Zacięcie gry, piknięcie oraz wpisy o niepowodzeniu inspekcji w podglądzie zdarzeń

Cześć, grałem sobie w Valoranta i przy zakończeniu gry się zacięła oraz usłyszałem piknięcie.
Sprawdziłem później czy coś może pojawiło się w Podglądzie zdarzeń i jest tam sporo wpisów o Niepowodzeniu inspekcji. W załącznikach przesyłam kilka przykładowych. Czy wiecie może co może być przyczyną? Coś z dyskiem?
Edit: Zrobiłem sfc scannow oraz sprawdziłem dysk narzędziem (w mój komputer i prawy przycisk myszy ma dysk). Dysk D (na którym jest większość plików się sprawdził, natomiast przy sprawdzaniu C napisane było, że jakiś błąd i należy przywrocic system by to ominąć)


Powinienem zrobić to przywracanie?

I co? Zawsze jest jakis komunikat.
Przy chkdsk również
To co pokazujesz to problem z naruszoną integralnościa plików systemowych.
Przywracanie systemu mozesz zrobić ale jeśli jest problem z partycją na C:
W dzienniku zdarzeń w Dzienniki systemu Windows > Aplikacja powinien być z prawej strony oznaczony jako chkdsk wiersz z opisem skanowania dysku. Wstaw go.

U mnie sie menu kontekstowe wtedy wyświetla ale zakładam ze piszesz o skanowaniu dysku.

@anon44497448 Proszę

Scannow nie wykryl niczego.
Co do chkdsk to zrobiłem tak, że w “Mój komputer” kliknąłem ppm -> właściwości -> narzędzia i sprawdź dysk. Zaznaczyłem obie opcje jakie tam byly i się sprawdzało. Jako, że proces trwal bardzo długo to nie obserwowałem ciągle tego co się dzieje i zakończyło się gdy nie widziałem. Był komunikat, że pomyślnie sprawdzono pliki. To co teraz opisałem dotyczy dysku D. W przypadku dysku C sprawdzenie odbyło się przy włączaniu komputera (nie mogłem zrobić od razu) i pojawił się komunikat mówiący o tym, że narzedzie nie mogło uzyskać dostępu do dysku przez jakas aktualizacje czy wersje i polecilo by przywrocic komputer do stanu przed aktualizacja.

W przywracaniu systemu nie mam jednak żadnej pozycji która by temu odpowiadała. Spróbowałem z tą która była ale nie dość, że nie zadziałało to jeszcze sprawiło, że Discord przestał działać i gdy chcialem otworzyc podglad zdarzen to wyswietlil sie jakis blad więc cofnąłem przywracanie i teraz wszystko działa.

Nie wiem czy to wygląda na jakiś problem z bezpieczeństwem/infekcją komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też bardziej błąd dysku/systemu? Skanery nic nie wykrywają a zrobiłem skan trzema różnymi.

Jeśli chodzi o chkdsk to jest wpis z dysku D

Nazwa dziennika:Application
Źródło: Chkdsk
Data: 2021-04-22 04:23:10
Identyfikator zdarzenia:26214
Kategoria zadania:Brak
Poziom: Informacje
Słowa kluczowe:Klasyczny
Użytkownik: Nie dotyczy
Komputer: Admin01
Opis:
Program Chkdsk został uruchomiony w trybie do odczytu/zapisu.

Sprawdzanie systemu plików na D:
Etykieta woluminu: DANE.

CHKDSK sprawdza pliki (poziom 1 z 5)
Przetworzone rekordy plików: 296192.

Ukończono sprawdzanie plików.
Przetworzone rekordy dużych plików: 674.

Przetworzone rekordy uszkodzonych plików: 0.

Przetworzone rekordy atrybutów rozszerzonych: 0.

Przetworzone rekordy ponownej analizy: 0.

CHKDSK sprawdza indeksy (poziom 2 z 5)
Przetworzone wpisy indeksu: 325256.

Ukończono weryfikację indeksów.

CHKDSK sprawdza deskryptory zabezpieczeń (poziom 3 z 5)
Przetworzone deskryptory zabezpieczeń/identyfikatory plików: 296192.

Oczyszczanie 70 nieużywanych wpisów w indeksie $SII pliku 0x9.
Oczyszczanie 70 nieużywanych wpisów w indeksie $SDH pliku 0x9.
Porządkowanie 70 nieużywanych deskryptorów zabezpieczeń.
Ukończono sprawdzanie deskryptorów zabezpieczeń.
Przetworzone pliki danych: 14533.

Trwa sprawdzanie dziennika Usn…
Przetworzone bajty numerów USN: 926140272.

Zakończono sprawdzanie poprawności dziennika Usn.
CHKDSK sprawdza dane pliku (poziom 4 z 5)
Przetworzone pliki: 296176.

Zakończono sprawdzanie danych pliku.
CHKDSK sprawdza wolne miejsce (etap 5 z 5)
Przetworzone wolne klastry: 7815489.

