablokowanym bootloaderem jest dużo możliwości. Jest nawet Cyanogenmod (w tym najnowszy, czyli CM 12 bazujący na Androidzie 5.x), więc jest całkiem nieźle. Tutaj maszlistę romów na zablokowany bootloader (w tym i CM). Pewnie jest ich o wiele więcej, zawsze możesz poszukać na XDA. Ważne jest to, aby było zaznaczone, że rom jest dla telefonów z zablokowanym bootloaderem. Ponadto wykonuj wszystko zgodnie z instrukcją.

Wracając do Twojego pytania: zawsze możesz się pobawić custom romami (w tym opartymi o stocka) i wrócić do stocka, jeżeli coś Ci nie przypasuje. Możesz też zobaczyć jak będzie działać chociażby Cyanogenmod.