Zachowanie świeżości systemu

Witam!

Ostatnio miałem wielki problem z komputerem, strasznie mulił przy otwieraniu, kasowaniu plików nie dało się też grać w gry. Nie pomagały programy do oczyszczania kompa.

Zrobiłem formata mam zainstalowanie kilka programów, komp chodzi świetnie i tu moje pytanie:

Jak zachować świeżość systemu? Chodzi mi o to jak nie dopuścić do zasyfienia rejestru, dysku?

Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Witam!No cóż,chyba jedyne wyjście to programy z cyklu Norton Ghost,lub Drive Image,lub inne robiące obraz partycji.Programy do czyszczenia rejestru,mogą co najwyżej opóźnić to co nie uniknione :wink: REINSTALACJA.No,pozostaje jeszcze kopia rejestru.Jak ktoś zna lepszy sposób to ja też poczytam :smiley: Pozdrawiam PS O instalacji najpotrzebniejszego tylko oprogramowania się nie rozpisuję,bo to oczywiste…

Po pierwsze nie dopuścić do zawirusowania kompa- czyli program antywirusowy- http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=30 + programy typu spywarw,adware- http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=82 .

Po drugie optymalizacja systemu- http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 580#545572

No i na wszelki wypadek jak napisał kmnet backup partycji systemowej- http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 001#685001

Złączono Posta : 06.09.2006 (Sro) 23:07

Zapomniałem o firewollu-albo systemowy, a jeszcze lepiej coś stąd- http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=84

Witam

Polecam Ci taką metodę:

Oczyszczenie komputeraz ze Spyware programami Spybot Search & Destroy + Ad-aware personal - to powinno wystarczyć do Spy.Później przeskanować programem antywirusowym np Kaspersky , Nod32 jest też dobry, ale jest problem z usuwaniem wirusów jak znajdzie jakieś.Następnie oczyszczasz rejestr programami Registry Mechanic i do tego Tune Up Utilities albo Registry Healer.Na samym końcu uruchamiasz Perfect Disk 7.0 i defragmentujesz wszystkie partycje.To powinno przyśpieszyć działanie komputera.Pozdro

A o czym ja pisałem wyżej? Przeczytaj moje linki i nie powtarzaj tego samego.

Dzięki za te sugestie!

  1. Mój komputer chroni KPF i sądze że to jest wystarczające. Na codzień siedze na koncie użytkownika więc wirusy raczej nie zagrażają. Spybot to dobre narzędzie tak samo jak HijackThis używałem tego regularnie. Nie sądzicie czasem że wystarczy KPF + konto z ograniczeniami + FF + pliki od kolegów itd. + skaner online (1 na miech albo czesciej, rzedziej)??

2.Po co narazie optymalizacja skoro Windows chodzi wyśmienicie?

  1. Kopia to dobry pomysł! Tylko tak, bo ja nie bardzo rozumiem na jakiej zasadzie to działa? Robie kopie w dniu X za Y dni komp zaczyna mulić, wsadzam plytke z kopią odpalam i kompa mi przywraca do tego stanu z dnia X?? (tzn. pliki i rejestr?)

  2. Co ile powinno się wykonywać gruntownego formata? Czy to prawda, że format skraca życie dysku? Jeśli tak to w jakim stopniu?

Ad1 Konto z ograniczeniami to nie jest ochrona przed wirusami. Skąd masz internet? Jeżeli neo to jesteś bezpośrednio wystawiony na ataki i jakiś antywir by się przydał. Jeżeli sieć osiedlowa to masz nad soba router i zabezpieczenia admina sieci . Wtedy bezpieczniej ale nigdy nie ma 100% gwarancji.

Ad2 Optymalizacje wykonujesz od razu po instalacji.wiele ustawień domyślnych jest złe. Po instalacji systemu także instalujesz różne programy, dobrze jest po tym poczyścić i zdefragmentowac rejestr. Oczywiście inna jest optymalizacja dla świeżego systemu, a inna dla starszego(jakiś czas uzywanego).

Ad3 dokładnie tak jak napisałeś. Wszystkie ustawienia, programy. Tylko pliki osobiste z dysku systemowego należy skopiować(tzn.te zapisane od momentu wykonania kopi do jej przywrócenia).

Ad4 Jak masz backup dysku systemowego to tylko w razie potrzeby przywracasz kopię i już. Jak nie masz kopi robisz formata np. po złapaniu wira i przegraniu z nim walki, ewentualnie komp muli żadna optymalizacja nie pomaga. Ewentualnie awaria i nie można nic zrobić. Jak komp chodzi dobrze nie potrzebny format nawet po kilku latach.

p.s nie słyszałem żeby format skracał życie dysku. Juz prędzej twarde restarty.

Uzupełniając wypowiedź dareks8 : najlepiej wykonać obraz partycji systemowej i zapisać go na innej partycji. Wtedy zaoszczędzisz na płytkach. Płyta niewiele kosztuje, ale gdy często wykonujesz taki obraz, gromadzi się cała płytoteka. Obraz wykonaj nie tylko świeżo po formacie. Radziłbym wykonywanie obrazu co dwa tygodnie, gdy komp działa jeszcze w miarę poprawnie. Jeżeli zawuażysz znaczny spadek wydajności, łatwo będzie przywrócić ustawienia bez formatu. Zaś jeśli chodzi o program, zdecydowanie polecam Acronis True Image - jest banalnie prosty w obsłudze, jednocześnie oferując duże możliwości. Jest po polsku; niestety płatny.

potwierdzam, przywracałem nim system dwa razy, zero problemów. Tylko taka rada: przy instalacji programu zapyta sie czy chcesz wykonać dysk startowy więc wykonaj(można też póżniej już po instalacji) Na tym dysku jest program acronis i jest to płyta bootowalna. Chcąc zrobić backup systemu uruchom kompa z tej płyty bo z poziomu windy nie zawsze się udaje. Mając taką płytę przywrócimy system nawet w wypadku awari OS-a.

Złączono Posta : 07.09.2006 (Czw) 20:02

zdecydowanie. Można też wykonywać kopie przyrostowe.

Takiej odpowiedzi oczekiwałem! Dziękuje wam za pomoc!