Zakończono sprawdzanie wolnego miejsca na dysku.
System Windows sprawdził system plików i nie znalazł żadnych problemów.

766935068 KB całkowitego miejsca na dysku.
734309700 KB w 163058 plikach.
72880 KB w 14534 indeksach.
1290528 KB używanych przez system.
65536 KB zajętych przez plik dziennika.
31261960 KB dostępnych na dysku.

  4096 bajtów w każdej jednostce alokacji.

191733767 ogółem jednostek alokacji na dysku.
7815490 jednostek alokacji dostępnych na dysku.

Kod XML zdarzenia:



26214
4
0
0x80000000000000

91472
Application
Admin01



Sprawdzanie systemu plików na D:
Etykieta woluminu: DANE.

CHKDSK sprawdza pliki (poziom 1 z 5)
Przetworzone rekordy plików: 296192.

Ukończono sprawdzanie plików.
Przetworzone rekordy dużych plików: 674.

Przetworzone rekordy uszkodzonych plików: 0.

Przetworzone rekordy atrybutów rozszerzonych: 0.

Przetworzone rekordy ponownej analizy: 0.

CHKDSK sprawdza indeksy (poziom 2 z 5)
Przetworzone wpisy indeksu: 325256.

Ukończono weryfikację indeksów.

CHKDSK sprawdza deskryptory zabezpieczeń (poziom 3 z 5)
Przetworzone deskryptory zabezpieczeń/identyfikatory plików: 296192.

Oczyszczanie 70 nieużywanych wpisów w indeksie $SII pliku 0x9.
Oczyszczanie 70 nieużywanych wpisów w indeksie $SDH pliku 0x9.
Porządkowanie 70 nieużywanych deskryptorów zabezpieczeń.
Ukończono sprawdzanie deskryptorów zabezpieczeń.
Przetworzone pliki danych: 14533.

Trwa sprawdzanie dziennika Usn…
Przetworzone bajty numerów USN: 926140272.

Zakończono sprawdzanie poprawności dziennika Usn.
CHKDSK sprawdza dane pliku (poziom 4 z 5)
Przetworzone pliki: 296176.

Zakończono sprawdzanie danych pliku.
CHKDSK sprawdza wolne miejsce (etap 5 z 5)
Przetworzone wolne klastry: 7815489.

Zakończono sprawdzanie wolnego miejsca na dysku.
System Windows sprawdził system plików i nie znalazł żadnych problemów.

766935068 KB całkowitego miejsca na dysku.
734309700 KB w 163058 plikach.
72880 KB w 14534 indeksach.
1290528 KB używanych przez system.
65536 KB zajętych przez plik dziennika.
31261960 KB dostępnych na dysku.

  4096 bajtów w każdej jednostce alokacji.

191733767 ogółem jednostek alokacji na dysku.
7815490 jednostek alokacji dostępnych na dysku.

00850400C3B50200DDE604000000000004030000000000000000000000000000

W sumie nie wiem czy będą potrzebne ale na wypadek wrzuce logi z FRST zrobione chwilę temu.
@iJuliusz Przepraszam za oznaczenie, kiedyś chyba też coś z dyskiem pomagałeś, jeśli mógłbym prosić to jak to wygląda też według Ciebie?

FRST.txt (44,8 KB) Addition.txt (54,5 KB) Shortcut.txt (48,3 KB)

Zrób to jeszcze raz. Z wiersza poleceń(administrator ) i skopiuj info jakie otrzymałeś.

Jedna opcja “tam” dotyczy sprawdzenia dysku pod względem poprawności jego sektorów i ich naprawy jesli sa uszkodzone a druga do wykonania jego defragmentacji.
Włączyłeś obie, z sobą sprzeczne.
Jęsli dysk i system działa to masz fuksa. Trzeba było jeszcze wczesniej na Format kliknąć :man_facepalming:

Nie, nie. Wybrałem obie opcje po wejściu w sprawdzanie (tam było sprawdz dysk pod kątem bledow oraz bodajże próbuj naprawić uszkodzone sektory). Defragmentacji nie ruszałem.

Zrobię scannow jeszcze raz jak tylko włącze komputer, poprzednio było napisane, że funkcja nie wykryla problemów z integralnością.

Edit: Załączam screen @anon44497448 Twoim zdaniem może to być jakaś infekcja komputera? Czy raczej jakiś błąd systemu?

cmd

FSC jest w porządku. Czy w Podglądzie zdarzeń są nowe wpisy dotyczące niepowodzenia inspekcji?
Co do gry Valorant to w w podświetlonych screenach najwcześniejsze błędy które widać dotyczą tej aplikacji. Dobrze by było zobaczyć pierwsze wpisy dotyczące Niepowodzenia inspekcji z tej daty tj. 21.04
Musiałbyś monitorować podgląd zdarzeń jesli chodzi o ten błąd.
Dobrze by było zobaczyć wpis ze skanowania chkdsk dysku C:.
O ile istnieje.
Co do Frst to nic strasznego tam nie widać ale to zabawa @iJuliusz a ja mogę sie mylić bo nie siedzę w tym na bieżąco

Zastanawia mnie co się tu działo.

Tego nie rozumiem. Jaka aktualizacja. W win 7? Lub Wersja?
P.S. Sorry. nie zwróciłem uwagi na pasek zadań mówiacy ze to win 7 a nie 10 choć na nim i takie tez mozna mieć, stąd to zdziwienie o dwóch opcjach i wzięcie jednej z nich za defrag.

Jest napisane z powodu aktualizacji lub wersji oprogramowania. Tylko tyle. Nowe wpisy pojawiły się dziś w godzinach podobnych do odpalenia tego Valoranta. Możliwe, że to przez grę?

Co do powodzenia to teraz widze, że pojawiają się już od jakiegoś czasu. Taka wieksza fala jest z 31.03.2021. Zaczęło się od tego:

Nazwa pliku: \Device\HarddiskVolume2\Windows\System32\drivers\qwavedrv.sys

Natomiast 21.04 pierwszy taki błąd jest taki:

Nazwa pliku: \Device\HarddiskVolume2\Windows\System32\drivers\qwavedrv.sys

drugi (rozpoczynajacy wieksza fale) to:

Nazwa pliku: \Device\HarddiskVolume2\Program Files\AVAST Software\Avast\aswhook.dll

Skoro niepowodzenia sa juz wczesniej to chyba opcja z infekcja odpada gdyż od tamtego czasu Juliusz sprawdził logi i nic nie było, tak samo skanery nic nie wykryły. Wydaje się więc, że nie jest to kwestia infekcji? Dobrze mysle? O to mi najbardziej chodzi bo w przyszłym tygodniu i tak planuje zrobić format i zainstalować win10, tylko najpierw chcę jeszcze kilka plików wrzucić na Google Drive.

I znowu w roli głównej ten nieszczęsny Avast. Dlaczego ludzie tak się uparli na ten program?

Po formacie będę rozważał jakiego antywirusa wziąć. Jakiego polecasz?

Teraz na 10 to wbudowany defender, ale wcześniej


Nigdy nie zawiódł, raz nawet licencję wykupiłem na rok. Z 80 zł na 3 kompy

Ok, rozważę. Dzięki

@anon44497448 I jak to wygląda?

Jak to mam rozumieć?
P.S.
Jeśli wpisy sa bo o tej porze uruchomiłeś te grę to pozostaja ja albo przeinstalować i sprawdzić czy wpisy znów sie pojawiają.
Jesli zaś gry nie uruchamiałeś to byc moze przyczyna jest Avast który np. w okolicach tej pory pobiera aktualizacje ( to taka sugestia )
P.S II
qwavedrv.sys to sterownik wideo- audio systemu Więc pewnie o gre chodzi.
Drugi plik to widać skąd.
Możliwe ze problem z przeskanowaniem dysku C: wynikł bo Avast instalował aktualizacje.
Infekcji nie masz ale przed formatem sprawdz dysk C: Wybierz tylko jedną opcję skanowania, bez naprawy. Jak dostaniesz info ze sa błedy to wtedy powtórzysz wraz z naprawą sektorów.

Co do tego pierwszego to okazało się, że pojawiały się również w innych porach.
Jeśli chodzi o dysk to spróbuję, jeśli nie zadziała to wtedy nie formatować?

Co do tego video, który crashuje Discorda to znowu ktoś coś takiego wysłał, tym razem na serwerze. Jednak było mówione, że to nie jest niebezpieczne czyli chyba wszystko jest dobrze?

Chcesz zainstalować nowy system na dysku C więc wypadało by sprawdzić czy jest w pełni sprawny.
Zamiast systemowego uzyj jakiegos graficznego programu do sprawdzenia stanu fizycznego dysku. CrystalDiskInfo lub cos podobnego. Jesli masz dalej Avasta to na wszelki wypadek na czas skanu wyłącz go.
On mocno ingeruje w system. Miałem z nim problemy. Wywaliłem

To zalezy od tego jaki stan dysku skan pokaże. Gdyby sie okazało ze jednak skanowania przeprowadzic sie nie da (uszkodzony system) to trzeba zdobyć jakieś LiveCD linuxa i poprzez niego dysk sprawdzić.
Instalację zaś będziesz robił z zewnętrznego nośnika.

Mhm, dziękuję. Sprawdzę jeszcze raz ten skan, jeśli nie zadziała to użyje np. tego CrystalDiskInfo.
Co do tego video to wszystko powinno być w porządku?

Gdy uruchamiałem komputer (musiałem go wyłączyc na chwile) pojawił się komunikat “Input not supported”. Wyłączyłem więc wszystko i przy kolejnym uruchomieniu odpaliło się narzędzie do naprawy systemu windows podczas uruchamiania. Przywróciło system do punktu, w którym wszystko działało i teraz faktycznie wydaje się działać poprawnie. Zauważyłem, że przywróciło mi jeden program, który usunałem wiec odinstalowałem go ponownie.