Zachowanie wymiaru obiektu przy obracaniu w Corelu

(Monczkin) #1

Witam.

Mam np. trójkąt o zadanych wymiarach

image_id: 2941

Chce go obrócić (żeby dostosować do linii).

image_id: 2942

Niestety, wymiar się zmienia. Powiem szczerze, że do tej pory nie zwracałem na to uwagi, aż do dziś. Muszę narysować skomplikowany rysunek, gdzie elementy muszą mieć konkretny wymiar i dostosowany do granicy poligonu. Nie uśmiecha mi się, przy każdym obrocie, ręcznie korygować wymiar. Ma ktoś jakiś sposób za "zablokowanie" zmiany rozmiaru przy transformacjach (obracanie)?

(Tasioxyz) #2

Cześć, do takich rzeczy poleciłbym darmowy odpowiednik AutoCad'a A9CAD lub też inny, miałem kiedyś podobne problemy przy tworzeniu szablonu www. Takie programy mają zazwyczaj wbudowaną opcję zapisu do pliku corela, photoshopa, gimpa itp. z możliwością dalszej edycji.

(Phobos64) #3

Monczkin , no i to jest właśnie cały Corel :slight_smile: Mógłbyś wykonać rysunek w demonstracyjnej wersji Illustratora, tam nie ma prawa coś się skalować czy koło nie być kołem :slight_smile:

Jedyna rada to po zdefiniowaniu wielokątu zamienić go zaraz na krzywe, wtedy się nie skaluje.

(Monczkin) #4

laprezence , nie ma takiej opcji. (odnośnie użycia innego programu, bez względu na to czy komercyjny czy nie).

Phenom ,

Nie ma takiej opcji.

Nic z tego. Rozmiar się też zmienia. Próbowałem tego. Rysowałem zarówno ręcznie jak i z automatu, zamieniałem na krzywe. Tobie się udało?

(Phobos64) #5

Ja zrobiłem sobie wielokąt skopiowałem a potem ten drugi obróciłem i wyrównałem oba, po zmianie na krzywe były identyczne, wcześniej rzeźnia. Którą masz wersję Corela?

(Monczkin) #6

13., na 9 to samo, 12 brak, a 11 nawet nie wiem czy jeszcze jest na komputerze :slight_smile:

Możesz napisać krok po kroku operację? Ważne jest to, że musi być obrót figury i po obrocie wymiar/proporcja musi być taki sam, jak początkowy. Musi, ponieważ instrukcja, którą mam dokładne określa parametry oznaczeń jakie się znajdą na opracowaniu.

Być może po drodze robię jakiś czeski błąd? Bo z tego co czytam, robimy to samo.

(Phobos64) #7

Zwyczajnie przed obracaniem zamieniam na krzywe i działa. hmm

(GediMaster) #8

Ej! Nie bardzo rozumiem. Jak się rozmiar zmienia? Przecież się nie zmienia :). Boki są wciąż te same, tylko zauważ, że zaznaczenie zawsze jest czworokątem i to co masz pokazane na pasku narzędziowym, to szerokość i wysokość tego zaznaczenia. Zaznaczenie przecież nie obraca się wraz z obracanym obiektem :). Traktuj te zaznaczenie jak czworokąt opisany na trójkącie, czworokąt, który zawsze ma boki równoległe i prostopadłe do obszaru roboczego, więc kiedy obracasz trójkąt, to czworokąt opisany zmienia swoje rozmiary proporcjonalnie do kąta obrotu trójkąta. W czym problem?

(Monczkin) #9

](*,)

Ja chyba muszę zmienić pracę albo wziąć bardzo długi urlop.... to jest efekt zaczątków paniki, przy zbliżającym się terminie oddawania projektów, chociaż byłem święcie przekonany, że wszystko jest w porządku. Oddałem część projektu i dostałem informację, że wymiary się nie zgadzają. Zbaraniałem i zrobiłem to samo co osoba, która to otrzymała - bezmyślnie zaznaczyłem obiekt. Zamiast to sobie wydrukować i pomierzyć... GediMaster , dzięki serdeczne za łopatologiczne naprowadzenie. Jednak człowiek po kilkunastu godzinach pracy popełnia głupie błędy. Eh...

(Phobos64) #10

Monczkin , przykład wielokąta obróconego o 60 stopni w Corelu

0o6z7szxz0mi_t.jpg

Jak widać wymiary cokolwiek się nie zgadzają :slight_smile:

(GediMaster) #11

Ja tego nie potwierdzam. Właśnie zrobiłem test na Corel X3 i jest wszystko w jak najlepszym porządku :). Może niechcący sam przeskalowałeś ;]?

(Phobos64) #12

Właśnie nie, zrobiłem kopię i w polu na górze obróciłem o 60 stopni, potem wycentrowałem, nie obracałem obiektu myszką.

(GediMaster) #13

No to dziwne i jakieś bez sensu ;]. U mnie nic takiego nie występuje. Ani poprzez kopiowanie za pomocą CTRL+C/V, ani kopiowanie myszą nie zniekształca. Może Twój Corel wymaga reinstalacji :stuck_out_tongue_winking_eye:?

(Phobos64) #14

Niestety. To samo jest w starszych wersjach. W jeszcze starszych takie rzeczy dzieją się nawet z kołem :slight_smile:

(GediMaster) #15

E tam. Używałem Corela od v.8 i jakoś nie zauważyłem takich "jajców", a z kołem tym bardziej :D. Kombinuję właśnie z tym teraz i za nic nie mogę stwierdzić występowania tego błędu ;/. Nie wiem o co chodzi ;].

(Phobos64) #16

Ostatnio koło sprawdzałem na v12. Jak masz dostęp do tej wersji to narysuj sobie koło, zamień na krzywe, skopiuj, obróć o 90 stopni i zobacz krawędzie :wink: A o skalowaniu podczas eksportu różnych formatów poczynając od tiff czy eps (głównie w v11) oraz różnicom w tym samym pliku w formacie plt pisałem nie raz :wink: